Kirjolohi nousee

Kirjolohien vuotuinen vaellus ja nousu ruokapöytiin alkamassa. Jouluna kirjolohet koristavat joulupöytää. Lohta suolattuna, paistettuna ja savustettuna.
46682
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Kirjolohi nappaa hyvin kaupanhyllyllä tulevan viikon aikana, todellinen syönti alkaa lohilla. Kai lohta riittää joka kalamiehelle joulupöytään?

Äänestä

Kotimainen kirjolohi on parasta, loimulohenakin todella hyvää. Nuotiolla tai grillikodassa voi loimuttaa lohia.

Äänestä

SE Aiheuttaa syöpää lisää kuolemia huhtamäki ollut asialla .Norjan lohijätin käsittämättömät luvut – osa kaloista mätänee elävältä.
Yksi maailman suurimmista lohta ja muita mereneläviä tuottavista yrityksistä kamppailee valtavan lohi­kuolleisuuden kanssa. Viime vuonna Norjan kalatiloilla kuoli yli 12 miljoonaa lohta

Tilastojen mukaan Keski-Norjan kalatiloilla kuoli 12,7 miljoonaa lohta vuonna 2023 marraskuun loppuun mennessä. Näistä 4,9 miljoonaa kalaa kuoli Mowi-nimisen lohituottajan alla. Mowi on yksi Norjan ja koko maailman suurimmista lohituottajista.

Tilanne on jatkunut jo vuosia ja NRK on kirjoittanut siitä aiemminkin. Joissakin laitoksissa kalojen kuolleisuus oli yli 30 prosenttia jo vuosina 2020 ja 2021

Äänestä

Kalastuskortti 2024 riittää.

Äänestä

Enemmän suolaa kirjolohifileelle.

Äänestä

Pitääkö haavi ottaa mukaan kauppaan, kirjolohesta ja kalamiehestä tulee hyvä Jouluinen otos, valokuva.

Äänestä

Parin kilon kirjolohi uuniin ja toinen suolaan fileinä, niin kalakaverikin saa hymyn naamalleen.

Äänestä

Graavilohi käy minullekin.

Äänestä

Kuhmosta laskee kirjolohta Sotkamoon.

Äänestä

Kala-altaissa polske käy...lohi hyppää ostoskoriin.

Äänestä

Kirjolohen sijaan kannattaa keskittyä taimeniin.

Äänestä

Järvitaimenta kalavesiin...arvokala...luontaisempi kuin kirjolohi.

Äänestä

Onkos lohilla hyvä syöntiaika, koska alkavat nousta joulupöytiin? Nyt nappaa!

Äänestä

Matikka joulupöydän Kunkku.

Äänestä

Talviverkot pyytämään, Jouluksi kalaa savustuspönttöön.

Äänestä

Pukinkonttiin kirjolohta ja kissoille muita kalaruokia.

Äänestä

Kotimainen lohi maistuu rehulle merisuolassa talven pitää nii hävii toukat sun muut
Nilviäiset tosin kesä mennöö juodessa

Äänestä

Lohikeitto on hyvää.

Äänestä

Kirjolohikiusaus on todella hyvää, paljon kirjolohta perunoiden joukkoon.

Äänestä

Ruodoton file ja hieman suolaa, jääkaappiin, seuraavana päivänä valmista leivän päälle. Lohileipä on todella hyvää ja kaunista.

Äänestä

Pakastimeen muutama joulukirjolohi odottamaan joulupöytää.

Äänestä

Pukinkontissakin voi lohta olla, jos Joulupukki on kalastanut kovasti tonttujen kanssa. Korvatunturillakin on hyviä kalavesiä.

Äänestä

Liukas kuin matikka.

Äänestä

Kapakalakeitto

Äänestä

Kirjolohi on todella komea kala joulupöydässä ja kruunaa Joulun.

Äänestä

Siika olisi hyvää!

Äänestä

Kyllä kuha on hyvä kala.

Äänestä

Lintu on kuhankeittäjä.

Äänestä

Tonnikalapurkki?

Äänestä

Paistettu Ruutana ja matikka höystö.

Äänestä

Kirjolohi hyppää lautaselle kala-altaasta mielellään.

Äänestä

Matikkamusse lampaankääpä petillä.

Äänestä

Haavi auki katsoa valtavia lohia.

Äänestä

Savustuspönttö täyteen kirjolohta Jouluksi. Mökillä aikaa savustella kalaa ja lämmitellä joulusaunaa.

Äänestä

Pukinkontista nousee iso lohi ja kalastustarvikkeita?

Äänestä

Lohi nousee vastavirtaan.

Äänestä

Lohi kruunaa Joulun.

Äänestä

Muikku suupielessä valokuvassa, hymyä suupieleen muikulla.

Äänestä

Joulukala on parasta.

Äänestä
  • Ahven filee 600 g ei tartte syödä antibiottei lohess tulee syöpä muut tautii kaupan pääl

    Äänestä

Minne kannattaa laittaa talviverkot?

Äänestä

Voiko talvella pilkkiä lohia Sotkamossa?

Äänestä

Kirjolohia ja järvitaimenia voi pilkkiä ainakin Kuhmon Syväjärvellä, Metsähallitus, lähellä Kuhmon keskustaa. Kannattaa ottaa selvää etukäteen toiminnasta, kalanistutusmäärät ja päivät yleensä kahviorakennuksen seinällä merkattuina. Vuokramökkejä ja taukopaikkoja rannoilla.

Äänestä

Kiitos tiedosta.

Äänestä

Ruoto biojätteeseen!

Äänestä

Kuhaa on Sotkamon järvissä hyvin. Kalastuskunnat ovat istuttaneet niitä. Eri kalastuskuntien yhteyshenkilöiltä kysymällä selviää tiedot kalakannoista eri vesistöissä, mahdollisesti myös hyviä kalapaikkojakin. Syvänteenreunamat ja niemenkärjet ovat yleensä hyviä saalispaikkoja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kirjolohien vuotuinen vaellus ja nousu ruokapöytiin alkamassa. Jouluna kirjolohet koristavat joulupöytää. Lohta suolattuna, paistettuna ja savustettuna.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu