Muuttovalmis paketti etsinnässä ja tässä tullut lueskeltua designtalo, sievitalo, kiiruna, ainoakoti jne.. arvosteluja niin onhan tässä pää pyörällä mihin sitä kallistuisi.
Onko kokemuksia minkä firman kanssa tässä alkaisi kauppoja hieromaan.
Kertokaa toki jos olette rakennuttaneet ja olleet tyytyväisiä johonkin tiettyyn firmaan.
Miltä firmalta valmis talopaketti?
10
1296
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä on tämän aloituksen pointti ??
- Anonyymi
Hola. Läheltä montaa projektia seuranneena kallistuisin Kannustaloon tai Kiirunataloihin. Rakentajan kannalta Kiiruna helpoin. Kiirunasta pääosin vain hyvää kuullut. Tosin talon konsepti on vähän erilainen ja muunneltavuus heikkous. Kannustalo vähän kalliimpi ja kiinteistä ikkunoista useammalle tullut 10k ylimääräinen lasku. Itse välttäisin Dekotalo, joka ei noudata kuluttariitalautakunnan päätöksiä.
- Anonyymi
Näiden kyselyaloitusten ainoa pointti provosoida haukkujat liikkeelle...
- Anonyymi
Jokaisessa taloprojektissa menee asioita pieleen, joillakuilla enemmän kuin toisilla. Kysymys on ihan relevantti, mutta vastauksia on vaikea saada, koska ihmiset reagoivat eri tavalla rakennusurakoitsijan aiheuttamiin pettymyksiin. Em syystä kaikki moittivat pakettitoimittajaansa. Rakennusalalla ja teollisuudessa kusetukset ovat normaali tapa toimia. Ne jotka eivät kuseta, saavat urakoita suhdanteista riippumatta. Kusettajat vaihtavat kylttiä katolla.
- Anonyymi
Jos on ensikertalainen oman talon rakentamisessa / rakennuttamisessa, niin varmaan matkalla tulee yllätyksiä ja yllätykset rakentamiseen liittyen ovat aina negatiivisiä.
Positiivisiä yllätyksiä ei kerta kaikkiaan tunneta rakentamisessa. Negatiiviset yllätykset joko maksavat rahaa tai ovat pettymyksiä joko laatuun tai siihen, että jotain toivetta ei pystytä toteuttamaan.
Nuo muuttovalmiit paketit aiheuttavat pettymyksiä, lähinnä rakentamisen jälkeen, kun huomaa, että naapurilla on oikeastaan aika paljon laadukkaammista materiaaleista ja hienommalla tekniikalla varurstettu talo. Toki se myös maksoi enemmän jos oma työpanos oli siinäkin nolla.
Siinä noiden muuttovalmiiden paras puoli onkin, niissä on halvin neliöhinta muuttovalmiina, oman työpanoksen ollessa nolla. Ja lisäksi budjetti pitää kohtuullisesti toisin kuin muissa vaihtoehdoissa.
Todellisuudessa mikä tahansa noista alussa luetelluista vaihtoehdoista on lähtökohtaisesti yhtä hyviä jos sieltä esitteestä löytyy riittävän hyvä vaihtoehto, jota tarvitsee räätälöidä minimaalisen vähän. Homma saattaa kusta riippuen rakennusukoista, eikä millään noista merkeistä ole monopolia hyviin tai huonoihin ukkoihin. Pystytysporukat vaihtelevat maantieteellisesti ja millä tahansa merkillä voi olla huippujoukkueita ja 3-divarin rupusakkeja tarjolla. - Anonyymi
Itsellä on vastaavat haaveet mielessä ja netisä kun lueskelee eri paketeista niin saa vaan enemmän kauhua uniin. Kastellista luin juuri tällaisen https://asustelija.munblogi.com/ ja pohdin mistä tällainen keltanokka löytää hyvän päällikön työmaalleen kun en itse osaa nähdä mitä siellä tehdään väärin.
- Anonyymi
Vältä Sievitaloa, jos haluat laatua.
- Anonyymi
Juuri näin. Jatkuvaa tappelua oli heidän kanssaan rakentaminen. Ja reklamaatioihin ei jaksanut vastata kukaan. Projektipäälliköllä kyrpä otsassa jatkuvasti.
- Anonyymi
Ap tässä ja päädyttiin, ehkä sittenkin rakennuttamaan hirsitalo ja Kontion kautta. Ollaan veivattu ja väännetty nyt monia vaihtoehtoja ja tämä alkaa tuntua oikealta. Perin mummoltani vuosia sitten rantatontin aivan ihanalta paikalta ja vielä palvelujen ääreltä. Opiskelin ja perustin perheen toisella paikkakunnalla ja nyt ollaan muutettu takaisin lapsuuden kotikonnuille. Monet ovat vuosien aikana kyselleet josko myisin tontin kun vastaavia ei ole täällä saatavilla, onneksi en myynyt vaikka kyseinen tontti on lähes okt arvoinen.
- Anonyymi
Kannattaa käydä talonäyttelyissä. Siellä näkee parhaiten tekemisen laadun. Lisäksi kannattaa kysyä että voiko soittaa saman alueen asiakkaille ja kysellä miten projekti on mennyt. Täällä lähinnä kilpailijat haukkuu toisiaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885101- 141761
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271507Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101477Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501167Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7830