Otin lopputilin töistä ulosoton takia

Anonyymi-ap

Otin lopputilin kun ulosotto ei anna ostaa autoa työmatkoihin, vaan heidän mielestään on ok kulkea yhdensuuntainen 30km työmatka polkupyörällä talvisin. Jatkuva flunssa kun alkoi olla, niin ei enää jaksanut millään. Ulosotto veti hatusta aina jonkun syyn miksi eivät rajoita ulosmittausta yhdeksi kuukaudeksi jotta saisin auton hankittua ja maksettua siihen vakuuden. Kyse 800e autosta ja vakuutus 400e. Te-toimistosta ei karenssia irtisanoutumisesta kun ei ole autoa. En aio enää ikinä maksaa ulosottoon mitään niin järjetöntä tuo touhu on enkä töihin mene ennen kuin velat on vanhentuneet koska se ei kannata. Näin saatiin taas yksi työtön lisää, eikö olekin järkevää toimintaa virkamiehiltä? Lisää työttömiä vain hölmölään hölmöillä päätöksillä.

12

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten ulosottoa voi välttää, jos oikeus määrännyt?

    • Anonyymi

      Kelan tuet on tuloja. Luulisi kelpaavan ulosottoon

      • Anonyymi

        Onneksi on suojaosuus...joku 950€/kk. Asumistuki ja tt-tuki uo kelvottomia


      • Anonyymi

        tuista ei mene ulosottoon mitään. asumistuki työttömyysturva TT tuki


    • Anonyymi

      Jos pelkil.ä tuilla elää niin ulosottoon ei riitä otettavaa. Esimerkiksi asumistukea ei lasketa tuloksi. Tuskin tt-tukeakaan, ainakin silloin muut tulot ovat vähäisiä jos sitä saa. Ansiosidonnaisesta luultavasti joutuu maksamaan mikäli ylittää laskennallisesti suojasuuden.

      • Anonyymi

        Tuilla ja pummina eläminen on siis kannattavin talouden muoto. Maassa maan tavalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuilla ja pummina eläminen on siis kannattavin talouden muoto. Maassa maan tavalla.

        Juu tämän kuun tuet nettona mulle...

        Asumistuki 259€
        Työmarkkinatuki 596€
        Toimeentulotuki 340€


    • Anonyymi

      sillon ku olin ite ulosotossa mulle myönnettii 1700e auto minkä voin hommata velkaa oli noin 15k

      • Anonyymi

        Kyllä voi olla 3000e autokin...Eikä niiden hommailuihin lupia tarvita :)


    • Anonyymi

      Auto on välttämätön, ja varsinkin työssäkäyvälle. Itse asun syrjäseudulla, jossa ei ole mitään julkista liikennettä, joten pidän oman auton pitoa elintärkeänä. Olen tosin jo iän vuoksi poissa työelämästä, mutta ilman autoa joutuisin muuttamaan kokonaan pois näiltä huudeilta. Ja sekös tulisi yhteiskunnalle kalliiksi, koska eläketulo on tonnin ja joutuisin hakemaan asumistukea tuplasti enemmän kuin nyt saan 123e kuussa. Saati ne muuttokulut, niihin ei ole pennin latia.
      Sikamainen temppu ulosottajalta sinulle. Vaikea henkilö vissiin, joka ei ymmärrä mitä teki.

    • Anonyymi

      Pimeitä töitä niin paljon kun ehtii.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      346
      7772
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      97
      5517
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4633
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4430
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      146
      4307
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3947
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3829
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3727
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      36
      3646
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3461
    Aihe