Vain äärimmäisen pieni osa huippulahjakkaista hiihtäjistä kykenee energiatehokkaaseen hiihtoon.

Anonyymi-ap

Maailma on pullollaan toinen toistaan hurjemmalla hapenottokyvyllä varustettuja hiihtäjiä.

Mutta noustakseen hiihtomaailman huipulle hiihtotekniikan pitää olla maksimitehollakin energiatehokasta ja se on sellainen asia, johon hyvin hyvin harva koskaan pystyy.

Siksi usein ihmetellään miksi maailman kärki karkaa ladulla, vaikka hapenottokyky on hurja ja treeneissäkin on tuntunut hyvälle.

Formuloissakin on toinen toistaan nopeampia kuskeja, mutta voittajia ovat ne, jotka hallitsevat rengaslämpötilan ja renkaiden kulumisen parhaiten, mutta silti kykenevät pitämään kierrosajat hyvinä.

Eli ei se ole niin helppoa kuin 99,9% luulee.

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö ne vieläkään ole wattimittaria suksiin keksineet? Pyöräilyssä ollut iät ajat.

    • Anonyymi

      Joskus luin uutisjutun jossa käsiteltiin tätä hiihdon energiatehokkuutta. Toiset vaan saavat samalla teholla ja energialla saavutettua hieman kovemman vauhdin. Se on hyvin harvinaista, että huipulle tähtäävä hiihtäjä sattuu kuulumaan tähän energiatehokkaimpaan ryhmään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      673
      4529
    2. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      20
      2205
    3. Ajattele miten

      Paljon ottajia sinulla olisi
      Ikävä
      102
      1376
    4. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      18
      1231
    5. Tekisitkö jotain toisin

      Kaivattusi kanssa alusta alkaen? 😍
      Ikävä
      71
      1168
    6. Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!

      Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia
      Kajaani
      123
      999
    7. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      66
      998
    8. Jos saan sinut elämääni

      niin minun täytyy nukkua ihan ensimmäiseksi 2vk putkeen. Sopiiko se sinulle? Väsynyt olen ollut ja niin levollinen olo
      Ikävä
      75
      925
    9. Kun Zele jenkeissä kävi

      Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi
      Kitee
      255
      884
    10. Tulee ikävä

      Ja toivon että saan anteeksi ❤️
      Ikävä
      65
      876
    Aihe