Tienvarsien jätepisteet

Anonyymi-ap

Kyllä on ollut hölmö päätös että tienvarsien jätepisteillä on vain sekajätelaatikot. Laatikoista löytyy monasti omissa pusseissaan kartonki, muovipakkaukkset ja sekajäte. Asukkaat selvästyikin lajittelevat jätteet oikein, mutta kunnan jätehuollon vähäisten säästöjen vuoksi kaikki menee sitten sekajätteeseen. Onneksi kauppojen luona on lajinmukaiset keräysastiat.

7

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sekajäte kun poltetaan, niin mitä väliä, kun saadaan energiaa? Valveutuneet kuitenkin osaa kierrättää ja kuljettaa jätteet vaikka kauppareissulla keräyspisteisiin.

    • Anonyymi

      Laiska ihminen on laiska ihminen, on hänellä sitten omalla kiinteistöllä jäteastia tai vie hän sitten roskansa yhteiskeräyspisteelle.
      Ahkerat ja luonnosta välittävät ihmiset kierrättävät ja vievät pahvit, muovit, lasit ja pienmetallin rinki-keräyspisteisiin S-marketille tai Suvituulelle.

    • Anonyymi

      Oonko himokierrättäjä, yksi roskapussi kahdessa viikossa.

    • Anonyymi

      Kunta voisi järjestää "lumppu" keräyksen kotiovelta. Hirveesti kiertyy tuota tekstiili jätettä.

      • Anonyymi

        Lumput laitetaan sekajätteeseen ja poltetaan energiaksi nekin.


    • Anonyymi

      Pankaa ne jäteasemat näkyville paikoille teiden varteen, EI KENENKÄÄN TALON NURKALLE. Inhottaa purkaa jätesäkit toisen pihapiirissä.

      • Anonyymi

        Ikävä kattoa kun sä purat niitä pihapiirissä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      192
      6576
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5483
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3441
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      264
      3399
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2418
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2135
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1826
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1784
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      52
      1751
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1386
    Aihe