moi!
meillä on n. kahden kuukauden ikäinen tyttökissan pentu joka ei ole oppinut vielä pissata laatikolle. harvoin tekee laatikkoon mutaa muuten pissaa ympäriinsä! nurkkiin ja matoille ym..monta kertaa on pitänyt pyörittää sen naamaa pissassa mutta ei usko!mikä avuksi??
meillä on n. kahden kuukauden ikäinen tyttökissan pentu joka ei ole oppinut vielä pissata laatikolle. harvoin tekee laatikkoon mutaa muuten pissaa ympäriinsä! nurkkiin ja matoille ym..monta kertaa on pitänyt pyörittää sen naamaa pissassa mutta ei usko!mikä avuksi??
Vastaukset 11
Vanhimmat
" pyörittänyt naamaa pissassa" toivottavasti oli vitsi...Ajattele jos sun naamaa taottaisi seinään jos sulla ei menisi joku "oppi" perille.? Kyllä se kissa oppii jossain vaiheessa. Sehän on kuin pieni vauva vielä.
tarkkaile sitä kissaa, näet kyllä kun se alkaa etsiä pissapaikkaa -haistelee nurkkia/ lattiaa, etsii sopivaa paikkaa, saatta naukua. Silloin otat kattia kainaloista kiinni ja kannat laatikolle.(Ja kehut tai annat namia) Onhan laatikko tarpeeksi matalareunainen, että laatikkoon kiipeäminen ei ole se kynnyskysymys tässä asiassa?
oon just tehny tolleen et oon vieny sen laatikolle kun oon kuullu sen naukuvan ja rapsuttelevan. mut ei oo vielä tuntunu oppivan..mut pentuhan se on vielä =) laatikkoo on sopivan kokonen et pääsee helposti tarpeilleen.
Sama vika oli pennulla, mutta kun laitoimme laatikkoon toisen kissan pissalla merkattua hiekkaa niin sen jälkeen alkoi laatikon hajut kiinnostamaan.
Jotkut kissat eivät halua käydä tietyssä hiekassa pissalla, eli mitä hiekkaa itse käytät? Vaihtele hiekkaakin, voi johtua osaksi siitäkin. Meillä oli kanssa alussa ekalla kissalla samaa ongelmaa, mutta hiekan vaihto auttoi tällöin.
best friendin fresh&easy hiekkaa käytän tällä hetkellä, kun kisun kasvattaja suositteli.on mulla muitaki hiekkoja mut pitää nyt kattoo..
Ei kissa mitään opikaan sillä, että naamaa pyöritetään pissassa/kakassa! Järki käteen nyt siellä. Tai oppiihan kissa tuollakin tavalla, mutta vain pelkäämään sinua ja pelkäämään pissaamista. Sekö sitten on kivaa?
Olisikohan kannattanut jättää kissa hankkimatta, kun tuollaiset kasvatusmetodit on. Sitä paitsi kissan luovutusikä on 12 viikkoa eli kolme kuukautta.
Meidän kissan kanssa oli sama homma. Vaihdeltiin hiekkaa ja lopulta hyväksy Cassius-hiekan. Tää on tietty kissakohtaista, et mistä hiekasta sit alkaa pitämään. Sisäsiisteyden oppimiseen meni melkein puoli vuotta ja vieläkin kissa, 7 vuotta, saattaa pissiä lattialle, jos on stressaantunut tai esim. keväällä, kun on kevättä rinnassa. Kärsivällisyyttähän se vaatii, mut toisaalta itsehän sitä ottaa sen kissan vastuulleen ja huolehdittavaksi.
TOIVOTTAVASTI oppis pissimään siihen laatikkoon kun tänä aamuna oli lurauttanu poikaystävän lahkeelle ja sit mun kenkään! pitää kokeilla seuraavax vaikka sitä kassiusta jos se auttas.. thanks vinkistä!
luuletko,että kissa tajuu,ettei saa pissata sinne jos työntää naaman sen omaan kuseen???vie kissa pari kertaa sen astialle päivässä mielummin!
Kyllä meillä aineski toimi toi, tehtiin se kyllä kukkaruukun kanssa eikä sen jälkeen kukkaruukkuihin enää pissalle mennyt.