Transpotilaita hoitava psykiatri Teemu Kärnä on huolestunut tieteenvastaisuuden lisääntymisestä: ”Tilaa saavat yhä enemmän poliitikkojen tieteenvastaiset puheet ja vastuuttomat ulostulot, joissa yhä useammin kielletään muiden kuin kahden sukupuolen olemassaolo.” (Helsingin Sanomat 9.12.2024)
Kärnän tunteman tieteen mukaan sukupuolia on enemmän kuin kaksi ja kaikki, jotka kiistävät tämän ”totuuden”, ovat tieteen vastustajia. Käsitys kahdesta sukupuolesta on kuitenkin itsestään selvyys sekä luonnontieteille että kaikille maallikoille, jotka eivät ole sotkeneet ajatteluaan muotihöpinöillä. Lääkäreiden pitäisi edustaa ja puolustaa luonnontieteellistä maailmankatsomusta mutta Kärnälle se on muuttunut tieteen vastaisuudeksi.
Kärnä kertoo avoimesti transhoitoja hakevien potilaiden määrän kasvusta: ”Tulijoita on noin kaksituhatta vuodessa, vuosituhannen vaihteessa määrä oli joitain kymmeniä.” Vuonna 2004 Suomessa oli noin 50 transitiota hakenutta henkilöä (Mediuutiset 12.8.2005). Kahdessakymmenessä vuodessa hakijoiden määrä on siten kasvanut 40-kertaiseksi. Hoitoa hakevien kasvu ilmeisesti jatkuu kaiken aikaa hurjana koska neljä vuotta sitten heitä oli noin 950 (ylilääkäri Riittakerttu Kaltialan haastattelu, Ilta-Sanomat 3.7.2021).
Kuinka pitkälle tämä kasvu saa jatkua ennen kuin Kärnä ja muut transfobian vastustajat ymmärtävät, että jotain on pahasti vialla, että kysymys on sosiaalisesta hysteriasta, koko yhteiskuntaa koskevasta sairaudesta. Jotain johtopäätöksiä Kärnän pitäisi tehdä jo omien kokemusten perusteella. ”Hän alkaa kuvailla hetkeä, jolloin ensimmäisen kerran kuuli vastaanotollaan nuoren ihmisen haluavan sukupuolenkorjausprosessiin, koska ’kaikki kaveritkin on täällä’”.
On selvää, että henkilöt, jotka ovat Kärnän tavoin olleet johtavia asiantuntijoita ja toimijoita transepidemian räjähtäessä käsiin, ovat kykenemättömiä arvioimaan tilannetta objektiivisesti. Asiasta on tullut liian henkilökohtainen. Mutta muun yhteiskunnan pitäisi tehdä kaikkensa, ettei satojen tai tuhansien nuorten elämää tuhottaisi hormoneilla ja genitaalileikauksilla vain siksi, että ”kaikki kaveritkin on täällä”.
Kärnän haastattelu Hesarissa - transepidemia räjähtänyt käsiin
5
523
Vastaukset
- Anonyymi
Sanoisin lääkärinä,että mielenterveys potilaat kuuluvat eri lääkäreille.
- Anonyymi
Jos näöltäni sain selvää, niin eläminen on tehty vai monimutkaisemmaksi ja kalliiksi, eikä enää työntekiöitä riitä,kuin tutkioihin ja hulluuteen !? Näin kansakoulupohjalta ja 14 vuotiaasta jo itseni elättäneenä, 84:jän,kui 4 lapsiden perheen 35v ysin elättäneenä , eikä sosialishuoltoa tarvittu,vain kateus ja vaino ollut riesana !?
- Anonyymi00004
Kärnän pitäisi itsekin hakeutua jonkinlaiselle lääkärille, sukupuolia on tasan kaksi, voihan joku tuntea itsensä vaikka traktoriksi, mutta sukupuoli se ei tietenkään ole.
- Anonyymi00006
Mitä haittaa siitä olisi ulkopuolisille, jos sukupuolia on vaikka 13 kpl? Who cares!
99 pros kokee olevansa miehiä tai -naisia. Olkoot muut mitä ovat, jos ovat onnellisia. Tuo väriä elämään.
Maailmassa nimittäin on oikeitakin ongelmia.
Case closed.
- Anonyymi00005
Jos hoidettavien määrä on lisääntynyt noin mahdottomasti, niin mistä tämä johtuu? Ovatko ihmisten geenit menneet sekaisin vai todellakin joukkohysteria?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1462120
- 1211445
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3341232Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401180IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31161Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni651155- 1411129
- 491089
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470957Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98955