Ammattiliittojen lakot vievät uskottavuuden koko liikkeeltä. Kukaan ei halua lakkoilla, eikä lakoista ole mitään hyötyä. Miksi lakkoja sitten järjestetään? Mitä järkeä? Onko siellä demareiden pääkopassa muuta kuin harmaata massaa?
Teollisuusliiton, Pron, IAU:n ja Tehyn toimista on pelkkää vahinkoa jäsenilleen.
Sen takia YTK on parempi vaihtoehto. Onneksi lakkoon ei ole pakko osallistua.
Tehyn puheet palkkamonttulaista ovat silkkaa hyödytöntä potaskaa. Samanlaista skeidaa, kun Tehyn johtajat meinasivat jättää teho-osaston potilaat kuolemaan. Ajatelkaa. Ihmishenki oli pelkkä kolikko. Voi vittu, mitä porukkaa! Järki-Lindenin piti säätää "pakkolaki".
Riku ja Turja puhuu viiden euron tuntipalkasta??? Hei haloo, ei naurata. Tonnin seteli naurataa, mutta viiden euron tuntipalkka on sellaista paskapuhetta, että puistattaa.
SAK:n liitot ovat jengeistä pahimmat. Pitäisi kieltää.
Demareiden järjestämistä poliittisista lakoista ei ollut mitään hyötyä. Vain haittaa. Tuli lisää konkursseja ja työttömiä.
Jokainen lakkopäivä ja palkankorotusprosentti lisää lomautuksia ja irtisanomisia.
Onko kovaa vaatia yhteensä 10%:n palkankorotus kahden vuoden aikana? Ei ole, se osoittaa vain tyhmyyttä ja populismia, jolla yritetään hankkia lisää jäseniä ja motivoida porukkaa lakkoon. 10% ei ole mahdollinen. Se on utopia. Se on vappusatanen, josta tuli vain 20 euroa ja joku joutui jopa maksamaan.
Maksimi palkankorotus on se, mitä Saksassa sovittiin: kahden vuoden aikana yhteensä 5,5%. Siitäkin kevään demarilakot (poliittiset lakot) veivät jo osan, jäljelle jää 4,6% yhteensä kahdelta vuodelta. Joka lakkopäivä pienentää sitä.
Mitä järkeä on lakkoilla, kun lakoilla ei saavuteta mitään. Ei ole saavutettu vuosiin.
Lakoissa ei ole mitään järkeä!
Anonyymi-ap
0
86
Luetuimmat keskustelut
- 1791416
- 851293
- 1041038
- 48859
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40753Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83636Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7616Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30566Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.81534Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44532