Nyt kannattaisi tehdä esteitä rajalle.
Esteitä rajalle
43
688
Vastaukset
- Anonyymi
Sinä itse olet estoinen.
- Anonyymi
Päästä sitten vihollinen kotiisi ja kuole. Turha itkeä sitten kun vihollinen hyökkää.
- Anonyymi
Kieltotauluja pääsy kielletty yksityisalue tai läpikulku kieletty
- Anonyymi
No sehän varmaan auttaisi paljon
- Anonyymi
Lisäkilpi, ei koiria
- Anonyymi
Onko salpalinjasta enää mitään jäljellä?
Katsoin kun Ukrainassa pellolla maataan ja toivotaan ettei drone huomaa . Nyt olisi hyvä tehdä suojia. Salpalinjan punkkeritkin auttaisi edes vähän. - Anonyymi
Punkkerit on otettu sivilikäyttöön ja ovat suosittuja piletys paikkoja
- Anonyymi
Hyvä. Nehän on sitten kunnossa jos sota tulee.
- Anonyymi
Panssari esteitä suomussalmen keskusta täyteen. ;D
- Anonyymi
Taajaman ulkopuolelle.
- Anonyymi
Miinoja raja täyteen.
- Anonyymi
Kiljuset rajalle
- Anonyymi
Justiina kaulimen kanssa passiin.
- Anonyymi
Porkkanoita rajalle.
- Anonyymi
Aitoja. Isoja kiviä, pengertä ansoja ym.
- Anonyymi
Vahvoja teräksisiä merikontteja tasaisin välein. Vaikkapa sata joka vuosi. Niistä voisi olla paljon hyötyä, jos joku tulee lähelle. Sinne tarvittaessa rotyyliä sata kiloa / kontti. Räjäytys kauko-ohjauksella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vahvoja teräksisiä merikontteja tasaisin välein. Vaikkapa sata joka vuosi. Niistä voisi olla paljon hyötyä, jos joku tulee lähelle. Sinne tarvittaessa rotyyliä sata kiloa / kontti. Räjäytys kauko-ohjauksella.
Joo, 100 merikonttia ois jo toista kilometriä ! 😅😅
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, 100 merikonttia ois jo toista kilometriä ! 😅😅
Nyt veliseni ymmärsit väärin. Tasaisin välein, sata vuodessa!!! Ei sumiakaan päivässä rakennettu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt veliseni ymmärsit väärin. Tasaisin välein, sata vuodessa!!! Ei sumiakaan päivässä rakennettu
Tasaisin välein ? 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vahvoja teräksisiä merikontteja tasaisin välein. Vaikkapa sata joka vuosi. Niistä voisi olla paljon hyötyä, jos joku tulee lähelle. Sinne tarvittaessa rotyyliä sata kiloa / kontti. Räjäytys kauko-ohjauksella.
Kontit on hyvä idea.
- Anonyymi
Ei enää poliitikot ja media irvistele Trumpin Meksikon rajan esteille. Siis rakentamaan kovalla kiireellä.
- Anonyymi
Pahvinauloja, niin puhkeaa panssarivaunusta renkaat!
- Anonyymi
vennään poka tulee ilmasta, ei auta kontit
- Anonyymi
Ziikaa Ukrainaa. Kyllä sieltä tullaan maata pitkinkin . Niitä piisaa kyllä taivaalle kuin maahankin.. kaikki esteet mitkä hidastaa on hyvä.
- Anonyymi
Salpalinja pitää kunnostaa ja tehdä valmiiksi.
Ja Kaikki esteet rajalle on plussaa. - Anonyymi
Kaikki on turhaa .
- Anonyymi
Ei ole turha ennakoida.. se on tyhmyyttä jos ei ennakoi ja siitä voidaan kärsiä kaikki.
- Anonyymi
Onko suomussalmella salpalinjasta jäänyt korsuja ja missä kunnossa ovat?
