Eli mikä kannattaisi hankkia vanha ultrapointin panta on ja koira on alkanut pelittää sen verran .että tutka on hommattava, mutta katselin trakkerin vuosimaksua 94 e niin ei kehtaisi vielä maksaa sitä onko halvempia vaihtoehtoja.
Koira tutka liittymän hankinta.
Anonyymi-ap
24397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Laske se koira yksin metsään niin kyllä susi hommansa hoitaa.
Niinhän siinä käy, jos koira ei pidä yhteyttä isäntäänsä. Itellä ei ole tutkaa ollenkaan ja kas kummaa se palaa aina luokseni, jos hirvi ottaa hatkat haukusta. Kyllähän tutkakin olisi hyvä, mutta sen takiahan ne juoksevat oppineena hirven perässä niin kauan kuin potkua riittää. Isännätbovat itse pilanneet koiransa noutamalla koiransa kymmenienkin kilometrien päästä. Jo kerta pari riittää, että koira noudetaan siihen että isäntä pitääkin yhteyden. Ennen koira huolehti isännästä ja nyt isäntä koirastaan.
Tottahan se tuokin!
Tutkatrolli vastasi sitten taas itselleen. 😂 Metsästyksen vastustajalle tiedoksi, että ennen tutka aikakautta koiraa saatettiin hakea päiviä ja siltikin usein soiteltiin ympäri kyliä kenen koira pyörii heidän kylillään. Nyt koira saadaan saman päivän aikana kiinni joka säästää myös ison osan koirista susien hampailta, mutta sehän teitä metsästyksen vastustajia harmittaakin. 😂😂
Tutka on myös aiheuttanut sen että, koirista on tullut ylisitkeitä ajureita. Kymmenien kilometrien ajot ovat tätäpäivää ja autolla passiin. Jokainen hirvestäjä on nähnyt ja tietää tämän. Todisteita on joka seurassa ja asiaa tullaan käsittelemään isommassa mittakaavassa. Kaltaisesi ko. asian harrastajien toimintaa voi myös viranomaiset nähdä jopa reaali ajassa. T. Lapin ukko, joka on metsästäbyt 60 luvulra saakka.
Mutta kuinkas monta koiraa sudet on tappanut tänäkin vuonna?
Kaikki nämä tapaukset on koirien omistajien syytä, ei suden syy.
Mitäs laskevat nämä juntit koiransa irti metsään.
Kukaan joka pitää koiraa parhaana ystävänä ja perheen jäsenenä ei laske koiraansa metsään irti.
Eli joillekin metsästäjille koira on vain esine.
Mitä trollaat täällä kun metsästyksen vastustajat on toisaalla?
Tutkathan on nimeen omaan auttaneet siinä, että kovaintoiset ovat päässeet oikeuksiinsa, kantapään polkijat ovat hävinneet pois jalostuksesta, aloitin keskustelun tutka olisi oiva apuväline ,että näkee ettei koira juokse auton alle tai mene kenenkään pihoihin kissoja ja kanoja tappamaan, ei täälläpäin ole susista haittaa jos semmosen jäljet löytyy homma hoidetaan, länsi suomessa metsästäjät on kyllä täysiä lampaita, paskahousuja,mammanpoikia,itkee tillittävät kun susi vei koiran ,HÄVETKÄÄ PERKELEET.
Mutta kukaan ei ole vielä neuvonut tutkista mikä kannattaisi hommata, ultrapoint ja träkkeri kun yhtyi lopputulos oli täysi susi saatiin monopoli ja vuosimaksu 95 e.Omistajat varmaan köllöttellee havaijilla ja katsovat kun rahat kilesee reppuun hölmöiltä mammanpojilta.
Voisiko tuota tutkaa laittaa siten, että tarttuis hirvellä sarviin, niin ei tarttis ajella hurtan perässä pitkin lääniä. Saisi hiippailla vaikka syönnöksillä olevan hirven luo, tai passiin, niin tulisi rauhallisesti ja ei olisi hikeen ajettua tressilihaa. Tämä sopisi miehille jotka ei saa ja osaa pyytää ilman tutka ajokoiraa.
