Kaikki kuvat tummia..

Dimage Xt

Hei..

Mulla on Minoltan digikamera ja kaikista kuvista tulee liian tummia. Joudun tietokoneella lisäämään valoisuutta joka kuvaan jonka olen ottanut..
Varmaan on joku asetus jolla pystyy korjaamaan asian jo kuvausvaiheessa, en vain ole sitä itse hoksannut.
Kysynkin että voisiko joku ystävällisesti neuvoa miten saan kuvat tulemaan valoisampina jo kuvausvaiheessa? Ihan jos yksityiskohtaisen neuvon saisin kun valikot ovat englanniksi niin olisin erittäin kiitollinen.
Hyvää kesää kaikille!

3

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • himmeä

      Terve, et mainitse mikä kamera sinulla on. Minoltalla on ehkä useampi kuin yksi malli. Useimmissa kameroissa on kuitenkin valotuksen korjaus /- (esim. dimage z -malleissa). Siitä vaan kokeilemaan, ei se säätämisestä mene rikki, eikä edes filmiä pala. Sen lisäksi on mahdollisuus säätää kontrastia, jos se pakkaa olemaan turhan jyrkkä. Tummuuteen vaikuttaa myös se kuvaatko vastavaloon, jyrkkään sivuvaloon tms, kuvaatko sisällä vai ulkona jne.

      Siis mahdotonta vastata täsmällisesti noilla tiedoilla. Käyttöohje käteen ja lukemaan. Tai jollet sellaista omista niin etsi netistä, josko löytyis. Siitähän valokuvauksessa on (ainakin joidenkin mielestä) kyse, että opitaan uusia asioita.

    • himmeä

      ..kameran merkki taisikin olla nimimerkissä. Mutta ei auta mua, kun en tuota mallia tunne, mutta yleisvastaus pätee: manuaali käteen ja säätämään, kyllä se sieltä löytyy.

    • Näyttö

      Ettei näyttösi ole säädetty pieleen.
      Olen monesti nähnyt, että sama kuva toisessa koneessa on liian vaalea ja toisessa lähes lukemattoman tumma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      26
      4879
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      254
      4569
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      45
      4385
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      66
      2390
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1828
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1771
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      17
      1718
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1694
    9. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1427
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      12
      1424
    Aihe