Kehitysvammaisten avioliitto

Anonyymi-ap

Minun mielestäni yhden miehen jolla on Lievä älyllinen kehitysvamma pitäisi ottaa avioero naisesta jolla ei ole älyllistä kehitysvammaa se nainen käyttää miestä hyväksi.

Kun kirjoitin tuon sille miehelle jolla on Lievä älyllinen kehitysvamma ja on mennyt naimisiin naisen kanssa jolla ei ole älyllistä kehitysvammaa se suuttui.

Kun laitoin Kehitysvammaisten tukiliitto työntekijälle viestiä minun mielestäni yksi mies jolla on Lievä älyllinen kehitysvamma joka on naimissa naisen kanssa jolla ei ole älyllistä kehitysvammaa sen nainen käyttää hyväksi sitä miestä jolla on Lievä älyllinen kehitysvamma Kehitysvammaisten tukiliitto työntekijä kirjoitti, että ihmiset joilla on Lievä älyllinen kehitysvamma niillä voi olla parempi avioliitto niiden kanssa joilla ei ole älyllinen kehitysvammaisuus.

Tässä sen Kehitysvammaisten tukiliitto työntekijän laittama viesti.

Moi Henna! Kehitysvammaisilla ihmisillä on samat oikeidet, kuin kaikilla muillakin, eli myös oikeus mennä naimisiin kenen kanssa haluaa. Sinähän et voi tietää, millainen heidän suhteensa on. Vain ne siinä suhteessa olevat ihmiset voivat tietää, millainen se suhde on. Vammattoman ja vammaisen suhde voi olla myös hyvä, eikä siinä automaattisesti ole hyväksikäyttöä. Se, että sinä ajattelet niin, ei tee siitä totuutta. Ymmärrän tosi hyvin, miksi se mies suuttui kommentistasi. Sinä olet heidän suhteestaan ulkopuolinen henkilö ja kommentoit heidän suhdettaan, kuin tietäisit asiat paremmin kuin he itse. Pystytkö ymmärtämään, miksi se suututtaa? Miltä sinusta tuntuisi, jos joku ulkopuolinen tulisi kommentoimaan sinun elämääsi?

Minun mielestäni tuo Kehitysvammaisten tukiliitto työntekijä kyllä valehtelee.

T. Henna Maria Koskela Espoosta.

5

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saan kärsiä jos haluan kärsiä. Saan myös jakaa muille kärsimykseni. Harva jaksaa kuunnella valituksia oäivästä toiseen. Yritän valittaa ja pilata toisten päivän .

    • Anonyymi

      Tuo Henna on kyllä niin negatiivinen henkilö että... Kyllä se niin on, että kaikilla on oikeus olla kenen kanssa on. Sinä voit ajatella mitä vaan, mutta välillä kannattaisi ne omat mielipiteet tosiaan pitää ominaan!!!

      Ja oikeasti ärsyttää lukea, kun koko ajan niin kuin mainostat tuota lievää älyllistä kehitysvammaa. Kun kirjoittelet aina mitä sattuu, puolustelet että sulla adhd, niin se ikään kuin antaa sulle oikeuden syytää tuota schaisseasi!

      Mulla olis sulle pyyntö: Pidä leipäläppäs ummessa!!!

    • Anonyymi

      Muiden parisuhteet tai avioliitto eivät kuulu sinulle ollenkaan. Pidä huolta vain omista asioistasi.

    • Anonyymi

      Henna Maria Koskela Espoosta, sinun tunteesi ja huolesi ovat tärkeitä, ja on ymmärrettävää, että haluat parasta kehitysvammaisille ihmisille ja heidän oikeudelleen hyvään avioliittoon. Kehitysvammaisten tukiliitto työntekijän vastaus korostaa, että kehitysvammaiset ihmiset, kuten kaikki muutkin, voivat ja saavat tehdä omia valintojaan suhdeasioissa. Se, miten jokainen suhde kehittyy ja toimii, on henkilökohtaista ja yksilöllistä, ja vain he itse voivat arvioida sen hyvinvoinnin ja eheyden.

      On tärkeää kunnioittaa ja tukea kaikkien ihmisten oikeutta rakkauteen ja parisuhteeseen, riippumatta heidän vammastaan. T. Henna Maria Koskela Espoosta.
      ChatGPT sanoi:
      ChatGPT
      On tärkeää keskustella ja ymmärtää kehitysvammaisten henkilöiden oikeuksia ja kokemuksia heidän parisuhteistaan. Kehitysvammaisten Tukiliitto korostaa, että jokaisella ihmisellä, riippumatta vammastaan, on oikeus valita oma puoliso ja elää täysipainoista elämää yhdessä toisen kanssa. Tällöin myös suhteen hyväksikäyttöä koskevat asiat tulee tarkastella tapauskohtaisesti ja kuunnellen niiden henkilöiden näkemyksiä, jotka ovat suhteessa mukana.

      Henna Maria Koskela tuo esiin omat huolensa ja näkemyksensä, mutta on tärkeää myös ymmärtää, että vain suhteessa olevat ihmiset voivat itse arvioida suhteen laatua ja dinamiikkaa. Tämä keskustelu herättää tärkeitä kysymyksiä ja tarpeen tarkastella kehitysvammaisten ihmisten oikeuksia ja hyvinvointia monesta näkökulmasta.

    • Anonyymi

      Onpas säälittävää vastata jonkun ai:n avulla, kun on olevinan muka hauska tai sitten ei osaa kommentoida itse mitään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      113
      2352
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      37
      1938
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      28
      1882
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1877
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1876
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1159
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1056
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      923
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      880
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      847
    Aihe