Kaihan tiedätte, että esimerkiksi tietokoneen langattomien näppisten ja hiirten signaalit voivat kuulut yllättävän pitkälle. Naapurisi voivat siis nähdä hiiresi ja näppiksesi ja sillon on täysin mahdllista, että ne voidaan kaapata ja niitä voidaan käyttää sinun vakoilemiseesi. Jos et ole asentanut tietoturvapäivityksiä niille tai valmistaja ei ole julkassut päivityksiä niille niin niissä on todennäkösesti tietoturva-aukkoja jotka mahdollistaa hyökkäykset. Ethän siis vaan käytä langatonta näppistä tai hiirtä. Tämä koskee etenkin kodinkoneita pelkääviä. Kannattaa heidän muistaa, että heidän näppiksensä ja hiirensä voidaan yhtähyvin kaapata.
Sama koskee kaikki Bluetoothia jne käyttäviä laitteita. Jos laitteen vfalmistaja ei ole julkassut tietoturvapäivityksiä vaikkapa Bluetooth -kuulokkeille niin ne voidaan hyvin mahdollisestik kaapata. Jos kuulokkeiden jne Bluetooth -toteutuykuksessa on tietoturva-auukko ne voidaan mahdollisesti kaapata sen avulla ja koska kuulokkeissa on mikrofoneja kuulokkeet voivat kuunnella puhettasikin. 'Eli jos vauhkoat kodinkoneista, muistahan että omat kuulokkeesi voivat olla tietoturvariski, jos et ole asentanut niille tietoturvapäivityksiä tai valmistaja ei ole julkassut niitä. Älä siis käytä kuulokkeitasi.
Langattomat näppikset ja hiiret voidaan ottaa haltuun ja käyttää salakuunteluun
Anonyymi-ap
2
290
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on aivan totta.
Myös kaikkien nykyään käyttämät LED-lamput olisivat hyvä paikka asentaa esim. kuuntelulaitteita ym. tarkkailuelektroniikkaa koska osa lampuista jopa kytketään WIFI verkkoon.
Asukkaiden puheenaiheet olisivat hetkessä tallennettu esim. vakoilijoiden metsästystä varten. - Anonyymi
En käytä koskaan langatonta näppistä ja hiirelläkin on häntä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1077719Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3686810Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite744187Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293899Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022378Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os242075- 721882
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191783Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11650Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11647