Ylivoimaisesti suosituin aamiainen Thaimaassa

Anonyymi-ap

Turistille tai farangille suosituin aamiainen Thaimaassa ei ole riisivelli eikä riisipuuro mykypalleroilla. Suosituin aamiainen nautitaan noin ennen kello 10.30. ja sellaista saa Pattayalla jokaisesta hotellista jossa on ravintola tai jokaisesta kadunvarressa olevasta ravintolasta, joka on auki jo aamuisin. Soi Buakhaolla on pelkästään aamuisin auki noin 25 paikkaa josta saa tätä aamiaista ja se on siinä menussa aina ensimmäisenä breakfastin kohdalla kuvan kera.

Länsimaiselle turistille Pattayalla aivan suvereenisti suosituin ravintola-aamiainen on tässä, hyvät naiset ja herrat, saanko esitellä: American / English breakfast.
Mukaan tulee useimmiten lasi tuoremehua ja musta kahvi, americano. Englantilaiseen kuuluu kippo lämpimiä papuja soosissa, mutta ne ei kuulu omiin suosikkeihini. https://aijaa.com/VZ0WmC
Toimii helteessä suolantarpeeseen kuin myös on krapularuokien aatelia. Sitä saa myös jokaisesta suomiravintolasta ja myös tuppukylien motelleista. Sisältö hieman vaihtelee, mutta munat, makkarat, pekonit, leikkeleet, kurkut ja tomaatit sekä leipä on se yleisin.

Siitä lähtee päivä hyvin käyntiin. Suolojen puute yllättää tropiikissa helposti ja pelkkä vesi ei riitä tankkaamaan nestevajeita, vaan tarvitaan suoloja.

9

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No onkos tuo nyt jokin uusi asia? Mikä aiheutti aloituksen? Kerro myös muita suosittuja turistille ja farangille, miten thaimaa eroaa muista maista turisteille?

    • Anonyymi

      Mikäli olisit muu kuin rakas, niin 2010 tuomitsisi tuolta lautaselta kaiken paitsi tomaatin ja salaatin.

      Kananmunat nostaa kolesterilia.
      Paahtoleivät on jo tuomittu.
      Pekonit on rasvaisia ja epäterveellisiä monella tapaan.
      Makkaroiden syöminen on täyttä hulluutta, niissähän on jopa hieman hiiltynyt kuirikin joka aiheuttaa monia sairauksia ja kinkkuviipaleet on punaista lihaa.

      Mitään ei ole tarkastettu radioaktiivisuuden osalta.
      Ravintoarvot ihan pepusta.

      • Anonyymi

        Terveiden ei tarvitse pelätä kananmunia. Niissä on mahtavat ravintoarvot ja paljon proteiinia. Rasvoja ja suoloja tarvitaan kuin myös leivän hiilihydraatteja, joka on energiaa. Tomaatit on yksi parhaista ravintoarvoltaan ja kinkussa on kivasti myös proteiineja ja rasvaa.
        Kotona voi sitten syödä marjoja ja jogurttia ja Nalle-puuroa, mutta lomalla ei tarvitse tuijotella ravintoympyröitä vaan syödä sitä mitä mieli tekee. Hyvissä saksalaisissa makkaroissa on 85% lihapitoisuus. Ruokavirastot on sitä varten että ne valvoo haitallisia pitoisuuksia kalassa ja viljoissa, niitä ei itse tarvitse valvoa. Liiallinen kalan syönti aiheuttaa kaikenlaista ja sitä tulee rajoittaa max 2 x viikossa. Omegoita on muussakin kuin kalassa. Cashew-pähkinät on hyviä napsittavia myös helteessä.


      • Anonyymi

        Kyllähän jokainen ruokaa suuhunsa laittava mittaa geigermittarilla, ettei lautanen tikitä liikaa, ei kait noita etukäteen tarvitse mitata!


    • Anonyymi

      Suomimiesten suosikkiaamiainen on vähintään puoli litraa olutta, käykää vaikkapa Lassi baarissa aamutuimaan.

      • Anonyymi

        Ja olut huuhdotaan alas Kossulla.


      • Anonyymi

        Heikot on tiedot pattayasta, yritäppä mennä Lassin baariin


    • Anonyymi

      Minä tarjoilen aina vaimolleni aamiaiseksi pehmeää jänistä.

      • Anonyymi

        Suomiaamiainen on Changi öl.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      138
      4553
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3785
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2449
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      226
      1888
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      118
      1747
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1156
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      805
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      756
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      746
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe