Ei Novartilta remonttia

Anonyymi-ap

Tampereella ratinassa Novart -brändin alla tehdään keittiöremontteja, en suosittele.
Tilasin Novartilta keväällä 2024 tilasin keittiöremontin. Sitten ilmeni, että remontin urakoitsija on Pirkanmaan Keittiöpalvelu oy. Kyseisen firman perusti ruokakauppias (myi ruokakaupat) virolaisen miehensä kanssa. Kyseinen firma rekisteröitiin joulukuussa 2023. Virheitä oli suunnittelussa ja asennuksissa. Esim. työpöytätaso ei kestäisi painavia tavaroita ja työskentelyä pitemmän päälle (tämän totesi asennusmies, joka oli vain muutamana päivänä mukana). Kun tämä tuli ilmi, niin minulle vakuutettiin, että "kyllä sitä voi käyttää, mutta pitää olla varovainen." Siis työpöydästä on kyse.
Virheellisesti suunnitellun kattilakaapin sain käyttökuntoisena käyttööni vasta syyskuun 16. päivä, vaikka remontti piti olla valmis elokuun alussa.
Pakastimen yläpuolelle jätettiin iso nippu sähkö -ym. johtoja roikkumaan, noin 50 cm matkalta. Sähkökoskettimet väärässä paikassa, laatikosto raapi jääkaappia ym,ym.
Novartilta kerrottiin, että he kouluttavat kaikki osallistujat, siis asentajatkin, mutta pyyntööni, miten he ovat kouluttaneet Pirkanmaan keittiöpalvelu oy:n asentajat, ei vastattu. (siis koulutus vain muutamassa kuukaudessa. )
Ensi tapaamisessa vakuutettiin, että jos joudun reklamoimaan, niin Novart vastaa kaikesta, näin ei mennyt.
Mitään hyvityksiä Novart ja Pirkanmaa keittiöpalvelu oy ei ole suostuneet maksamaan viivästymisestä.
Kaikkien näiden lisäksi, Pirkanmaan keittiöpalvelu oy valehteli firmoista ja henkilöistä ketkä tulevat tekemään sähkö -ja putkityöt. Asiahan piti taloyhtiölle ilmoittaa. Aivan eri ihmisiä kävi tekemässä nuo työt ja se selvisi minulle jälkikäteen. Summa summarum: älä ota Novartia ja Pirkanmaan Keittiöpalvelu oy:tä, jos et halua joutua suuriin vaikeuksiin.

0

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

        Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
        Maailman menoa
        67
        5282
      2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

        Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
        Ikävä
        30
        2466
      3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

        Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
        Maailman menoa
        112
        2228
      4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

        Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        120
        1905
      5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

        Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
        Maailman menoa
        15
        1859
      6. Minkä lempinimen olet

        antanut kaivatullesi?
        Ikävä
        111
        1770
      7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

        Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
        Maailman menoa
        266
        1227
      8. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

        Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
        Maailman menoa
        53
        1214
      9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

        Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
        Ikävä
        51
        1104
      10. Kumpi teki aloitteen?

        🤗🤗🤗🤗
        Ikävä
        73
        994
      Aihe