Kiukkuinen mummeli kirjoittaa hyvinvointialueen tiedottamisesta lehdessä

Anonyymi-ap

Hänen mukaansa tiedottaminen on puutteellista. Tässä tapauksessa kannattaa kääntyä vasemmistokeskustalaisen valtuutetun puoleen. Hän tiedottaa paikallislehdissä ihan oma-aloitteisesti ilman hyvaksin lupaa. Valtuutetun tiedottaminen se vasta kapulakieltä on: Hän kirjoittaa "Verrattuna Keski-Suomen 4,9 prosentin osuuteen Suomen väestön rahoitusosuus on laskeva. Vuonna 2023 rahoitusosuus oli 4,9 prosenttia, vuonna 2024 se oli vain 4,84 ja vuonna 2025 vain 4,76 prosenttia."
Hän jatkaa :
"Terveydenhuollon kustannukset olivat Keski-Suomessa vuonna 2023 8 prosenttia alle ja sosiaalihuollon 10 prosenttia yli Suomen keskiarvon". No niin "kiukkuinen mummeli"., ymmärsitkö valtuutetun tekstiä? Et varmaankaan, eikä moni muukaan sanoisinko , ettei kukaan ymmärtänyt, mitä tuossa tarkoitetaan. Valtuutetun ei pidä kirjoitella, jos ei tiedä mitä kirjoittaa tai luetuttaa kirjoituksensa viisaammilla.

Summa summarum: Hyvaks käytti alkulaskelmissaan kuntien aikaisempia kulutietoja budjetissaan. Nyt, kun rahat eivät riitä, on se merkki, että on eletty liian leveästi. Jatkuvat yt-neuvottelut sensijaan paljastavat, että hyvaksia perustettaessa mentiin takki auki ja palkattiin väkeä, vaaikkei heille ollut edes töitä. Suosituksia.

Nimimerkki: vaalimainokset jo esillä

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ketä kiinnostaa

      • Anonyymi

        Mummelia kiinnostaa...etkö lue lehtiä?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe