Soiten aluehallitus esitti yksimielisesti aluevaltuustolle, että Kannuksen ja Tunkkarin vuodeosastojen toiminnat lopetetaan. Ketä siellä aluehallituksessa on Kannuksesta?
Ja ketkä Soiten aluevaltuustossa sitten edustavat Kannusta kun lopullinen päätös 16.12 2024 tehdään?
Ja ketkä Soiten aluevaltuustossa sitten edustavat Kannusta kun lopullinen päätös 16.12 2024 tehdään?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kotona kuoleminen ja omalle pihalle hautaaminen tulee jatkossa yleistymään. Kuolemasta ei kannata ilmoittaa viranomaisille muutamaan vuoteen niin eläkkeet ja muut tuet tulevat tilille.
Aluevaltuusto edustajat löytyy gooklettamalla. mm Törmä, Rautiola, Syrjälä
Huonosti näyttää käyvän. Uusia pomoja kuulemma palkataan ja tiloja rakennetaan, minne terve järki on kadonnut. Hallinnon tervehdyttäminen toisi ne säästöt mitä tarvitaan. Porukka vaihtoon ja maalaisjärkeä tilalle. Ja pitääkö tuossa soitessa olla mukana? Perustetaan kokonaan uusi terveyden huolto kannukseen.
Siellä ovat ne henkilöt, jotka olette sinne suuressa viisaudessanne sinne äänestäneet. Joku Mandoliini tai Manolis persuköörin nokkana. Opetelkaa äänestämään, niin ei tarvitse aina jälkikäteen vinkua.
Lähtekää itse ehdokkaaksi seuraavalle kaudelle ja korjatkaa kaikki
Eihän täältä vuodeosasto ole loppumassa vaan toimintaa ehdotetaan muutettavaksi enemmän vanhusten jaksohoitopaikka painotyeiseksi sekä esim saattohoito potilaiden hoitoon. Nykyinen status on yleislääketieteellinen vuode osasto joka tarkoittaa sairaalatason hoitoa ja josta pitää kotiuttaa 7vrk kuluessa.
Kannuksessa on paljon huonokuntoisia vanhuksia. Voi olla jopa parempi kun tämä muuttuisi koska nythän kannuslaisey jaksohoitopaikalla olevat joutuu mennä lampille
Olisipa se hyvä tietää, mitä tälläinen jaksohoito on. Ehkäpä nämä Kannusta siellä Soiten hallinnossa edustavat henkilöt sitten osaavat keroa selvällä suomen kielellä meille kannuslaisille mitä tämä hoitomuodon muutos tarkoittaa.
Son vähän niinkuin muissakin asioissa ettei kaikelle kansalle tarvi kaikkea perustella. Ei ymmärrys riitä. Riittää kun päättäjät tai se taho jolla on rahat tietää mitä tekee. Ei sitä turhaan kouluja käyä.
Keskustan aluevaltuutetut valehtelee ja salaa. Kaksinaamaista touhua.
Nyt kansalla viisaampi ymmärrys, kun holtittomilla valtuutetuilla.
Kannuksessa tulee säilymään vuodeosasto kyseisen päätöksenjälkeenkin. Nykytilasta ei kuitenkaan kannata päästää irti ilman kunnollista takuuta korvaavasta toiminassa joka on Soiten omaa, ostopalveluihin ei voi kokonaan tukeutua Kannuksessa.
Tästä asiasta on paljon väärää tietoa ja kaiken maailman kokemusasintuntijat ovat jopa viulukotelo kainalossa aloittaneet ilkeämielisen kommentoinnin Kannuksen fb sivustolla.
Ei ole ilkeämielistä , vaan faktaa. Kannuslaisilla oikeus tietää totuus. Liikaa ihmisiä sumutettu.
Ei ole omilla valtuutetuilla riittävästi valtaa, jos Kokkolalaiset tuijottavat vain omaan napaansa., ihan sama, ketä siellä Kannuksesta tai muista kunnista istuu.
Kokkolan ei tarvitse säästää omista, kun haetaan säästöt ulkopuolelta.
Mitäpä luulette, että kenen taakse Kokkolan valtuutetut asettuvat?
Rehellisesti vois omat aluevaltuutetut vastata. Vastuunpakoilu on selkärangattomuutta.
Pesulan toimitusjohtaja ehdokkaaksi! Sitten on kaikki huolet ohitse. Vankalla jo Poutun suojatyöajoista asti ammennetulla syvällä ymmärryksellä kaikkeen johdattaa tämän kaupungin valoon!
Mitä sitte? Juopot vois ruveta ite huolehtii terveydestään. :D
Kokoomus lakkautti puheenjohtajansa äänellä vuodeosaston. Kyllä on hullua että ei kannuslainen puolusta omaansa.
Tarttis tieten Kannukseen saada ympärivuorokautinen psykiatri.
Tätä palstaa seuratessa huomaa kyllä tarpeen.
Juuri näin.
Trollikonttori vauhdissa.
Tämän alla olevan kirjoittaja Kokkola sivustolla on perussuomalainen ja ehdokkaana ollut sekä kunta sekä aluevaaleissa. Siirtopersu Perhosta Kokkolaan.
AUK:ssa oli joukkueeni johtajana HOMO Palenius. Hänen "sairautensa" ilmeni myöhemmin ollessani Kadettikoulussa. Mitään "merkkejä" ei ilmennyt, vaikka leikkasin hänen hiuksensa useita kertoja, ja jopa vierailin hänen kotonaan ennen kotiutumista ja kun olin saanut paikan Kadettikouluun. AUK:n aikaan olin usein miehen kuskina (keltainen volkkari). Hain hänet usein mm Keurusselkä-motellista. Auton avaimet oli parkkikatoksen yläparrun päällä. Siinä kurssikaverit ihmettelivät, kun oppilas lähti keskellä yötä komppaniasta luutnantin käskemänä "yötöihin"...
Kokoomus petti oman paikkakunnan asukkaat, tätä emme tule unohtamaan.
KsPionPessä on harva palvellut 69sadasta.