Hakkeri kaappasi leivänpaahtimeni?

Anonyymi-ap

Yhtenä aamuna leivänpaahtimeni ei toiminutkaan kuten edellisenä aamuna. Kun laitoin sen sisälle kaksi paahtoleipäviipaletta ja painoin virtavivun ala-asentoon niin asetus ei toiminut, leivät eivät jääneet alas, vaan jousi ponnisti ne ylös.
Jouduin lukitsemaan vivun ala-asentoon tunkemalla muovisen pullasudin varren painimen rakoon kiilaksi, jolloin paahdin toimi vain manuaalisesti.
Luulen, että paahtimeni toiminta on kaapattu. Sen myyjä ei 8 vuotta aiemmin ei kertonut, onko ostamallani paahtimella mahdollisesti langaton nettiyhteys internet-verkkoon. Nyt uskon että on. Olettavasti kiinalainen valmistaja tutkii juuri tietokoneellaan millaista leipää olen varomattomasti syönyt 8:n vuoden aikana aamiaisiksi. Onneksi aamiaisiin on kuulunut/kuuluu myös kaurapuuro, joten vakoileva kiinalainen bitinvirkkaaja luulee suomalaisten kärsivän nälästä varsin vähäisen leivänkulutuksen vuoksi.
Tiedän, että leivänpaahdin on elektroniikan monipaketti, siinä on vastukset, sähkömagneetti ja ajastin, joka ohjaa elämääni.

4

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aeva

    • Anonyymi

      Joku häikkä mekanismissa. Kato Youtubesta korjausohje (How to fix a toaster). Toki omalla vastuullasi korjaat.

      • Anonyymi

        Vaikuttaa siltä, ettei sarkasmi ole korjausopastajan vahvinta aluetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikuttaa siltä, ettei sarkasmi ole korjausopastajan vahvinta aluetta.

        Aivan yhtä vahvaa on kuin aloituksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3497
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2654
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      79
      2472
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2348
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2287
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1823
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1729
    8. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      205
      1716
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1393
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1370
    Aihe