Älä osta mitään päivä

Anonyymi-ap

Keskittyy pikamuodin haittoihin.
Samaan aikaan kuluttamaan yllyttävä Black friday päivä , peräti koko viikko. En aio ostaa tänäänkään mitään, ruokaostokset hoidan kerran viikossa torstaina. Vanhat vaatteet riittää loppuelämäksi.

6

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on myös kaikki mitä tarvitsen. Ruokaostokset silloin kun on tarve, yleensä 1 - 1 1/2 viikon välein.
      En yhtään tykkää shoppailusta. Melkein hiki nousee pintaan muistaessani vuosien takaisia jouluruuhkia tavarataloissa. Talvivaatteet päällä, ihmisiä massoittain tönimässä ja kiukkuisina. Onneksi viisastuimme ja lopetimme joululahjojen oston aikuisille. Joulu on lasten juhla.

      Kansainvälisiä "älä osta päiviä" saisi olla viikottain.

    • Anonyymi

      Telkkarissa just varotettiin että nuo black hinnat on huijausta. Ensin hinnat nostetaan, sitten normaaleiksi, ei tule alennusta.

    • Tarpeellisen voi ostaa milloin tahansa, yritän luopua kaikesta ylimääräisestä, paljosta olenkin luopunut. Yhden kerran ehkä tulen muuttamaan enkä sinne vie mitään turhaa.
      Ostaminen on helppoa netin kautta ja tavaran saa tulemaan kotia asti, en seuraa mainos televisiota niin ei tule houkutuksia.

    • Anonyymi

      Minua ei houkuta mikään enää ostamaan mitään. Mitä iäkäs tekee niillä tuotteilla,
      joita nyt mainostetaan vimmaisesti ?

    • Anonyymi

      Minua tuskastuttaa tavaran määrä, joka täyttää kaappini ja komeroni. Vaikka en ole ollut ahne keräämään turhaa tavaraa, on niiden käyttötarve jo päättynyt. Urheiluvälineet ja -vaatteet, , käsityötarvikkeet, matkamuistot, työkalut . . .
      Ei tule mieleenikään hankkia mitään uutta. En ainakaan, jos ainoana syynä on edullinen hinta. Musta Perjantai ei kutsunut, ei edes ruokaostoksille.
      Mkr.

    • Anonyymi

      Tilasin nastakengät.

      Ollut pitempään harkinnassa, tutkaillut tarjontaa jo useampana vuonna. Siis kääntyvällä nastoilla, aina kuitenkin menossa jonnekin sisälle. Niitä muutamakin sorttia ja monilla merkeillä.

      Löytyi sopuhintaan sopivat. Ihan oikea, reilu alennus. Osansa varmaan teki, poistuva malli, tehdas ei enää valmista just sillä mekanismilla. Hyväksi ja kestäväksi todettu juttu, kumma kun lopetettiin.

      Jokatapauksessa, oli Black friday tarjous, hyvä hinta.

      Lisäks meni kännykkä liittymän määräaika umpeen sopivasti. Vaihdoin 5G liittymään. Oli jonkinlainen BF tarjous sekin. Muutama euro vähemmän kuussa, kuin kilpailijoilla. Ihan ok ja pakollinen hankinta.

      Ostaminen ostamisen vuoksi ääliömäistä. Mutta jos pitää jotain hankkia, ääliömäistä olla tarkkailematta hintoja. Varmasti on ilmapallo hintoja ja kusetustakin. Joopajoo, kaikki sohvat -70%, mutta ostaa pitää hinnan, ei tekaistun alennuksen takia.

      =DW=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      3063
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1799
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1754
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1600
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1532
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      334
      1418
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1251
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1248
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1082
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1045
    Aihe