Transpotilaita hoitava psykiatri Teemu Kärnä on huolestunut tieteenvastaisuuden lisääntymisestä: ”Tilaa saavat yhä enemmän poliitikkojen tieteenvastaiset puheet ja vastuuttomat ulostulot, joissa yhä useammin kielletään muiden kuin kahden sukupuolen olemassaolo.” (Helsingin Sanomat 9.12.2024)
Kärnän tunteman tieteen mukaan sukupuolia on enemmän kuin kaksi ja kaikki, jotka kiistävät tämän ”totuuden”, ovat tieteen vastustajia. Käsitys kahdesta sukupuolesta on kuitenkin itsestään selvyys sekä luonnontieteille että kaikille maallikoille, jotka eivät ole sotkeneet ajatteluaan muotihöpinöillä. Lääkäreiden pitäisi edustaa ja puolustaa luonnontieteellistä maailmankatsomusta mutta Kärnälle se on muuttunut tieteen vastaisuudeksi.
Kärnä kertoo avoimesti transhoitoja hakevien potilaiden määrän kasvusta: ”Tulijoita on noin kaksituhatta vuodessa, vuosituhannen vaihteessa määrä oli joitain kymmeniä.” Vuonna 2004 Suomessa oli noin 50 transitiota hakenutta henkilöä (Mediuutiset 12.8.2005). Kahdessakymmenessä vuodessa hakijoiden määrä on siten kasvanut 40-kertaiseksi. Hoitoa hakevien kasvu ilmeisesti jatkuu kaiken aikaa hurjana koska neljä vuotta sitten heitä oli noin 950 (ylilääkäri Riittakerttu Kaltialan haastattelu, Ilta-Sanomat 3.7.2021).
Kuinka pitkälle tämä kasvu saa jatkua ennen kuin Kärnä ja muut transfobian vastustajat ymmärtävät, että jotain on pahasti vialla, että kysymys on sosiaalisesta hysteriasta, koko yhteiskuntaa koskevasta sairaudesta. Jotain johtopäätöksiä Kärnän pitäisi tehdä jo omien kokemusten perusteella. ”Hän alkaa kuvailla hetkeä, jolloin ensimmäisen kerran kuuli vastaanotollaan nuoren ihmisen haluavan sukupuolenkorjausprosessiin, koska ’kaikki kaveritkin on täällä’”.
On selvää, että henkilöt, jotka ovat Kärnän tavoin olleet johtavia asiantuntijoita ja toimijoita transepidemian räjähtäessä käsiin, ovat kykenemättömiä arvioimaan tilannetta objektiivisesti. Asiasta on tullut liian henkilökohtainen. Mutta muun yhteiskunnan pitäisi tehdä kaikkensa, ettei satojen tai tuhansien nuorten elämää tuhottaisi hormoneilla ja genitaalileikauksilla vain siksi, että ”kaikki kaveritkin on täällä”.
Kärnän haastattelu Hesarissa - transepidemia räjähtänyt käsiin
Anonyymi-ap
2
271
Vastaukset
- Anonyymi
Sanoisin lääkärinä,että mielenterveys potilaat kuuluvat eri lääkäreille.
- Anonyymi
Jos näöltäni sain selvää, niin eläminen on tehty vai monimutkaisemmaksi ja kalliiksi, eikä enää työntekiöitä riitä,kuin tutkioihin ja hulluuteen !? Näin kansakoulupohjalta ja 14 vuotiaasta jo itseni elättäneenä, 84:jän,kui 4 lapsiden perheen 35v ysin elättäneenä , eikä sosialishuoltoa tarvittu,vain kateus ja vaino ollut riesana !?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1102321Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from321897Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen271853Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276471846- 1001808
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la571142- 1101036
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20913- 54860
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110837