Palvelut Tunkkarille tuovat tilasäästöjä

Anonyymi-ap

Nyt kun Soite etsii säästöjä kiinteistöistä on hyvä siirtää toimintoja Pajalasta Tunkkarille. Ei samoja palveluja tarvita kahdessa paikassa, jotka ovat noin lähellä toisiaan.

14

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä hyvä päätös.

    • Anonyymi

      Hyvä siirto!

    • Anonyymi

      Milloin toteutuu

    • Anonyymi

      On totta, että palveluiden keskittäminen voi tuoda säästöjä ja tehostaa toimintaa, erityisesti kun kyseessä ovat lähellä toisiaan sijaitsevat paikat. Pajalasta Tunkkarille siirtäminen voisi mahdollistaa resurssien tehokkaamman käytön ja parantaa palveluiden saatavuutta. On kuitenkin tärkeää huomioida myös mahdolliset vaikutukset henkilöstöön ja asiakaspalvelun laatuun. Muutoksille tulisi tehdä huolellinen suunnitelma ja arvioida, miten siirto vaikuttaa paikallisiin asukkaisiin ja palveluiden käyttäjiin.

    • Anonyymi

      Tottakai pitää selvittää, mutta kaksi hoitopaikkaa alle kymmenen kilometrin päässä toisistaan on joka tapauksessa liikaa. Kaikki tuo mahtuu Tunkkariin.

    • Anonyymi

      Tämä siirto on syytä toteuttaa heti. Säästö tilavuokrissa on iso, kun kaikki palvelut Tunkkarille.

    • Anonyymi

      Pajalassa ja Tunkkarilla ei ole samoja toimintoja, vaan palvelut on jaettu näihin yksiköihin. Pajalassa pitkään jatkuneet sisäilmaongelmat, mutta tällä tällä hetkellä Tunkkarilla ei ole vastaanottotilaa riittävästi Pajalan muuttaa sinne, pitäisi olla reilusti yli kaksikymmentä huonetta lisää. Vuodeosastosta kaavaillaan vanhusten toisenlaista yksikköä. Toki jos uudet tilat rakennetaan, tämä yhdistäminen on hyvä ottaa huomioon!

      • Anonyymi

        Mieten helvetissä Pajalassa huonot sisäilmat ??? UUSI RAKENNUS. Kuinka nykyisin rakennetaan ??


    • Anonyymi

      Väki vähenee niin rajusti, että hyvin mahtuu kaikki Tunkkarille.

    • Anonyymi

      Kannattaa siirtää toiminnot Tunkkarille ennenkuin kaikki loppuu maaseudulta.

    • Anonyymi

      Joo kyllä se pitäisi siellä Kaustisillakin ymmärtää että jos palveluita ei keskitetä Tunkkarille, niin ne siirtyvät Kokkolaan.

    • Anonyymi

      Soite ajaa tunkkarin toiminnot alas, näin siinä tulee käymään. Eikä mene kauaa kun vetelin keskustan alueen ainua ruokakauppa muuttuu joksu postin tapaiseks laatikoiden hakupisteeksi. Toki sinne tulee matkahuollon ja muidenkin tavaroiden kuljetusyrittäjien vastaavia toimintoja. Nuoriso tuhlaa rahansa autoiluun, baarit sulkee ovensa, jää vain työttömien ja eläkeläisten omakustanteista kaffilatoimintaa kainhushen. Mikäli hyvin käy niin ehkä veteliläisille järjestyy jonkin sortin yhteiskuljetus euroopan unionin rahoittamana, pääsette asioimaan alkossa ja ruokakaupoissa edullisesti. Jos epäilyttää sanomiseni niin katsokaas mitä väestöennusteet kertoo.

    • Anonyymi

      Milloin siirto Tunkkarille toteutuu.

      • Anonyymi

        Kaikki siirtyy kokkolaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      94
      4202
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2295
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2136
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      101
      1972
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      397
      1753
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      143
      1337
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1249
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1045
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      966
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      825
    Aihe