Kaupungin pimeä puoli.

Anonyymi-ap

Eihän meidän pitänyt olla Ruotsin tiellä....

'Täällä on paljon nuoria, jotka haluaisivat jengiin, sanoo Erdi Murataj, 14.

Poliisi on huolissaan pohjalaiskaupunkien uusista huumeilmiöistä ja erityisesti Pietarsaaren ja Vaasan seudulla nousevasta jengikulttuurista.

Jengit ovat kasvava ongelma pääkaupunkiseudulla, missä väestöpohja on suurempi. Signaaleja näkyy silti myös pienissä kaupungeissa.

Pohjanmaan poliisin mukaan osa nuorista ihailee rikollista elämäntapaa. Esimerkiksi Vaasassa nuorten ryöstöt ovat lisääntyneet. Joitakin nuoria on nöyryytetty väkivallalla uhaten."
https://yle.fi/a/74-20127972

Ne tulee oletko valmis?

19

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän Vaasassa ole muuta, kuin pimeää puolta. Missä sielä on nähty valoisa puoli?

    • Anonyymi

      Pahuus kasvaa ja paha olo voittaa, itku pitkästä ilon perässä juoksemisesta.

    • Anonyymi

      Vielä pari sukupolvea sitten suuren suomalaisen enemmistön elämä pyöri lypsyjakkaran ja sonnanluonnin välillä, demokratian, tasa-arvon ja yksilönvapauksien myötä räjähdysmäisesti kasvanut valta tehdä valintoja on päihdyttänyt savupirttiläisten jälkeläiset, eivätkä he enää pysty suhtautumaan todellisuuteen kovinkaan realistisesti. Kuvitellaan että demokratia olisi ainoa oikea yhteiskuntajärjestelmä koko universumissa ja se toimisi myös muslimien tai muiden kuumaveristen rotujen keskuudessa jotka ovat tottuneet ratkomaan ongelmansa kivittämällä. Mutta väkivallan tekojen ja kaaoksen myötä suomalaisetkin alkavat pikkuhiljaa ymmärtämään että kastijärjestelmä ja luokkayhteiskunta olivat vallalla tuhansia vuosia hyvästä syystä. Ei kansat joiden älykkyysosamäärä on vain puolet suomalaisesta ole kykeneviä kantamaan tasa-arvoisesti vastuuta yhteiskunnasta ja huolehtimaan kylmissä olosuhteissa välttämättömäksi koetusta infrasta. Joten nopeasti paisuvan väkivalta ja talousongelman ratkaisuksi on vain kaksi vaihtoehtoa, joko vähemmän kehittyneet sopeutumattomat ihmisryhmät täytyy Suomesta poistaa, tai vaihtoehtoisesti suomalaisten on palattava luokkayhteiskuntaan, siihen alkuperäisen demokratiaan missä ainoastaan kyvykkyytensä osoittaneet ihmiset pystyvät vaikuttamaan yhteiskunnan päätöksiin ja järjestykseen.

    • Anonyymi

      Jos et puutu valehteluun, kiusaamiseen ja pahuuteen, hyväksyt valehtelun, kiusaamisen ja pahuuden, olet pahuuden kannattaja .

      • Anonyymi

        Muut on vain helpottuneita kun itseä ei kiusata. Valitettavasti


    • Anonyymi

      Eduskunnassa on koko ajan kiusaamista, valehtelua, väärinymmärtämistä. Mistä kansa sitten saa esimerki.

      Kuuntelin viimeksi kyselytuntia pitkän aikaa. Oppositio höpötti koko ajan, että hallitus lakkauttaa sairaaloita. Hallituksen edustajat höpötti, ettei yhtään sairaalaa lopeteta.

      Kumpaa uskoa? Hallituksen tehtävänä on tehdä päätöksiä ja opposition tehtävä on saada seuraavissa vaaleissa enemmistö. Sitten on tehty sellainen sopimus, ettei eduskunnassa sanota kenenkään valehtelevan.

      Helppo tarkistaa, onko jossain sairaalassa lopettamispäätös tehty.

      • Anonyymi

        Kuvitteliko joku oikeasti että akkavallasta ei seuraisi kiusaamista ja jatkuvaa nokittelua? Tottakai kun ihmisistä koulutetaan erillisiä yksilöitä niin erimielisyydet ja konfliktit kasvaa. Ennustetaanhan tuo isossa kirjassa, opissa missä mikä henkilökohtaisen priorisoinnin lanseerasi.


    • Anonyymi

      Monikulttuurisuus tuo omat ongelmansa.

    • Anonyymi

      Mitä nuorten ryöstöjä on ollut vaasassa? Ei löydy netistä. Jotkut ulkomaalaiset meni asuntoihin on kirjoitettu mutta missä nämä nuorten ryöstöt on tapahtuneet?

      • Anonyymi

        Aikalailla kun lukee nettiä ja paperijulkaisuja voisin väittää että pietarsaari ja seinäjoki on enemmän jengiytymisen ja väkivallan tiellä myös viimeksi mainitussa huumeväkivalta on paisunut aika äkkiä


    • Anonyymi

      Ei ihmiset luovu arvoistaan tai tavoistaan muuttaessaan toiseen maahan, jotkut muuttaa toiseen maahan jopa niiden arvojensa takia, huijaritkulttuurit muuttaa mielellään maahan missä on helppo huijata.
      Mutta hulluksi on mennyt, kun kerjäläisistä on tullut ylimielisiä ja väkivaltaisia, kun sossupummit eivät ymmärrä enää olla nöyriä kiitollisi almuista

    • Anonyymi

      Rannikkokunnat rikostilaston kärjessä Pohjanmaalla. Etunenässä : Pietarsaari, Vaasa, Närpiö.

      • Anonyymi

        Mitä rikoksia hurrit tekee närpiössä?


    • Anonyymi

      Maakunnassa top 5 kärjessä rikostilastossa:

      Pohjanmaa 68,41
      Vaasa 92,57
      Pietarsaari 90,42
      Närpiö 64,86
      Uusikaarlepyy 62,93
      Vöyri 52,14

      Miksi tälläinen jakautuma ja mistä johtuu?

      • Anonyymi

        Niinpä harmi kun asioita ei selitellä


    • Anonyymi

      Kun on pahuus tarpeeksi kasvaa niin paska iskee tuulettimeen. Aika moni ihminen esittää, kauniimpaa tai tyhmempää mitä ovat, tulisi jokaisen ymmärtää mihin tuo johtaa.

    • Anonyymi

      Kuka on oikeasti niin peloissaan ja akkamainen että haluaa pärjätä ja menestyä kusipäisyyskilpailussa, missä tavoitellaan lyhytnäköistä etua näkemättä että sellainen on housuihin kusemista, lämmittää hetken

      • Anonyymi

        Joo, mutta kunhan päästää pöksyihin vahvempaa niin saa tilaa paikassa kuin paikassa.


      • Anonyymi

        Selviytymistilassa...aistin jotain pelkoa vaasalaisista. Liekö pitkä kilpailu hurrien kanssa aiheuttanut tämän


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe