Nordean myöntämissä asuntolainoissa reipasta kasvua

Anonyymi-ap

Nyt kun euriborit rojahtivat alaspäin, asuntokauppa piristyi hirvittävällä nopeudella. eli koroilla saatiin ylimäärästä rahaa pankkeihin älyttömästi kerättyä ja nyt ollaan tukevammalla pohjalla taas kun saadaan asuntolainat "halvalla", näin sesykli pelaa. Nyt on sijoittamisen aika, jokanen lappu on tärkeä sillä alle 11e tuskin jäädään 2025. Nordealla on ohjelma myös omien osakkeiden takasin ostosta.

Terveisin vinkkivinkki Teneriffan lämmöstä

Hommasin muuten täältä kätevän loma-asunnon hotellista upealla näköalalla.

Tällähetkellä kaikki all in Nordeassa, 131000 lappua, näillä mennään vuoteen 2025.

--
Nordean myöntämissä asuntolainoissa reipasta kasvua lokakuussa
eilen klo 13.06 ∙ Cision

Odotettu asuntojen hintojen nousu näkyy vilkastuneena asuntokauppana. Nordea myönsi lokakuussa lähes 15 prosenttia enemmän asuntolainoja kuin syyskuussa, ja kasvun odotetaan jatkuvan. Vilkastuneesta kysynnästä huolimatta asuntolainaneuvotteluun pääsee jopa samana päivänä.

Kiinteistönvälittäjien mukaan lokakuun asuntokauppamäärät ovat kasvaneet 27 prosentilla vuodentakaisesta. Asuntokaupan vilkastuminen näkyy myös Nordeassa, joka myönsi lokakuun aikana lähes 15 prosenttia enemmän asuntolainoja syyskuuhun verrattuna.

"Asuntolainoissa on tapahtunut kasvua joka puolella Suomea, kun reipas korkojen lasku on vauhdittanut asuntokauppaa. Suomalaisten yleisin viitekorko, 12 kuukauden euribor, on laskenut jo alle 2,5 prosentin. Myös pitkät korot ovat liikkuneet viime aikoina voimakkaasti, ja esimerkiksi 15 vuoden korko liikkuu 2,3 prosentin tasolla", sanoo Nordean henkilöasiakasliiketoiminnan johtaja Jani Eloranta.

Tilastokeskus kertoi aamulla, että vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat lokakuussa koko maassa 0,4 prosenttia verrattuna vuotta aiempaan. Lokakuun asuntomarkkinakatsauksessa Nordea ennakoi ensi vuodelle reipasta hintojen nousua.

0

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        74
        984
      2. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        848
      3. 62
        833
      4. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        44
        794
      5. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        48
        741
      6. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        674
      7. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        31
        639
      8. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        34
        577
      9. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        50
        570
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        38
        526
      Aihe