Ollaan lähdössä Riminille ja kaikki kokemukset ovat tervetulleita!
Italia, Rimini
5
4423
Vastaukset
- jep-p
Läheisessä San Marinossa kannattaa käydä retkellä!
2 kertaa matkaillut Riminin suunnalla. Hyvät ja siistit rannat. - matkailija 77
Ihan kiva paikka. Kun kävin siellä, oli kyllä hiljainen aika, saattaa pahimpana turistikautena olla kyllä aika ahdistava paikka..
Mutta, upea vanha kaupunki, siellä kannattaa käydä vaikkapa torilla ostoksilla. kivoja puistoja, pieniä kujia ja vanhoja rakennuksia. Jopa riemukaari löytyy, eli idylli on täydellinen.
Rannoista jos tykkäät, ei Rimini jätä silloinkaan kylmäksi. Rantaviivaa riittää silmänkantamattomiin, jokaisella hotellilla on rannalta varattuna oma kaistale. ..ja silloin tietysti naapurihotellin ranta-alue vaikuttaa miellyttävämmältä baareineen ynnä muineen! :)
Ruokapaikka kannattaa valita huolella. Sieltä löytyy todella kalliita ravintoloita ja vastaavasti taas laadultaan paljon parempia ja edullisempia rantaravintoloita. Hintatasosta huolimatta, jokaisessa paikassa kyllä kiinnitetään paljon huomiota ruoan laatuun - se on kunnia-asia. Eräs sellainen rantarafla jäi "rantakadulta" mieleen, nimeä nyt en muista millään. Mutta kun näet siellä biitsin varrella kävellessäsi oranssin logon, jossa kummallinen sininen kuvio keskellä, istuhan pöytään!! :D
Itse piipahdin myös Modenassa junalla, aikaa meni ehkä pari-kolme tuntia ja reissu oli upea. Siinä kaupungissa on tunnelma on todellakin eri vuosisadalta. Siellä ajattelin vierailla toistekin.
Venetsiaan tehdään turistibussimatkoja, kestää koko päivän ja helteellä en lähtisi matkaan. Venetsia on kyllä hieno kokemus, mutta pulunpaska kaikkialla ja 20 euron arvoiset cafe lattet idioottimaisten sakemannien kanssa kyllä latistaa kummasti tunnelmaa..
San Marino - en käynyt, vaikka bussilla tai junalla sinne olisi päässyt puolessa tunnissa. Järkevä jos olisin ollut, olisin vuokrannut vespan ja käynyt sillä San Marinon rinteillä huristelemassa. Hotelli, jossa asuin, lainasi hyväkuntoisia fillareita ilmaiseksi. Se oli toimiva ratkaisu jota kannattaa kysäistä respasta. Julkinen liikenne ei mielestäni ollut kovin hyvin järjestetty, kaikkialle piti kulkea omin jaloin tai taksilla.
Baareista/klubeista en lähde kertomaan mitään, koska monet olivat suljettuja turistien vähyyden takia, ja koska viini virtasi niin, etten muista niistä missä kävinkään juuri mitään..:)
Mutta, hyvää matkaa! Olisi mukava kuulla reissusi jälkeen mitä pidit paikasta.- paljon matkustellut
Rimini ihana ja turvallinen paikka.Olin 9V tyttöni kanssa.
San Marino ehdoton samoin Venetsia.
Cattolica ihan pieni,mutta vilkas kylä.
Hintataso Riminillä aika kallis,markkinat kiva kokemus,mutta esim.Cattolicassa samat tuotteet
huomattavasti edullisempia.
Ceccaren kavelykatu oikea muotimekka.
Hauskaa lomaa!!!!!!!!!!
- Käyty2017
Oltiin tossa kesäkuun ekalla viikolla Riminissä ja oli kyl kiva paikka! Tosi huonosti osaa siellä enkkua mutta hyvin siellä silti pärjää. Tosi puhtaat ja kivat rannat, kun käytiiin yks päivä Riminin sijasta Riccionessa uimassa nii oli kyl tosi likasta vettä ja sikaisot aallot. Joten jos mietit niiden välillä nii kyl Rimini vie. San Marinossa käytiin ja joo oli ihan jees paikka, kyl siel pari tuntia viettää kierrellessä. Hyviä ruokia ja kivoja kauppoja.
- tylsääoli
Riminin koko alue sopii erinomaisesti lapsiperheille koska melkein kaikki on suunnattu lapsille: on leluja, rantaleluja, eläin uimapatjoja, rannalla liukumäkiä/kiipeilytelineitä, maksullisia ajoratoja, lasten show rannalla hotelleissa, karuselleja ja leikkipaikkoja, rantapuljuja ja kojuja joissa myydään leluja aurinkorasvoja, eli kaikkea tylsää mutta lapsiperheille kyllä sopii. Rantatuolit maksavat ja samoin myös rannan uima-altaat/jacuzzi, ellei majoitu hotelliin johon kuuluu myös altaiden käyttö. Aikuisille on yöbaareja kahviloita joissa juodaan, syödään ja musiikki soi yöstä aamuun ihmisten jutellessa omissa porukoissaan. Kuin yhdistelmä Kanariaa, Bulgariaa, mutta italialaisilla varustettuina ja ilman sisäänheittäjiä, vaikka jotkut myyjät ovat lähes yhtä innokkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23548Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1023429"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin953011Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭742719IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-612713Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.952519Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.172202Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma41625Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä261474- 1021370