Osakkeiden lahjoittaminen

Anonyymi-ap

Olen ajatellut lahjoittaa lapsilleni omistamani yhtiön osakkeita. Yritys ei ole julkisesti noteerattu.

Lahjan arvo on alle 5000 euroa. Onko lahjasta ilmoitettava muualle kuin yhtiön osakerekisteriin?

4

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eip, mutta suojataksesi itsesi ja lapsesi, tee kirjallisena lahjoitus ja varmenna 2:a todistajalla lahjakirjan allekirjoituksella.

      Varmuus nykyään valtion kanssa nykyään. Kekkosajat on ohi.


      T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksesta. Yhtiökokouksen pöytäkirjoihin olen ajatellut merkitä myös läsnäolevien omistusosuudet.

      Aloittaja

      • Anonyymi

        Jotta yhtiökokouksessa voisi tehdä sitovia päätöksiä, osakkaiden määrät ja äänioikeudet ja määrät on todellakin todettava pöytäkirjassa. Asia koskee yleisellä tasolla kaikkea mutta varsinkin äänestyspäätöksiä.


    • Anonyymi

      Lähes kaikki tähän mennessä arvattu on väärin.

      Osakeyhtiö ei ole velvollinen ilmoittamaan muutoksista omistussuhteissaan minnekään ulkopuoilisille. Yhtiön pitää itse kirjaa siitä, eli osakeyhtiöillä itsellään on velvollisuus pitää osakasluetteloa.

      On syytä tehdä kirjallinen luovutus- eli nyt lahjakirja, joilla omistusoikeus tarvittaessa ratkaistaan. Vain harvoilla yhtiöillä on nykyisin enää painettuja osakekirjoja, jotka luovutetaan. Oleellista kuitenkin on, että yhtiö pitää luotettavaa osakasluetteloa.

      Jos tai kun yhtiö jakaa osinkoa, omistusoikeus todistellaan jatkossa myös veroilmoituksessa ja maksetuilla veroilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      176
      6446
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      77
      5322
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3725
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      122
      3355
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      177
      2702
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2325
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2088
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      38
      1660
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1576
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1326
    Aihe