Reitittimen salasanaa EI tarvitse vaihtaa!

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000010879183.html
"Vaihda wifi-reitittimen oletussalasana itse keksittyyn salasanaan, jota ei pysty arvaamaan helposti. Oletussalasana saattaa näyttää mutkikkaalta, mutta se voi olla silti selvitettävissä. Jos reitittimessä on valmiina ainutkertainen ja vahva salasana, sitä ei tarvitse vaihtaa. Huolehdi myös reitittimen ohjelmistopäivityksistä säännöllisesti. On mahdollista, että internet-operaattorisi huolehtii päivityksistä automaattisesti. Selvitä tilanne, jos et ole varma."

No niin, jokin aika sitten ihmisiä painostettiin, että reittimen salasana pitää vaihtaa, vaikka siinä olisi valmiina monimutkainen salasana, koska reittimen salasanan on joku toinen laitteeseen määritellyt, kuin laitteen käyttäjä.
Eli ne salasanat voidaan hakkeroida sieltä missä reittimen salsana on määritelty.
Erikoisia ohjeita jaetaan, kun välillä ollaan sitä mietä, ettei salasanaa tarvitse vaihtaa ja toisena päivän taas pitää salasana vaihtaa.

2

392

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska tiedustelulle pitää saada takaovi.

    • Anonyymi

      Ongelma onkin siinä, että käytännössä kaikista kaupasta ostettavissa reitittimissä oletussalana on todella heikko. Eli se saattaa olla esim. admin tai vaikka password. Mikäli salasana on kokonaan pienillä kirjaimilla kirjoitettu ja hyvin yleinen, tuollaisen murtamiseen ei kulu kovinkaan paljon aikaa. Hallintasalasan pitää vaihtaa AINA, ja sen pitää olla väh. 10 merkkiä pitkä. Tämän pitää sisältä isoja kirjaimia, pieniä kirjaimia, numeroita ja erikoismerkkejä. Routterin asetuksiin tarvitsee mennä verrattain harvoin, niin salanaa ei tarvitse olla jatkuvasti kirjoittamassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe