Miltä firmalta valmis talopaketti?

Anonyymi-ap

Muuttovalmis paketti etsinnässä ja tässä tullut lueskeltua designtalo, sievitalo, kiiruna, ainoakoti jne.. arvosteluja niin onhan tässä pää pyörällä mihin sitä kallistuisi.
Onko kokemuksia minkä firman kanssa tässä alkaisi kauppoja hieromaan.
Kertokaa toki jos olette rakennuttaneet ja olleet tyytyväisiä johonkin tiettyyn firmaan.

10

1410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on tämän aloituksen pointti ??

    • Anonyymi

      Hola. Läheltä montaa projektia seuranneena kallistuisin Kannustaloon tai Kiirunataloihin. Rakentajan kannalta Kiiruna helpoin. Kiirunasta pääosin vain hyvää kuullut. Tosin talon konsepti on vähän erilainen ja muunneltavuus heikkous. Kannustalo vähän kalliimpi ja kiinteistä ikkunoista useammalle tullut 10k ylimääräinen lasku. Itse välttäisin Dekotalo, joka ei noudata kuluttariitalautakunnan päätöksiä.

    • Anonyymi

      Näiden kyselyaloitusten ainoa pointti provosoida haukkujat liikkeelle...

      • Anonyymi

        Jokaisessa taloprojektissa menee asioita pieleen, joillakuilla enemmän kuin toisilla. Kysymys on ihan relevantti, mutta vastauksia on vaikea saada, koska ihmiset reagoivat eri tavalla rakennusurakoitsijan aiheuttamiin pettymyksiin. Em syystä kaikki moittivat pakettitoimittajaansa. Rakennusalalla ja teollisuudessa kusetukset ovat normaali tapa toimia. Ne jotka eivät kuseta, saavat urakoita suhdanteista riippumatta. Kusettajat vaihtavat kylttiä katolla.


    • Anonyymi

      Jos on ensikertalainen oman talon rakentamisessa / rakennuttamisessa, niin varmaan matkalla tulee yllätyksiä ja yllätykset rakentamiseen liittyen ovat aina negatiivisiä.
      Positiivisiä yllätyksiä ei kerta kaikkiaan tunneta rakentamisessa. Negatiiviset yllätykset joko maksavat rahaa tai ovat pettymyksiä joko laatuun tai siihen, että jotain toivetta ei pystytä toteuttamaan.
      Nuo muuttovalmiit paketit aiheuttavat pettymyksiä, lähinnä rakentamisen jälkeen, kun huomaa, että naapurilla on oikeastaan aika paljon laadukkaammista materiaaleista ja hienommalla tekniikalla varurstettu talo. Toki se myös maksoi enemmän jos oma työpanos oli siinäkin nolla.
      Siinä noiden muuttovalmiiden paras puoli onkin, niissä on halvin neliöhinta muuttovalmiina, oman työpanoksen ollessa nolla. Ja lisäksi budjetti pitää kohtuullisesti toisin kuin muissa vaihtoehdoissa.
      Todellisuudessa mikä tahansa noista alussa luetelluista vaihtoehdoista on lähtökohtaisesti yhtä hyviä jos sieltä esitteestä löytyy riittävän hyvä vaihtoehto, jota tarvitsee räätälöidä minimaalisen vähän. Homma saattaa kusta riippuen rakennusukoista, eikä millään noista merkeistä ole monopolia hyviin tai huonoihin ukkoihin. Pystytysporukat vaihtelevat maantieteellisesti ja millä tahansa merkillä voi olla huippujoukkueita ja 3-divarin rupusakkeja tarjolla.

    • Anonyymi

      Itsellä on vastaavat haaveet mielessä ja netisä kun lueskelee eri paketeista niin saa vaan enemmän kauhua uniin. Kastellista luin juuri tällaisen https://asustelija.munblogi.com/ ja pohdin mistä tällainen keltanokka löytää hyvän päällikön työmaalleen kun en itse osaa nähdä mitä siellä tehdään väärin.

    • Anonyymi

      Vältä Sievitaloa, jos haluat laatua.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Jatkuvaa tappelua oli heidän kanssaan rakentaminen. Ja reklamaatioihin ei jaksanut vastata kukaan. Projektipäälliköllä kyrpä otsassa jatkuvasti.


    • Anonyymi

      Ap tässä ja päädyttiin, ehkä sittenkin rakennuttamaan hirsitalo ja Kontion kautta. Ollaan veivattu ja väännetty nyt monia vaihtoehtoja ja tämä alkaa tuntua oikealta. Perin mummoltani vuosia sitten rantatontin aivan ihanalta paikalta ja vielä palvelujen ääreltä. Opiskelin ja perustin perheen toisella paikkakunnalla ja nyt ollaan muutettu takaisin lapsuuden kotikonnuille. Monet ovat vuosien aikana kyselleet josko myisin tontin kun vastaavia ei ole täällä saatavilla, onneksi en myynyt vaikka kyseinen tontti on lähes okt arvoinen.

    • Anonyymi

      Kannattaa käydä talonäyttelyissä. Siellä näkee parhaiten tekemisen laadun. Lisäksi kannattaa kysyä että voiko soittaa saman alueen asiakkaille ja kysellä miten projekti on mennyt. Täällä lähinnä kilpailijat haukkuu toisiaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      160
      4215
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      416
      3196
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2108
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1770
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1168
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1013
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1005
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      921
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      896
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      869
    Aihe