lamda anturin mittaus(rikas-laiha) seos yleismittarilla

Anonyymi-ap

terve!
tietääkö kukaan näistä auton lamdousta ja sen mittauksista yleismittarilla mitään?
eli on 4 johtoinen lamda,olikohan 2 valkoista musta ja jokin muuväri joka on siis pakosarjassa.
jos jälkiasenhettuna asennan tuon lambdan esim pakosarjaan vaikka vanhaan ladaan niin voinko yleismittarilla mitata niistä 4 johdosta jotenkin tuon ladan seokset että käykö rikkaalla tai laihalla?
kertokaas mitä tuo vaatii toimiakseen?
lambdan johtoja ei saa tinata,miksi?

5

366

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistelisin, että lambda-anturissa on lämmityselementti eli kylmänä se ei anna oikeita lukemia. Toisekseen, eikös se ole happi-anturi? Eli mittaa jäännöshapen määrää, minkä perusteella arvioi palamista. Ulos tuleva jännite on n. 0.5V - 1V.
      Eikös se tinaaminenkin ole aika selvä juttu? Tuhannen asteen pakokaasu? Ei tinat pysy kiinteinä?

      • Anonyymi

        ok kiitos tiedosta!


      • Anonyymi

        Eipäs vaan ollut selvä juttu ainakaan sinulle... koska syy on se että anturin tarvitseman vertailuhapen pitää päästä kulkeutumaan sille johtoa pitkin eli sen säikeiden välistä ja tinaus tukkii tämän yhteyden.
        -ja jos joku aikoo taas väittää tätä vastaan niin kannattaa ensin käydä anturivalmistajan sivuilla (esim, Boschin) tututumassa asiaan.


    • Anonyymi

      Ohje

      http://remotesmart.wikidot.com/auton-happianturi

      • Anonyymi

        kiitoskia!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      990
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      833
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe