Työyhteisöt hoitoalalla

Anonyymi-ap

Muutama vuosi takana työskentelyä sote-alalla ja en voi todeta muuta, kuin että sote-ala on ollut kerrassaan valtava pettymys!

Erittäin vaikeita työyhteisöjä, joissa toisia kohdellaan ihan miten sattuu ja todella monessa paikassa työaika kuluu ihan muuhun kuin asukastyöhön. Tiedän eräänkin paikan jossa asukkaiden kanssa ollaan kontaktissa lähinnä ruokailujen aikaan vaikka kyseisessä paikassa pitäisi olla kuntouttava työote. Asukkaat makaavat huoneissaan päivät pitkät ja se ei ihan riitä, että keikkalainen heidän kanssa jotain aktiviteettia tekee silloin kun ko.paikkaan työvuoro sattuu osumaan.

Muutama asia teille arvon sote-alan kollegat: jokainen tekee töitä omalla persoonallaan, omalla tavallaan - SINUN tapasi ei ole se ainoa oikea tapa. Arvosta työkaveriasi, kaikkia siistijästä ylimpään pomoon. Kaikkia tarvitaan. Mieti välillä, mitä juuri sinä teet sote-alalla ja mitä sinulla on annettavaa juuri sinun työpaikkasi asiakkaille. Istutko mielummin kansliassa juoruilemassa vai teetkö sitä, mihin sinut on työnantajasi palkannut?

Monen työpaikan ilmapiiri on kestämätön ja toisia mollataan aivan surutta. SE on asia, miksi ihmiset lähtee sote-alalta pois. Ei näitä paskapaikkoja enää jaksa. Pomojen ohjeita ei noudateta vaan toimitaan ihan omapäisesti, vastuuta ei kanneta. Ja tämä on totuus liian monessa paikassa.

5

379

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monessa paikassa olin 15 vuoden aikana . Oli tosi sairaita työyhteisöjä . Vaihdoin alaa .

      • Anonyymi00006

        Mamut on pilanneet hoivaalan. Ei jaksa koko aika opastaa ja opettaa suomen kieltä.


    • Anonyymi00003

      Kuulostaa niin tutulta. Mieluummin tekee mitä tahansa hanttihommaa tai elää jopa pätkiä säästöillä jotta hoitoalalle ei enää tarvitse mennä töihin. Saa vain pahan mielen ja hyvässä (huonossa...) lykyssä pilaa vielä terveytensäkin eli selkä menee hoidokkeja nostellessa. Alalta voi vain olla vaikea päästä pois jos muita työpaikkoja ei ole tarjolla. Työkkärissä eivät ymmärrä miksi kieltäytyy työskentelemästä ko.alalla. Miettikää kaksi kertaa ennenkuin kouluttaudutte sotealoille. Keksikää vaikka mitä selityksiä miksi ETTE VOI, jos työkkäristä yrittävät alan koulutukseen ohjata.

    • Anonyymi00004

      Alalla on todella isoja eroja työyhteisöissä, parhaissa paikoissa työ on todellista nautintoa ja huonoimmissa ihmettelee miksi ikinä lähti alalle. Mielestäni kaikki on kiinni esihenkilön osaamisesta, mikä on todellakin oma osaamisala ja mihin pitäisi panostaa enemmän.

    • Anonyymi00005

      Mulla on ollut gaymiehenä ihan helppoa ollut naisvaltaisella alalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      93
      1153
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      83
      883
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      236
      872
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      734
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      717
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      622
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      58
      599
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      41
      570
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      557
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      545
    Aihe