Ajattelin kysyä mielipiteitä/olenko aivan liian itsekäs teiltä?
Valitsin kaason vuosi sitten ja hän otti ilolla kunnian vastaan, MUTTA
ensimmäistä kertaa pukuja sovittaessani kaasoni txt koko sovituksen ajan -> pahoitin mieleni.
häämessuille kävi kutsu, mutta kaaso laittoi viestin, että potee krapulaa -> pahoitin mieleni.
ilmoitin hänelle jo aika päiviä sitten päivämäärät, joihin toivoin hänet mukaan, mutta aina tuntui olevan muuta menoa.
viime viikolla oli sitten suunnittelupalaveri, jossa olivat bestman ja hänen vaimonsa sekä omat vanhempani, mutta kaaso olikin omalla kyläkäynillä, kun ei voinut muulle päivälle siirtää, vaikka pitkä kesäloma kuten kyläpaikan isäntäväellä -> pahoitin mielen.
kaaso on laittanut muutaman kerran, kun olen ilmaissut mielipahani, että kaason voi vielä vaihtaa.
no nyt sitten päätin näin, koska ajattelin ettei minun tarvitse pahoittaa moisesta mieltäni, kun kyseessä on elämäni tärkein päivä.
kerroin kyllä alussa kaasolleni, että askartelen kaiken itse, koska olen sen luonteinen ja hän ymmärsi.
mutta mitä te olette mieltä moisesta?
olenko itsekäs?
9
1843
Vastaukset
- Maaria
Et ole ollenkaan itsekäs. Itsekin olisin lopettanut kaason tehtävän. Hänen kuuluisi olla sinun tukena, eikä toisinpäin.
Aurinkoista hääpäivää toivottaen, Maaria- rouva elokuu
Kiitos Maaria kannustavasta teksistä!
Oikein leppoisaa kesää sinullekin!
- nea
Voi kamala, ymmärrän sinua täysin! Et todellakaan ole itsekäs, sinullakin on oikeus ikimuistoisiin häihin, mutta myös ikimuistoisiin valmisteluihin.
Onnea ja iloa! :) - Hellu
Ehkä hän ei halunnut kaasoksi alunperinkään. Mutta ei kehdannut kieltäytyä. Vaikka nolompaa tälläinen käytös on. Tai kieltäytyminenhän ei ole yhtään noloa. Jos ei aika riitä tai ei ole muuten halua niin voi tietysti kieltäytyä. Silloin kun kaasoksi kysytään. Harmillista, jos joutuu vaihtamaan kaason esim. ihan viime tipassa.
Tai ehkä hän on vain välinpitämätön, eikä ajattele muita ihmisiä. Osasiko kaaso edes pyytää anteeksi tai selittää käytöstään? - ole itsekäs
Itse olin tossa just bestmäni ja ymmärrän sun kantas
tosi hyvin, eli surutta kaaso vaihtoon. - mitä ihmettä
kaasolla ylipäänsä tehdään? Mikä tämä tämmöinen kaaso oikein on? Ennenkin on naimisiin päästy ilman typeriä kaasoja ja bestmänejä ja askarteluja ja häämessuja ja polttareita ja suunnittelupalavereja ja kaikenlaista IDIOOTTIhörsellystä.
- Aino
Että miksi tui hiton moinen hössötys??? Ne on vain häät, ei lääkkeen keksiminen syöpään, ym. aidosti tärkeää. Tällä palstalla näkyy pelottavan paljon umpineuroottisten nuorikkojen minä-olen-maailmannapa-minunhäät-minä-minä-kirjoituksia. Mitenkähän ennen edes naimisiin osattiin mennäkään! hah!
- sinä
ylipäätään teet tällä palstalla? Tämä on tarkoitettu nimenomaan neuroottisille hössöttäjille.
Mikäli menee säkkipäällä naimisiin ilman rimpsuja, röyhelöitä, kaasoja yms niin ei niitä häitä tarvi suunnitella joten mitä hemmetin ideoita te täältä etsitte??? - poola
Minun hääni olivat vasta. Meni ihan ilman suurempia arkarteluja, ohjelmia ynnä muita. Syötiin vaan ja juhlittiin. Eikö se ole pääasia, eikä mitkään turhat ja kalliit puitteet? Ymmärrän kaasoasi hyvin, ei ketään kiinosta auttaa kun järjestelyt menevät ihan yli äyräiden. Saa toki järjestää, mutta on tässä elämässä muutakin, niinkö se itse AVIOLIITTO.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612775Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152615Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2671575Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841174Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631088- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56879
- 79875