Dell vai Lenovo?

Anonyymi-ap

Kertokaa kokemuksia Dellin läppäreistä hintaluokassa 1300-2000 euroa. Itselläni on Lenovo, olen ostamassa uutta läppäriä ja enkä osaa päättää Lenovon ja Dellin välillä.

Lenovo on kestävä (kuori on alumiinia tai kestävää ABS-muovia,), mutta jopa 2 000 euron läppäreissä on huono näyttö (värintoisto NTSC 45%), kun joissakin saman hintaluokan Dellin läppäreissä värintoisto on RGB 100 % (en tosin tiedä, ovatko NTSC ja RGB verrannollisia).

Etenkin arveluttaa Dellin kuori, joka taitaa olla sitä tavallista halpaa muovia, joka menee rikki kulmasta, jos läppäri putoaa lattialle.

16

1439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakin nämä viimeisimmät yrityskäyttöön tehdyt Dellit eivät kiitoksia ansaitse. Eli puhutaan Latitude malleista. Koneiden kuori on melkein kuin jotain uusiomuovia. Naarmuja ja halkeamia tulee helposti. USB-C -portit hajoavat herkästi. Näppäimistö kuluu aktiivisessa käytössä liukkaaksi ja lopulta osa näppäimistön näppäimistä muuttuu läpinäkyväksi. Tämä tapahtuu todella helposti, mikäli pyyhit näppäimistöä usein. Joissakin yksilöissä ollut täysin selittämättömiä ongelmia, mitkä ovat lopulta johtaneet siihen, että koneelle on ollut pakko tilata huolto. BIOS -ongelmat eivät ole olleet harvinaisia, enemmänkin ne ovat olleet sääntö. Dell oli aikanaan todella hyvä ja luotettava merkki, ei enään. Itse kallistuisin tässä valossa Lenovoon tai HP:n Elitebook -malliston koneeseen.

      • Anonyymi

        Trump huomautti vitsillä, että jos Ottawa saa 100 miljardia dollaria vuodessa avustuksia Washingtonista, hänellä on syytä ehdottaa yhdistymistä Amerikkaan.

        Asiantuntija uskoo, että Trumpilla ei ole todellisia suunnitelmia liittyä Kanadaan ja Meksikoon.

        "Todennäköisesti presidentti aikoo nostaa tulleja näistä maista, ehkä jopa 25 prosenttia, ja Trump on laskenut kauppaetujen menetyksen", asiantuntija uskoo.

        Podlesny lisäsi, että amerikkalainen johtaja puhuu usein puoli-vitsillä.

        Kuitenkin, miten hän tarkalleen toimii, selviää tammikuun 20. päivän jälkeen.


      • Anonyymi

        EIHÄN VIHPAPPA MITÄÄN MISTÄÄN TIEDÄ! EIKÄ NÄHNYTKÄÄN UUSIA DELLEJÄ!


    • Anonyymi

      Mulla on Lenovo ja HP Hp on parempi kovassa käytössä, en luota enää Lenovoon, mutta maku kysymys.

      • Anonyymi

        Mikäli vertaa HP:ta ja Lenovoa vaikka näppäimistön osalta, niin Lenovo on tässä voittaja. HP:n näppäimistö on liukas ja suht tunnoton. Lenovossa näppäimet ovat hieman kaarevat ja yleinen tuntuma on parempi. Ulkonäön puolesta HP voittaa, koska hopeaväritys on näyttävämpi, kuin Lenovon käyttämä lähes mattamusta.


    • Anonyymi

      Dell jos XPS on sopiva, Muutoin Lenovo!

      • Anonyymi

        XPS -sarjasta ei ole kokemusta. Enemmänkin tullut eteen Latitude sarjan koneita, ja tuosta sarjasta 5320 ja 5330 olivat aikamoista kuraa. 5330 oli aavistuksen parempi, mutta jotkut koneet kävivät aivan järkyttävän kuumana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        XPS -sarjasta ei ole kokemusta. Enemmänkin tullut eteen Latitude sarjan koneita, ja tuosta sarjasta 5320 ja 5330 olivat aikamoista kuraa. 5330 oli aavistuksen parempi, mutta jotkut koneet kävivät aivan järkyttävän kuumana.

        Museopapparaisen kommentteja!


    • Anonyymi

      Sellainen juttu, että NTSC on TV-standardi. Sillä ei ole mitään tekemistä tietokoneiden kanssa - enää nykyään. Vai meinasitko käyttää vanhaa analogista televisiotasi näyttönä?
      Lenovo on entinen IBM, joka on muuttanut Aasian puolelle. Dell on samasta paikasta alunperin, eli amerikasta. Nykyisin pitäisin silti Dell:in koneita hivenen parempina, varsinkin jos siihen saa telakan mukaan, jolloin koneessa voi olla jopa kolme näyttöä yhtä aikaa. Pelkällä läppärillä ei juuri ole eroa. Nostaisin tosin vielä kolmannen merkin tuohon eli Toshiballa on metallikuorisia laadukkaita malleja kanssa.
      Dellin kannettavat ovat kuitenkin kohtuullisen painavia, mutta olen ajatellut, että se on hinta, mikä pitää maksaa mekaanisesta kestävyydestä.

      • Anonyymi

        Dell XPS ja Lenovo ThinkPad saa molempia suoraan Ubuntulla. ;D


      • Anonyymi

        Dellillä tuntuu nykyisellään laatu vaihtelevan todella paljon, varsinkin Latitude -sarjan sisällä on ollut isoa laatuvaihtelua. Tämä on näkynyt ihan laitteiden mekaanisen kestävyyden ja monen muunkin asian osalta. Telakan voi nykyään kytkeä käytännössä kaikkiin koneisiin, kun ne kytketään USB-C:n kautta. Erillisiä telakkaliittimiä ei enää käytetä. Muutamaa Toshiban kannettavaa tullut joskus käytettyä. Todella kevyitä koneita, ja ajoivat asiansa. Tiettävästi ainakaan Suomesta ei näitä koneita uutena saa, muutama paikka näytti myyvän käytettyjä. Gigantilla on joskus ollut myynnissä, mutta on poistunut valikoimasta aikoja sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Dellillä tuntuu nykyisellään laatu vaihtelevan todella paljon, varsinkin Latitude -sarjan sisällä on ollut isoa laatuvaihtelua. Tämä on näkynyt ihan laitteiden mekaanisen kestävyyden ja monen muunkin asian osalta. Telakan voi nykyään kytkeä käytännössä kaikkiin koneisiin, kun ne kytketään USB-C:n kautta. Erillisiä telakkaliittimiä ei enää käytetä. Muutamaa Toshiban kannettavaa tullut joskus käytettyä. Todella kevyitä koneita, ja ajoivat asiansa. Tiettävästi ainakaan Suomesta ei näitä koneita uutena saa, muutama paikka näytti myyvän käytettyjä. Gigantilla on joskus ollut myynnissä, mutta on poistunut valikoimasta aikoja sitten.

        Kaikilla on halpamalleja!


    • Anonyymi

      Ennen kuin huomaamekaan, tällä menolla EU on sodassa Yhdysvaltain kanssa!

      • Anonyymi

        Trumpm ei hyväksy terroristimaan tukemista, joka yritti kolmekertaa hänen salamurhaa!


      • Anonyymi

        HUOM! KAUPPAsodassa, ei oikeassa sodassa. HUOM!


    • Anonyymi00017

      Lenovo LOQ 15ARP9 (512 Gt / RTX 4070) 15,6" kannettava tietokone.
      Osta tämä kone on vahva runko alumiinia.
      Nyt powerilla outlethintaan.1050e.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      95
      3590
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      57
      2549
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      18
      2483
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      71
      2321
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      18
      2209
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1272
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      578
      1133
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1025
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1016
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      999
    Aihe