Valkeakoski

Anonyymi-ap

Valkeakosken 15-vuotiaan teinitytön murhaajalta hyvin poikkeuksellinen vaatimus oikeudelle

Järkyttävästä teosta tuomittu 19-vuotias mies esittää kovia väitteitä käräjätuomarista eikä tyydy elinkautistuomioonsa.
Valitettavasti selaimesi ei tue HTML5-videoita.
Sanni Mattila, Niko Ranta
12.12. 17:26
Lue tiivistelmä

Tuomas Sakari Matias Salminen, 19, tuomittiin elinkautiseen murhasta ja törkeästä lapsenraiskauksesta.

Salminen vaatii tuomionsa kumoamista ja asian palauttamista Pirkanmaan käräjäoikeuden käsiteltäväksi.

Valkeakoskella 15-vuotiaan tytön murhasta ja törkeästä lapsenraiskauksesta elinkautiseen vankeuteen tuomittu Tuomas Sakari Matias Salminen, 19, on esittänyt Turun hovioikeudelle hyvin poikkeuksellisen vaatimuksen.

Murhaaja-raiskaaja vaatii hovioikeudelle lähettämässään valituksessa tuomionsa kumoamista ja asian palauttamista takaisin Pirkanmaan käräjäoikeuden käsiteltäväksi. Syy on se, että Salmisen ja hänen puolustuksensa mielestä Pirkanmaan käräjäoikeus oli ratkaissut asian ennakkoasenteellisesti.

Salmisen valituksessa nostetaan esille käräjätuomarin sähköpostiviesti, jossa hän oli istuntoa edeltävänä päivänä kertonut, että asiassa pyritään antamaan tuomio jo käräjä­istunnon päätteeksi. Valituksessa esitettyjen väitteiden mukaan oikeuskokoonpano olisi siis muodostanut tuomion lopputuloksesta ennakkokäsityksen jo ennen käräjiä.

Tavanomaisesti isoissa rikosjutuissa tuomio annetaan yleensä kahden viikon sisään. Valkeakosken teinimurhan tuomari ilmoitti istunnon jälkeen antavansa tuomion noin 45 minuutin kuluttua. Tuomio annettiinkin alkuillan aikana istunnon jälkeen.

Salminen kuvattuna oikeuden tauolla torstaina 3. lokakuuta Pirkanmaan käräjäoikeudessa. Kuva: Kalle Parkkinen

Valituksen väitteiden mukaan oikeuskokoonpano olisi perehtynyt todisteisiin hyvin lyhyesti, minkä jälkeen tuomion laatimiselle olisi jäänyt käytännössä vartti aikaa.

Puolustuksen mukaan tämä herättää epäilyksiä tuomioistuimen puolueettomuudesta. Valituksessa väitetään myös, että tuomiossa ei huomioitu puolustuksen esiin tuomia asioita.

Salmisen valituksessa tuodaan esiin myös jutun tuomarin Helsingin Sanomille antama haastattelu, joka julkaistiin istuntoa seuraavana päivänä.

– Kyseisen haastattelun perusteella puheenjohtaja on todennut, että oikeus on perehtynyt asian aineistoon jo etukäteen, ennen pääkäsittelyä. Haastattelussa puheen­johtaja myös toteaa, että asian juridisia näkökulmia on selvitetty jo ennakkoon, joka vahvistaa sitä edellä mainittua näkemystä, että asian juridinen arviointi on tosiasiassa suoritettu jo ennen todistelun vastaanottamista pääkäsittelyssä, valituksessa sanotaan.

Mies lähti seuraamaan tyttöä kaupungilla, pakotti pimeään metsikköön, raiskasi ja kuristi hengiltä. Kuva: Kalle Parkkinen

Valkeakosen teinimurhaajan valituksessa esitettyjä väitteitä voidaan pitää poikkeuksellisena. On tavanomaista, että raskaista rikoksista tuomitut henkilöt vaativat tuomionsa kumoamista, mutta valituksissa harvoin nähdään pyyntöjä sekä käräjä­oikeuden käsittelyyn palauttamisesta että väitteitä oikeusistuimen puolueellisuudesta.

