Ahvenanmaasta pitää tulla itsenäinen valtio ja samoin Skotlannista

Anonyymi-ap

Ahvenanmaasta ja Skotlannista pitäisi tehdä itsenäiset valtiot. Ahvenanmaa ja Skotlanti pärjäisivät hyvin itsenäisinä valtioina. Liittyisivät Natoon ja tulisi hyvät urheilijat. Oletteko samaa mieltä?

9

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja Venäjä valtaisi Ahvenanmaan. Kannatan päästäisiin siitä turhasta saaresta. Skotlanti sen sijaan liittyisi Natoon ja sieltä tulisi 2 mäkihyppääjä mäkihypyn maailmancupiin ja muihinkin hiihtolajien maailmancuppeihin ja hyvä salibandymaajoukkue.

    • Anonyymi

      Ahvenanmaa itsenäisenä valtiona olisi mielenkiintoista

    • Anonyymi

      Ei valtioita noin vain "tehdä". Ajatus pitää lähteä asukkaista itsestään.

      https://www.norden.org/fi/information/tietoa-ahvenanmaasta

      Olen viettänyt useita kesiä Ahvenanmaalla, ja aina viihtynyt. Erittäin mielenkiintoinen kolkka, jossa on osattu yhdistää hyviä puolia niin Suomesta kuin Ruotsistakin lisättynä vielä omalla ahvenanmaalaisella identiteetillä.

      30 000 asukkaan alue ei valtiona vielä olisi kovinkaan omavarainen. Lippu, postimerkit ja lainsäädäntöelin Ahvenanmaalla jo ovat. Valuuttana voisi jatkaa euro, sillä eihän Suomella tai muillakaan euromailla "omaa valuuttaa" olekaan.

      Omien puolustusvoimien kustantaminen olisi itsenäiselle Ahvenanmaalle haaste. Maksimaalisessakin itsenäisyyden tilanteessa pohjoismainen yhteistyö tulisi olemaan keskeisessä roolissa.

      Ennen kaikkea asemastaan päättäminen tulee olla ahvenanmaalaisten itsensä päätettävissä, kaikki hyödyt ja haitat huomioon ottaen.

      Ahvenanmaan maantieteellinen asema ei tule muuttumaan miksikään. Se tulee edelleen olemaan Ruotsin ja Suomen kainalossa, ja molempien maiden rikastavassa vaikutuspiirissä. Toivoakseni tavalla, johon ahvenanmaalaiset itse ovat tyytyväisiä.

      Ahvenanmaalla itsenäisyysasiaa on ajanut pienpuolue Ålands framtid. Ainakaan toistaiseksi se ei ole muodostunut yhtä maakuntapäiväedustajaa suuremmaksi tekijäksi:

      https://yle.fi/a/7-1213448

      Ålands framtid ei edes ole erityisen radikaali ajatuksiltaan. Itsenäinenkin Ahvenanmaa sen visioissa olisi edelleen hyvässä yhteistyössä Suomen ja Ruotsin kanssa. Myös Suomessa kannatusta epäilemättä saisi vapautuminen Ahvenanmaan mukanaan tuomista hallinnollisista rasitteista, mutta ahvenanmaalaiset itse laskekoot, mikä ratkaisu heille kannattaa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Viisainta on siirtyä monarkiaan, ruhtinaskunnaksi. Ahvenanmaa voi hyvin ottaa ruhtinaan Bernadotte-suvusta. Monarkia on edullinen valtiomuoto ja kiinnostaa kansaa, myös Ahvenanmaan ulkopuolella.

      • Anonyymi

        Tämänhetkisellä Ruotsin prinssillä on monta poikaa, joista joku varmaan saattaisi nähdä Ahvenanmaan ruhtinaan uran hyvänä uravaihtoehtona.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämänhetkisellä Ruotsin prinssillä on monta poikaa, joista joku varmaan saattaisi nähdä Ahvenanmaan ruhtinaan uran hyvänä uravaihtoehtona.

        Oikein toteutettuna olisi tuloksena varakas Itämeren Monaco.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3432
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3262
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3137
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      52
      2688
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1993
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1890
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1656
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      88
      1559
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1515
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1360
    Aihe