1 400 maatilaa lopettaa tuotannon tänä vuonna

Anonyymi-ap

Tuottavat maatilat lopettaa!


Maatilojen lukumäärä jatkoi tänä vuonna vähenemistään, mutta käytössä olevan maatalousmaan pinta-ala säilyi ennallaan, kertoo Luonnonvarakeskus Luke.

10

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten käy tukien? Noh, ne siirtyy seuraavalle....

    • Anonyymi

      Kysyn teiltä jokaiselta ketä kiinnostaa aloittaa maataloustuotannon? Ensiksi täytyy olla paksu nahka joka kestää koko kansan ihailun maataloustuottajan epäkohdista. Velkaa saa joukkoon kun ostaa maatilan ja yrittää saada kustannukset takaisin. Viljan viljelyllä hehtaaria kohden tuli 250 euroa/ ha kohden tappiota. Kun olemme globaalissa tuotannossa Suomen maatalous on pieni tekijä kilpailussa muiden maiden kanssa. Odotan sitä aikaa kun huomaamme pienen joukon jäävän maataloustuottaksi. Nuoria tuottajia on tällä hetkellä pieni prosentti verrattuna pian eläköityviin. Ruotsissa on vielä pahempi tilanne kuin Suomessa. Keskimääräinen ikä on Ruotsissa yli 50 vuotta . Joka vuosi maassamme lopettaa yli tuhat tilaa.

      • Anonyymi

        Eussa on havahduttu että pientiloja tulisi tukea koska ne kestävät paremmin kriiseja ja ovat sopeutuvampia.
        Valitettavasti paska on jo housussa, pienet maatilat loppuvat.
        Kuten mainittiin viljelijöiden keskiikä on jo korkea joka meinaa sitä että lapset ovat hakeutuneet muihin ammatteihin kun maatilan jatkamiseen ei ole ollut järkeviä näkymiä.
        Näitä jo muualle siirtyneitä ei enään saa takaisin joten tiloja loppuu kun vilejeliä eläköityy.


    • Anonyymi

      Hyvä vaan, että lopettaa, säästämme aimo määrän rahaa maataloustukina.

      • Anonyymi

        Millä tavalla?


    • Anonyymi

      Niin millä tavalla ...raavi päätäs ...Jos osaat.

      • Anonyymi

        Tuet siirtyy vuokralaiselle. Oletko kalju?


    • Anonyymi

      Väheneekö tuettavien elukoiden ja hehtaarien määrä viimeinkin?

      • Anonyymi

        Ei tietenkään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tietenkään.

        No voi paska!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4392
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1833
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1553
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      40
      1331
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1093
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      939
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      79
      925
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      855
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe