Kirjastolle lahjoittakaa matkaoppaita

Anonyymi-ap

Vaasan pääkirjastosta lähdin hakemaan matkaopaskirjaa mukaan ulkomaanmatkalle, etten olisi täysin netin varassa kaukomatkalla ja myös luettavaksi ennen matkaa. Saatavilla oli ainoastaan todella vanhoja oppaita. Virkailija kertoi, että oli vain yksi kappale ajan tasalla olevaa matkaopasta (painettu vuosi sitten, 2023) ja se oli tietenkin lainassa. Hyllyssä olevat 5 kpl olivat 18, 14, 12,11 ja 5 vuotta sitten painettuja, eli todella vanhoja suurin osa. Kuulemma määrärahat eivät riitä uusien hankkimiseen.

Lahjoittakaa siis Vaasan kirjastolle matkaoppaita, jos kirjat ovat vain muutaman vuoden vanhoja ja haluatte niistä eroon. Kirpputoreillakin näitä näkee silloin tällöin uuden veroisina.

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tee kaukolainaus muualta Suomesta.

    • Anonyymi

      Siinä kirjastossa on ollut homovastaisia työntekijöitä 2000-luvulla. Jotkut heistä ovat solvanneet minua homovastaisella sanalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      148
      6781
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5903
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4539
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4466
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      161
      4280
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1660
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1556
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1369
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1355
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1131
    Aihe