Kirjolohi nousee

Anonyymi-ap

Kirjolohien vuotuinen vaellus ja nousu ruokapöytiin alkamassa. Jouluna kirjolohet koristavat joulupöytää. Lohta suolattuna, paistettuna ja savustettuna.

46

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjolohi nappaa hyvin kaupanhyllyllä tulevan viikon aikana, todellinen syönti alkaa lohilla. Kai lohta riittää joka kalamiehelle joulupöytään?

    • Anonyymi

      Kotimainen kirjolohi on parasta, loimulohenakin todella hyvää. Nuotiolla tai grillikodassa voi loimuttaa lohia.

    • Anonyymi

      SE Aiheuttaa syöpää lisää kuolemia huhtamäki ollut asialla .Norjan lohijätin käsittämättömät luvut – osa kaloista mätänee elävältä.
      Yksi maailman suurimmista lohta ja muita mereneläviä tuottavista yrityksistä kamppailee valtavan lohi­kuolleisuuden kanssa. Viime vuonna Norjan kalatiloilla kuoli yli 12 miljoonaa lohta

      Tilastojen mukaan Keski-Norjan kalatiloilla kuoli 12,7 miljoonaa lohta vuonna 2023 marraskuun loppuun mennessä. Näistä 4,9 miljoonaa kalaa kuoli Mowi-nimisen lohituottajan alla. Mowi on yksi Norjan ja koko maailman suurimmista lohituottajista.

      Tilanne on jatkunut jo vuosia ja NRK on kirjoittanut siitä aiemminkin. Joissakin laitoksissa kalojen kuolleisuus oli yli 30 prosenttia jo vuosina 2020 ja 2021

    • Anonyymi

      Kalastuskortti 2024 riittää.

    • Anonyymi

      Enemmän suolaa kirjolohifileelle.

    • Anonyymi

      Pitääkö haavi ottaa mukaan kauppaan, kirjolohesta ja kalamiehestä tulee hyvä Jouluinen otos, valokuva.

    • Anonyymi

      Parin kilon kirjolohi uuniin ja toinen suolaan fileinä, niin kalakaverikin saa hymyn naamalleen.

    • Anonyymi

      Graavilohi käy minullekin.

    • Anonyymi

      Kuhmosta laskee kirjolohta Sotkamoon.

    • Anonyymi

      Kala-altaissa polske käy...lohi hyppää ostoskoriin.

    • Anonyymi

      Kirjolohen sijaan kannattaa keskittyä taimeniin.

    • Anonyymi

      Järvitaimenta kalavesiin...arvokala...luontaisempi kuin kirjolohi.

    • Anonyymi

      Onkos lohilla hyvä syöntiaika, koska alkavat nousta joulupöytiin? Nyt nappaa!

    • Anonyymi

      Matikka joulupöydän Kunkku.

    • Anonyymi

      Talviverkot pyytämään, Jouluksi kalaa savustuspönttöön.

    • Anonyymi

      Pukinkonttiin kirjolohta ja kissoille muita kalaruokia.

    • Anonyymi

      Kotimainen lohi maistuu rehulle merisuolassa talven pitää nii hävii toukat sun muut
      Nilviäiset tosin kesä mennöö juodessa

    • Anonyymi

      Lohikeitto on hyvää.

    • Anonyymi

      Kirjolohikiusaus on todella hyvää, paljon kirjolohta perunoiden joukkoon.

    • Anonyymi

      Ruodoton file ja hieman suolaa, jääkaappiin, seuraavana päivänä valmista leivän päälle. Lohileipä on todella hyvää ja kaunista.

    • Anonyymi

      Pakastimeen muutama joulukirjolohi odottamaan joulupöytää.

    • Anonyymi

      Pukinkontissakin voi lohta olla, jos Joulupukki on kalastanut kovasti tonttujen kanssa. Korvatunturillakin on hyviä kalavesiä.

    • Anonyymi

      Liukas kuin matikka.

    • Anonyymi

      Kapakalakeitto

    • Anonyymi

      Kirjolohi on todella komea kala joulupöydässä ja kruunaa Joulun.

    • Anonyymi

      Siika olisi hyvää!

    • Anonyymi

      Kyllä kuha on hyvä kala.

    • Anonyymi

      Lintu on kuhankeittäjä.

    • Anonyymi

      Tonnikalapurkki?

    • Anonyymi

      Paistettu Ruutana ja matikka höystö.

    • Anonyymi

      Kirjolohi hyppää lautaselle kala-altaasta mielellään.

    • Anonyymi

      Matikkamusse lampaankääpä petillä.

    • Anonyymi

      Haavi auki katsoa valtavia lohia.

    • Anonyymi

      Savustuspönttö täyteen kirjolohta Jouluksi. Mökillä aikaa savustella kalaa ja lämmitellä joulusaunaa.

    • Anonyymi

      Pukinkontista nousee iso lohi ja kalastustarvikkeita?

    • Anonyymi

      Lohi nousee vastavirtaan.

    • Anonyymi

      Lohi kruunaa Joulun.

    • Anonyymi

      Muikku suupielessä valokuvassa, hymyä suupieleen muikulla.

    • Anonyymi

      Joulukala on parasta.

      • Anonyymi

        Ahven filee 600 g ei tartte syödä antibiottei lohess tulee syöpä muut tautii kaupan pääl


    • Anonyymi

      Minne kannattaa laittaa talviverkot?

    • Anonyymi

      Voiko talvella pilkkiä lohia Sotkamossa?

    • Anonyymi

      Kirjolohia ja järvitaimenia voi pilkkiä ainakin Kuhmon Syväjärvellä, Metsähallitus, lähellä Kuhmon keskustaa. Kannattaa ottaa selvää etukäteen toiminnasta, kalanistutusmäärät ja päivät yleensä kahviorakennuksen seinällä merkattuina. Vuokramökkejä ja taukopaikkoja rannoilla.

    • Anonyymi

      Kiitos tiedosta.

    • Anonyymi

      Ruoto biojätteeseen!

    • Anonyymi

      Kuhaa on Sotkamon järvissä hyvin. Kalastuskunnat ovat istuttaneet niitä. Eri kalastuskuntien yhteyshenkilöiltä kysymällä selviää tiedot kalakannoista eri vesistöissä, mahdollisesti myös hyviä kalapaikkojakin. Syvänteenreunamat ja niemenkärjet ovat yleensä hyviä saalispaikkoja.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      69
      3110
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      34
      1982
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      280
      1590
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      104
      1554
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      261
      1213
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      26
      1118
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      87
      1101
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1040
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1023
    Aihe