Suomi laiva ei kääntänyt kurssiaan, vaikka näin hallituksen vaihtuessa Orpo julisti saadessaan vaalivoiton propagandan avulla, mitään hyvinvointia ei ole tapahtunut on tapahtunut juuri päinvastoin. Hallitus kaivaa Suomen hyvinvoinnin rakenteita etsien mistä vielä voisi leikata, siellä on iso työryhmä etsimässä ettei mikään jää huomioimatta.
Ja kaikki tämä sen takia kun unohdettu se tulopuoli valtion kassaan. Suomen kansa on kärsivällisesti seurannut kaikkea tätä mikä on meneillään, jossain vaiheessa kansan kärsivällisyys ei enää kestä.
Vieläkin syy laitetaan demarien syyksi, reilusti yli kaksikymmentä vuotta on oikeisto hallitukset johtaneet maatamme, vain yhden kauden on demarit olleet Marinin johdolla päättämässä, Marinin kauden tulos jää Orpolta kauas saavuttamattomiin, ei edes lähelle pääse.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010756216.html
Ja kaikki tämä sen takia kun unohdettu se tulopuoli valtion kassaan. Suomen kansa on kärsivällisesti seurannut kaikkea tätä mikä on meneillään, jossain vaiheessa kansan kärsivällisyys ei enää kestä.
Vieläkin syy laitetaan demarien syyksi, reilusti yli kaksikymmentä vuotta on oikeisto hallitukset johtaneet maatamme, vain yhden kauden on demarit olleet Marinin johdolla päättämässä, Marinin kauden tulos jää Orpolta kauas saavuttamattomiin, ei edes lähelle pääse.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010756216.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vielä se ehtii kääntymään, kunhan saavat kaikki uudistukset läpi, mutta kun meinaavat juuttua valiokuntiin opposition jarruttaessa niitä.
Ei niin suuri laiva hetkessä käänny. Olet turhan malttamaton vain odottamaan.
Älä viitsi trollata. Joko olet harvinaisen lujassa uskossasi etkä näe totuutta, tai sitten vain olet aivopesty tollo!
Ja "totuus" on? Mikä?
Luotan siihen, että hallitus tietää mitä ne tekee. Kaikki vain ei reaaliajassa käy yhtä nopeasti kuin filmeissä. Suunta on oikea kuitenkin.
Niin olen tehnyt itsekin koko elämäni ajan, että jos näyttää talous alkavan mennä kuralle, niin alan tarkastelemaan, mistä voin kiristää ja siitä se sitten pikkuhiljaa taas oikenee.
Kun kuuntelee tuota oppositiota, niin hui kamalaa, jos ne olisivat hallituksessa. Kovin olisivat avokätisiä heittelemään miljardeja sinne tänne.
Haloslaisten porukan mahdollisuudet on murentuneet ryssien murentuessa ei kimokiljuvilla lindt maanisilla ... ole mitään sanomista enää. Edes Kiuru ei kuuntele niitä panee eduskuntaa hulinamyllyksi omaan tahtiin
Natsituksen osaajat ovat parhaita pskanpostaajia mikä on osotettu fagta muutenkin
PS natsi uusnatsi äärioikeisto on turhake suomelle, mitään hyötyä ei heistä ole, ei kyllä Soinin persuistakaan.
Persuista ainoa hyöty on Orpolle saada enemistö hallitus, mitään hyötyä ei ole saatu maamme taloudelle, päin vastoin saatu hyvinvoinnin lasku ja loputon leikkausten sarja jolle ei näy loppua.
Hyvin osuva Kari Engvistin kolummi.
https://yle.fi/a/74-20130037
Mulketoisten palstahyvää eli pskanpuhehömppää
Nytkin kirjoitan suoraan lukematta edes edellistä viestiä tosi mitäpskaa koko palsta alusta loppuun
Razmyar ja Mäkynen, Marinin tien jatkajat, ovat alkaneet kampittaa Lintmannia, koska tämä on heidän mielestään liikaa oikealla. On Iltiksen mukaan riitaa.
En jaksanut lukea kokonaan juttua.
Samassa jutussa uumoillaan että sdp ei pystyisi voittamaan seuraavia vaaleja.
Spd olisi valmis ottamaan vieläkin enemmän velkaa kuin mitä nykyinen hallitus.
No juttuja kirjoitellaan, callupit on callupeita, äänestys aikanaan näyttää. Eikö se Soini tämän tyyppistä sanomaaa aikanaan toitottanut. Itse sanon tähän että tulee mitä tulee.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/90f0d3ac-671f-420f-aad1-434fd4f2352