Onko kokemuksia auktorisoiduista isännöitsijöistä? Sujuuko hommat paremmin, luotettavammin ja kestävämmin kuin ei-auktorisoiduilla?
Auktorisoitu isännöitsijä
Anonyymi-ap
7563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä ainakin pätevämpi vaikutelma syntyy auktorisoiduista isännöitsijöistä.
Joka on myös nimikkeen idea. Auktorisoimatonkin voi tehdä asiat hyvin kuin auktorisoimaton, mutta auktorisoitu voi laskuttaa enemmän juuri siitä syystä minkä kerroit; syntyy pätevämpi vaikutelma.
Auktorisoitu isännöitsijä -nimikkeellä viestitään pätevyydestä ja toisaalta ilmaistaan myös, että isännöitsijä on sitoutunut noudattamaan isännöinnin eettisiä ohjeita. Tällaisesta isännöitsijästä voi tehdä kantelun Isännöinnin eettiseen neuvostoon, mikäli menettely ei ole asiallista. Ainakin itselleni on auktorisoidun isännöitsijän kanssa asiointi ollut helppoa ja vaivatonta.
Oliko aloitus auktorisoidun aloittajan tekemä ??
Kyllä on puppua. Isa standardi on täyttä pas.....
Asian laittaneet vireille kartellissa ryvettyneet
Isa standardi on kyseisille firmoille vain oikeus
olla noudattamatta mitään sääntöjä.. Suomeksi ahneus
välinpitämättömyys ja jopa väkivalta
Tässä ei ole kyse yrityksen ISA:sta vaan auktorisoidusta henkilöisännöitsijästä. Jos tällainen henkilö kämmää niin tulee menettämään auktorisointi nimikkeensä.
Ja mitä sitten?