Myös Salmisen valituksessa todetaan, että tämänkaltaiset väitteet ovat poikkeuksellisia ja edellyttävät huolellista harkintaa.

Murhaaja-raiskaaja tahtoo, että Turun hovioikeus järjestää rikosasiasta suullisen pää­käsittelyn, jos asiaa ei palauteta käräjäoikeuden käsiteltäväksi. Myöhemmin selviää, kuinka hovioikeus toimii asiassa.

Valkeakosken teinisurman erikoissyyttäjä Leena Koivuniemi kuuli Salmisen vaatimuksesta hovioikeudelta torstaina. Tästä syystä Koivuniemellä ei ole vaatimukseen vielä kantaa.

Koivuniemen on toimitettava vastaus hovioikeudelle 2. tammikuuta mennessä.

– En ole vielä tutustunut koko pyyntöön. En osaa sanoa, mitä tulen asiaan vastaamaan, Koivuniemi kertoo Ilta-Sanomille.

15-vuotiaan uhrin perheen asianajaja Minna Pilviö ei halunnut torstaina kommentoida Salmisen vaatimusta palauttaa asia käräjäoikeuden käsiteltäväksi. Hän kertoi aiemmin, että omaiset olivat huojentuneita ja tyytyväisiä Pirkanmaan käräjäoikeuden langettamaan murhatuomioon.

VALKEAKOSKEN TEINIMURHA

2005 syntynyt Tuomas Sakari Matias Salminen murhasi ja raiskasi törkeästi 15-vuotiaan ysiluokkalaisen tytön Valkeakoskella lauantaina 25. toukokuuta 2024.

Salminen lähti seuraamaan tyttöä Valkeakosken keskustasta, kun tyttö oli matkalla kohti kotiaan ennen kahta yöllä. Mies ei tuntenut uhriaan ennalta.

Murhaaja-raiskaaja käskytti tytön Naakantien läheisyydessä sijaitsevan kävelytien metsikköön, raiskasi kahdesti ja kuristi tytön hengiltä käsin ja nahkavyöllä.

Teon jälkeen hän jätti hengettömän uhrin pimeään metsikköön ja palasi kotiinsa Valkeakosken keskustan tuntumaan. Poliisit ottivat miehen kiinni vielä saman vuorokauden puolella myöhään illalla.

Ennen tekoa Salminen oli etsinyt netistä tietoa muun muassa sarjamurhaajista, vankilaolosuhteista ja vyöllä kuristamisesta.

Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi 19-vuotiaan Salmisen murhasta, törkeästä lapsenraiskauks

3

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tää ei pääty tähän

    • Anonyymi

      Minulla on aikaa odottaa kunnes tämä vaaniva sairas psykopaatti joskus vapautuu.
      Ja minä jaksan odottaa.Minulla on oikeus odottaa tämän mestarin vapautumista.
      Silloin saa Vendi oikeutta.
      Ja minä todellakin jaksan odottaa kun tämä psykopaatti joskus vapautuu.
      Silloin saa Vendi oikeutta.

      • Anonyymi

        Ymmärrän sinua. Pahoillani olen tapahtuneen takia. Voimia kaikille teon seurauksien uhreille. Varmaankin tunnoton psykopaatti tekijä koska ei ole valmis ottamaan vastuuta teostaan vaan haluaa päästä kuin koira veräjästä vaikka on tuhonnut monien elämät. Reilua olisi että se itse saisi kokea aiheuttamansa tuskan ja syyttömät vapautuisivat piinasta joka vääjäämättä tulee pilaamaan heidän loppuelämäänsä. Reilua olisi että Vendi olisi täällä ja tekijä...
        Vihastuttaa moni tapaukseen liittyvä asia. Maailma on epäreilu, paska paikka!!!
        Hävetköön ne niljakkeet jotka paapovat pahuutta.
        Tätä tapausta ei saa unohtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      446
      3839
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1652
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1444
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1378
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1336
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1049
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe