Lakoissa ei ole mitään järkeä!

Anonyymi-ap

Ammattiliittojen lakot vievät uskottavuuden koko liikkeeltä. Kukaan ei halua lakkoilla, eikä lakoista ole mitään hyötyä. Miksi lakkoja sitten järjestetään? Mitä järkeä? Onko siellä demareiden pääkopassa muuta kuin harmaata massaa?

Teollisuusliiton, Pron, IAU:n ja Tehyn toimista on pelkkää vahinkoa jäsenilleen.
Sen takia YTK on parempi vaihtoehto. Onneksi lakkoon ei ole pakko osallistua.

Tehyn puheet palkkamonttulaista ovat silkkaa hyödytöntä potaskaa. Samanlaista skeidaa, kun Tehyn johtajat meinasivat jättää teho-osaston potilaat kuolemaan. Ajatelkaa. Ihmishenki oli pelkkä kolikko. Voi vittu, mitä porukkaa! Järki-Lindenin piti säätää "pakkolaki".

Riku ja Turja puhuu viiden euron tuntipalkasta??? Hei haloo, ei naurata. Tonnin seteli naurataa, mutta viiden euron tuntipalkka on sellaista paskapuhetta, että puistattaa.

SAK:n liitot ovat jengeistä pahimmat. Pitäisi kieltää.

Demareiden järjestämistä poliittisista lakoista ei ollut mitään hyötyä. Vain haittaa. Tuli lisää konkursseja ja työttömiä.

Jokainen lakkopäivä ja palkankorotusprosentti lisää lomautuksia ja irtisanomisia.

Onko kovaa vaatia yhteensä 10%:n palkankorotus kahden vuoden aikana? Ei ole, se osoittaa vain tyhmyyttä ja populismia, jolla yritetään hankkia lisää jäseniä ja motivoida porukkaa lakkoon. 10% ei ole mahdollinen. Se on utopia. Se on vappusatanen, josta tuli vain 20 euroa ja joku joutui jopa maksamaan.

Maksimi palkankorotus on se, mitä Saksassa sovittiin: kahden vuoden aikana yhteensä 5,5%. Siitäkin kevään demarilakot (poliittiset lakot) veivät jo osan, jäljelle jää 4,6% yhteensä kahdelta vuodelta. Joka lakkopäivä pienentää sitä.
Mitä järkeä on lakkoilla, kun lakoilla ei saavuteta mitään. Ei ole saavutettu vuosiin.

0

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

        Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
        Maailman menoa
        82
        3097
      2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

        Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
        Maailman menoa
        65
        2653
      3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

        Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
        Perussuomalaiset
        134
        2612
      4. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

        Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
        Maailman menoa
        5
        1954
      5. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

        Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
        Kemijärvi
        92
        1556
      6. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

        Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
        Kotimaiset julkkisjuorut
        34
        1326
      7. Drone-epäily Uudellamaalla

        Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
        Maailman menoa
        105
        1065
      8. Emotionalisuuden puute.

        Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
        Sinkut
        198
        1029
      9. Sait mut mies heikoksi

        Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
        Ikävä
        86
        1004
      10. Huulitäytteet ja tekotisssit

        Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
        Suomussalmi
        85
        981
      Aihe