Tutkatrollille tiedoksi, että edelleen tänne on perustettu metsästyksen vastustajat palsta metsästys vihasi purkamiseen.
Mitä metsästysvihaa tuommoinen muka on? Olishan se jännä hiippailla hirvenmakuulle, jos näkis makuupaikan. Miksei hirville vois laittaa jo vasoina vaikka tutkapannat valtion toimesta, jotka näkyisi puhelimen kartassa. 1 Autoilijat tietäisivät missä pitää varoa. 2 Metsästys helpompaa, eikä tarvitsisi pitää tutkahurttaa räkyttämssä pihalla. 3 Nimismies voisi laskea ennen nukkumaanmenoa lehmänsä.
Mitä saat metsästys palstan trollaamisesta?
Just tuli puukaupasta isohko tili! Raha ei ole ongelma ja laittelen puita kamiinaan, kun pakkasta on liki 20 astetta. Huomenna kokemaan pyydykset ja kivääri mukaan jos sattuisi vielä hirvenvasan saamaan. Montako kielteistä kommentointia olet bannisi jälkeen antanut ja kuka rahoittaa metsästyspalstojen ja muidenkin palstojen trollaamisista?
Metsästäjää esittävä metsästyksen vastustaja taas öyhöttää ja kun et muuhun kykene projisoit omaa kohtaloasi ulkopuolisiin. 😂🤭
Ei minulla täällä asiallisena metsästys keskustelijana mitään ongelmia ole koskaan ollut. Te vastustajathan täällä kommenttiketjujanne olette saaneet moderoinnin poistoon kuin myös banneja. 😂 Kannattaisiko lopettaa metsästäjien mustamaalaaminen ja opetella käyttäytymään? 🤭
Sattumalta olen kyllä metsästäjä, mitä et itse mitä ilmeisemmin ole. Yhtään asiallista keskustelua et ole käynyt, vaan räyskytät mielipiteistä riippumatta.
"sattumalta olet metsästäjä" ja ihan sattumalta komppaat kaikkia metsästys vastaisia öyhötyksiä. 😂😂
Kuule. Käy asiallista keskustelua metsästyksestä, niin silloin itsekin siihen osallistun. En todellakaan teidän metsästystä vastustavien trollien kanssa käy ensinnäkään mitään metsästykseen liittyvää keskustelua muutoinkaan, toisekseen käyttäydyn teitä vastaan tasan samallatavalla kuin te käyttäydytte metsästäjiä vastaan. Kerran et osaa metsästyksestä ja metsästäjistä kommentoida muuta kuin mustamaalaamista ja herjaamista, niin tasan varmasti puutun kommentteihesi. Vai miksi luulet, että tänne on perustettu vastustajat palsta? Siksi, että saat trollata tätä palstaa vai? 😂
Kuten edellä olen sanonut; Tuskinpa pystyt vastaamaan edes meille metsästäjille asiallisesti, jos emme ole täysin samaa mieltä kanssasi.
Kun lukee etusivulta sinun vain metsästäjiä mustamaalaavia, perusteetta syyllistäviä jne kirjoituksia sinun on turha yrittää saada minulta myötäileviä kommentteja.
Näytä missä kohtaa olet keskustellut metstäjistä saati metsästyksestä asiallisesti viimeaikaisissa keskusteluissa? Ai ei löydy. Yllätys. 😂😂
Sinuthan tunnetaan dx pellenä ja häirikkönä. Mene vastustajiin tinkaamaan.
Minulle on ihan yksilysti millaisena minut "tunnet". 😂
Miksi menisin sinne mihin sinä kuulut vai käänteispsykologiallako kuvittelet metsästys palstan ja metsästyksen vastustajien toimivan? Sinä trollaat metsästys palstaa vastaisuudellasi ja metsästäjät siirtyisivät vastustajiin. 😂😂
Joopa joo,ei ole tullut vieläkään asiallisia vastauksia.
Dx pelle on ihan pihalla metsästyksestä ja vihaa oikeita eränkävijöitä. Menis vastustajiin märisemään ikuista märinäänsä.
Samaa mieltä.