kotona omatoimisesti liuottamalla Siripirejä veteen. Ei ole mitään rakettitiedettä.
Onko kukaan tehnyt sokerirasituskoetta
Anonyymi-ap
7447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En ole moista koetta itse kotona tehyt. Eihän sillä ole mitään merkitystä missään.
Olen ollut ihan virallisessa sokerirasituskokeessa julkisessa terveydenhuollossa. Siitä alkoi metformiinilääkitys. Myöhemmin tuli mukaan myös insuliini ja pian sen jälkeen Ozempic. Nyt olen saanut lopettaa insuliinin käytön.
Ei tarvitse liuottaa Siripirejä veteen, riittää kun kauhot sokeria suuhusi tai muuten ahmit makeaa. Sitä ennen mittaat verensokerin, sitten tunnin kuluttua ja kahden tunnin kuluttua. Mutta entä sitten?
Jos sattuu omistamaan verensokerimittrin vaikkei diabeetikko olekaan, voi lukemista ennen ateriaa ja tunti-pari jälkeen päätellä, onko sokerit terveen rajoissa. Jos lukemat on yli viitearvojen, kannattaa varata aika lääkärille. Tämä sitten kirjoittaa lähetteen labraan, siellä mitataan todennäköisesti pitkä sokeri ja paastoarvo, sokerirasitusta ei aina tarvita.
Ei tarvitse kauhoa edes sokeria, nopeaa hiilihydraattia on vaaleassa vehnäleivässä ja leivonnaisissa, riisissä, pastassa, perunasoseessa, mannapuurossa, hedelmissä ja tuoremehussa muunmuassa.
Sonerirasituskoneen idea on siinä, että sokerin määrä ja laatu on vakioitu kuten myös mittausaika. Kotimittarit ovat toivottoman epäluotettavia joten mittausta söin kaksi banaania ja mittasin verensokerin parin tunnin kuluttua kotimittarilla ei oikein voi sanoa sokerirasitusmittaukseksi.
Mittareiden tarkkuus on +-15%.https://diabeteslehti.diabetes.fi/kuinka-tarkkoja-verensokerimittarit-ovat/
Tuollainen kotimittaus on käytännössä siis pelkkä aterian jälkeinen mittaus.
Glukoosia saa kaupasta nimellä panimosokeri. Mittaa verensokeri ainakin 3 liuskalla ennen ja samoin 2 h kuluttua niin keskiarvot parantavat hiukan mittaustarkkuutta.
Glukoosilla on muutakin käyttöä kuin oluenteko ja sokerirasituksen teko.
Itse tehdyllä sokerirasituskokeella ei ole mitään arvoa. Verensokerimittari ei kovin paljon maksa, on helppokäyttöinen ja luotettavampi kuin itse tehty sokerirasituskoe. Verensokerimittareita saa ostaa apteekista kuka hyvänsä ilman reseptiä.
Jos on aihetta epäillä korkeaa verensokeria, julkisessa terveydenhuollossa saat verensokerin mittauksen maksutta. Lisäksi saat lääkereseptin, jos tarvitaan lääkitystä.