Miten parantaa äänieristystä rivitalossa, jossa asuntojen välillä ei ole betoniseinää, vaan väliseinä on mallia kipsilevy-villa-kipsilevy-villa-kipsilevy. Puhe, aivastus yms kuuluu selkeästi läpi. Lattian kautta tulee myös kaikki kolahdukset, sille nyt on hankala enää tehdä mitään, mutta jos edes äänieristystä saisi parannettua.
Ihan kyllä uskomatonta, että tällaista sontaa on saanut tehdä vielä vuonna 1990.
Äänieristyksen parantaminen
5
146
Vastaukset
- Anonyymi
Muuttamalla omakotitaloon jonnekin landelle, itte tein niin.
- Anonyymi
Ollaan käyty kahden vuoden sisällä 14 omakotitalon näyttelyssä tai oltu välittäjään heti yhteydessä, kun kiinnostava kohde on tullut myyntiin, niin aina joku on ollut meitä nopeampi esittämään hyväksytyn tarjouksen. Eli se omakotitalo ei ole nopea ratkaisu ongelmaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ollaan käyty kahden vuoden sisällä 14 omakotitalon näyttelyssä tai oltu välittäjään heti yhteydessä, kun kiinnostava kohde on tullut myyntiin, niin aina joku on ollut meitä nopeampi esittämään hyväksytyn tarjouksen. Eli se omakotitalo ei ole nopea ratkaisu ongelmaan.
Ootte siis kyttäilleet avioero taloja. Tai sitten se heti on vähän venyvä käsite. Näinä aikoina talojen myyminen kestää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ootte siis kyttäilleet avioero taloja. Tai sitten se heti on vähän venyvä käsite. Näinä aikoina talojen myyminen kestää.
Meidän kaupungissa on se erikoinen piirre, että 2000-luvulla rakennetut 3 mh omakotitalot menevät todella nopeasti kaupaksi. Niitä me kytätään, samoin kyttää moni muukin. Esim. viimeisimmästä mielenkiintoisesta kohteesta tuli sähköpostiin ilmoitus, ehdin soittaa välittäjälle kahden kuluttua, niin sain vastaukseksi, että talosta on jo esitetty alustava tarjous, jonka myyjä on hyväksynyt. Myydäänkö siis tiskin alta eli ostaja on jo olemassa, mutta välittäjän on palkkion kuittaamiseksi julkaistava ilmoitus? Yksi talo bongattiin, kun oltiin tulossa ulkomailta ja kiidettiin lentokentältä suoraan ensiesittelyyn - ensiesittelyn aikana joku esittelyssä ollut oli esittänyt hintapyynnin ylittävän tarjouksen, niin välittäjä ei enää halunnut edes jatkaa keskustelua meidän kanssamme. Tällaista täällä siis.
- Anonyymi
Googlaa "seinän äänieristyksen parantaminen" ja toimi ohjeiden mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi812060En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k201894- 321517
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2121438- 301401
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361319- 261093
- 891071
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä20886Aivottomat
Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie23857