Kannattaa tehdä uusia ja kunnostaa vanhoja. - Anonyymi
Mitä sinä pelkäät
- Anonyymi
Kuolemaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuolemaa
Kuolema tulee jokaiselle ennemmin tai myöhemmin
- Anonyymi
Nyt niitä aitoja rajalle vielä kun kerkiää.
- Anonyymi
Mee laittamaan jos huvittaa.
- Anonyymi
Kontit olisi hyvin sijoitettuina yes. Toimisi vahvistettuina hyvinä suojana, ampuma-asemana ja esteenä. Tarvittaessa voisi sitten räjäyttää sopivalla hetkellä.
- Anonyymi
Tervetuloa!
- Anonyymi
Baltian maat linnoittaa, Suomi seisoo sormi pe....ssä ja odottaa. Joku sotilasjohtaja sanoi haastattelussa että ei ole tarvetta, rakennellaan sitten jos sota syttyy.
- Anonyymi00038
Siellä on
- Anonyymi00039
Kaikesta droonivaahdosta huolimatta sota rintamalla jatkuu. Ukrainalaiset pyrkivät valloittamaan Zaporozhyen peltoja osoittaakseen lännelle, että hallitsisivat jotenkin sotaa Venäjää paremmin. Propaganda uppoaa meillä hyvin.
Todellinen asia on, että Venäjä lähestyy Slovjanskia ja Kramatorskia. Tämä on sodan keskipiste, ylänkö Slovjanskin ja Kramatorskin itäpuolella. Ei Kinburnin niemimaa tai öljynjalostamo Moskovan laidalla. Sodat ratkaistaan kentällä, ei siviili- tai talouskohteita pommittamalla.
Se on vähän sama asia, kun murhamies työntäisi puukkoa mahaasi, mutta sinä kivität miehen autoa ja miehen vaimo katselisi kauhuissaan, kun kauppakassiin tulee kolhuja. Et kuitenkaan kykene pysäyttämään puukotusta.
Prosessi on sellaisessa vaiheessa, että Venäjä saa kesän aikana Konstantinovkan täysin hallintaansa, jonka jälkeen alkaa taistelu Druzhkivkasta. Vuoden loppuun mennessä Venäjä rakentaa Slovjanskin ja Kramatorskin ympärille pihdin.
Kun kaikki itäpuolen kylät ovat Venäjän hallussa, kykenee se hallitsemaan kaupunkien huoltoa ja logistiikkaa. Kaupungit tullaan sitten pommittamaan maan tasalle, kunnes ne voidaan valloittaa.
Tässä on vissi ero öljyjalostamoiden pommittamiseen. Jalostamoissa ei kuole ketään, kun taas rintamalla kuolee sotilaita jatkuvalla syötöllä.
Koska ukrainalaiset tajuavat olevansa pelkkää teuraskarjaa muiden päämäärien saavuttamiseksi? Koska ukrainalaiset tajuavat, että länttä kiinnostaa enemmän puukottaja, sen auton kolhiminen ja omaisuuden vieminen kuin heidän selviytymisensä? - Anonyymi00041
Ukrainan puolelta saatujen viimeaikaisten lausuntojen mukaan venäläiset hyökkäysyksiköt ylittivät Severski Donets-Donbas -kanavan ja valtasivat välittömästi Jurkivkan, aivan Rai-Aleksandrivkan eteläpuolella. Vihollinen valittaa, ettei maassa ole käytännössä lainkaan ihmisiä ja että heillä ei ole käytännössä mitään muuta kuin lennokkeja hyökkäyksen torjumiseksi.
Siinä se Venäjän romahtaminen.
Noilla globalistien valheilla, että venäläiset sotivat vanhoista koneista otetuilla osilla ja heinäseipäillä ja haravilla, saatiin tyhmä Suomikin rahoittamaan Ukrainaa, ne rahat on kuulkaa Zejen kultaisessa vessanpöntössä ja luksusasunnoissa, ökyautoissa ulkomailla ja veroparatiiseissa.- Anonyymi00042
Uskotko itsekkään itseesi venäjän trolli?
- Anonyymi00043
Stubbin mukaan kansaa pitää valmistella uuteen tilanteeseen, kun keskusteluyhteydet Venäjään ovat avautumassa pitkän jäissäolon jälkeen.
Kampanja on ilmeisesti alkanut kun yhtäkkiä Yle kertoo, että Venäjä ei olekaan romahtamassa.
Näköjään vihdoin tutkijatkin ovat tajunneet, että maa, jolla on valtionvelkaa vain alle 20% BKT:sta voi tarvittaessa vaikka ottaa lainaa, ihan samoin kuin Suomikin, jolla on sitä velkaa 80% BKT:sta. Voi mikä yllätys!
Samoin neljän vuoden tauon jälkeen tutkijat ovat ymmärtäneet, että "lännen tulisi säilyttää yhteys venäläisiin tutkijoihin ja tavallisiin ihmisiin, jotta Venäjästä saataisiin enemmän tietoa".
Mikä oivallus sekin kun vihdoin huomataan, että Ukrainan propagandan toistaminen ja omassa länsiliemessään pyöriminen ei oikein riitäkään maailman menon ymmärtämiseksi. - Anonyymi00044
Putin: Eurooppalaiset poliitikot suunnittelevat avoimesti sotaa Venäjää vastaan
Länsimaat eivät enää peittele valmistautumistaan sotaan Venäjää vastaan, Venäjän presidentti Vladimir Putin sanoi puheessaan Kremlissä.
Lausunto annettiin tiistaina Venäjän armeijan, turvallisuus- ja poliisikoulujen vastavalmistuneille järjestetyssä seremoniassa, RT raportoi.
Putinin mukaan Nato- ja EU-maat ovat siirtyneet Kiovan tukemisesta aseilla ja rahalla nyt avoimeen valmistautumiseen suureen sotaan.
"Nyt he sanovat avoimesti, että he valmistautuvat sotaan kanssamme ja lisäävät hyökkääviä sotilasbudjetteja", Putin sanoi.
Hän väittää, että länsimaat ensin provosoivat Venäjän vastatoimia ja käyttävät niitä sitten tekosyynä lisäaseisiin.
"Ensin he luovat uhkia maatamme vastaan, pakottavat meidät ryhtymään itsepuolustukseksi välttämättömiin toimiin ja sitten syyttävät meitä heti kaikista kuolemansynneistä oikeuttaakseen aggressiivisen politiikkansa jatkamisen", hän sanoi.
Tämä tapahtuu aikana, jolloin Naton eurooppalaiset jäsenvaltiot ja Kanada ovat jyrkästi lisänneet puolustusmenojaan. Menot nousivat reaalisesti 20 prosenttia vuonna 2025 ja olivat yhteensä 574 miljardia dollaria.
Putin käsitteli myös Ukrainan drooni-iskuja Venäjän kaupunkeihin. Hän sanoo, että siviili-infrastruktuuriin kohdistuvien iskujen ensisijaisena tarkoituksena on luoda levottomuuksia Venäjällä.
"Kun koko länsi työskentelee heidän hyväkseen tällä valtavalla droonien virralla, tarkoituksena on luoda epäilyksiä Venäjän asevoimien toimista", hän sanoo.
Putinin mukaan Euroopan maat pidättäytyvät edelleen iskemästä Venäjään omalta alueeltaan, koska ne tietävät, että sillä olisi seurauksia.
"He ymmärtävät, että vastatoimia tulee", hän sanoo. - Anonyymi00045
Ei muuta tarvitse kun padota kuivatus ojat soilta ja korpi metsistä.
Märkä upottava maa on paras este.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412014- 1881617
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461260Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50972- 40779
- 14770
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637