Miehet ympärileikkaukseen

Anonyymi-ap

Itse kävin 38 vuotiaana ympärileikkaus esteettisistä syistä sekä puhtauden takia. Tuntoa lähti ehkä sellaiset 20-30% mutta seksi tuntuu suht samalta ja ei tarvitse mitään liukkareilla läträystä kuten täällä väitetään. Lisäksi ympärileikkaus on miehen terveydelle hyväksi mutta myös naisille. Kuinka monet syövät ja muut taudit vältettäisiin jos useampi mies kävisi tuossa yksinkertaisessa toimenpiteessä? Itsekin olisin käynyt aikaisemmin jos olisi ollut parempaa tietoa saatavilla enkä olisi vain ollut kotimaisen sissijuustoilu tiedon varassa.



"Ympärileikattujen miesten naispartnereilla todetaan puolestaan noin 40-50 % vähemmän bakteeriperäistä vaginosis-emätintautia ja trikomonas-emätintulehduksia, tuloksista ilmenee."

https://www.terve.fi/artikkelit/ymparileikkaus-suojaa-eika-ainoastaan-m



" Although cancer of the penis is rare, it's less common in men who have been circumcised. What's more, cervical cancer is less common in the female sexual partners of men who have been circumcised."

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/circumcision/about/pac-2039

15

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miehet ei pese edes vehkeitään!

      Pitänee tyytyä pestyihin porkkanoihin.

    • Anonyymi

      Mulla ei ole koskaan ollut mitään tulehduksia. Mutta mä näköjään kuuluun siihen prosenttiin joille ei tule tulehduksia

      • Anonyymi

        Ei minullakaan , ja eihän niitä tule jos huolehtii hygieniastaan .
        Ympärileikkaukset ovat joidenkin ihmisten kulttuureihin kuuluvia , Pohjoismaissa se tehdään ainoastaan jos on liian tiukka esinahka joka aiheuttaa terveydellisiä haittoja.
        Joten kukin tavallaan siinäkin asiassa.


    • Anonyymi

      Kyrpä pitäisi pestä huolellisesti ennen käyttöä. Jos nainen tekee sen niin saattaa tulla lisäsäpinää aktiin.

      • Anonyymi

        Miksi naisten pitäisi huolehtia aikuisten miesten hygieniasta? Viestisi on hyvä osoitus siitä miksi ympärileikkauksesta pitäisi tehdä ilmainen.


      • Anonyymi

        Eiköhän sen pitäisi pestä huolellisesti joka päivä oli käyttöä tai ei..


    • Anonyymi

      Leikatkaa nyt samantien vehkeet kokonaan eikö pääse helpomalla ?

      • Anonyymi

        Suositellaan yleisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suositellaan yleisesti.

        Kuka suosittelee ja kuka ei .sekin riippuu ihan millainen tämä suosittelija on


    • Anonyymi

      No kai tuo leikkaus on ainoa vaihtoehto jos ei osaa pitää huolta hygieniasta.
      Joskus luin jostakin että munat pitää pestä yhtä usein kuin kädet, niin no jos ei pese käsiä koskaan.
      No itse en halua olla kuselle haiseva vanha ukko joten pesen joka vessareissun jälkeen esinahan alta, jo lapsena opetetaan että liikkuvat taakse ja pesu.
      Siinä samalla menee kun pesee kädet ja tietenkin ilman saippuaa sillä saippua aiheuttaa ongelmia.
      Suikussa käydessä voi käyttää saippuaa mutta muuten vesipesu.

      Itsellä oli ongelmia kun tein vielä raskasta työtä, työssä hikoilin aamupäivän aikana aika reilusti ja päivät pitkiä joten punoitusta ja kirvelyä tuli myös vehkeissin.
      Nyt kun olen jättänyt aktiivityön ja pystyy huolehtimaan tuosta vesipesusta niin ei mitään ongelmia.
      Enkä usko että minä aiheutan kumppanille ongelmia.

      • Anonyymi

        Ympärileikkaus olisi yksinkertaisempi ratkaisu sillä uskaltaisin väittää ettei valtaosa miehistä pese vehjettään kertakaan päivässä ja osa varmasti jättää suihkussakin vehkeensä pesemättä.

        Käsien peseminenkin on monelle työläistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ympärileikkaus olisi yksinkertaisempi ratkaisu sillä uskaltaisin väittää ettei valtaosa miehistä pese vehjettään kertakaan päivässä ja osa varmasti jättää suihkussakin vehkeensä pesemättä.

        Käsien peseminenkin on monelle työläistä.

        Villi veikkaus, olet nainen?
        Jos joku mies ei pese koskaan vekheitänsä niin 100% varmuudella hänellä on pirun kipeä tulehdus meneillään.
        Tuollaisen väitteen heittäminen ilmiille ettei suhkussakaan pestä vehkeitä paljastaa ettet omista kyseistä vehjettä.


      • Anonyymi

        Onhan olemassa intiimi pesuainetta apteekeissa joka on hyvää käyttää niin naisten kun miestenkin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ympärileikkaus olisi yksinkertaisempi ratkaisu sillä uskaltaisin väittää ettei valtaosa miehistä pese vehjettään kertakaan päivässä ja osa varmasti jättää suihkussakin vehkeensä pesemättä.

        Käsien peseminenkin on monelle työläistä.

        Sellaisen sian kanssa nyt ei kukaan nainen ala olemaankaan joka ei huolehdi alapesustaan .
        Sehän on sentään hyvin tärkeä asia jokaisen hyvinvoinnille.


    • Anonyymi

      Esinahka suojelee ollonia siksi se on miehillä . Kunhan huolehtii puhtaudestaan .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      24
      5105
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      62
      3022
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2910
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2821
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      18
      1597
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1526
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1221
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1110
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      218
      992
    Aihe