Teknisen toimen autot

Anonyymi-ap

Kuntaan on hankittu parikin uutta paketti-autoa, miksi ? Että teknisen toimen vetäjät saavat kurvailla toimettomana kylää ympäri työaikaa tappaakseen tai käydä Jämsässä makkara-tarjoilulla hakemassa kaksin miehin pari ruuvia. Autokaupat on peruttava ja rahat tulee käyttää vaikka traktoriin jolla tekisivät lumitöitä vähäosaisille ja eläkeläisille päivystäessään, mitä ikinä se heillä tarkoittaa. Jos joku paikka hajoaa, paikalle on kutsuttava kuitenkin aina muualta ammattimies. Tekninen eli turha toimi on ajettava alas ja siirryttävä ostopalveluihin, loppuu turha kylän ympäri ja honkahoville tyhjä ajelu kuntalaisten rahoilla. Kunnan työllistämis-vastuu tuskin tarkoittaa nykyisen teknisen toimen kaltaista tilannetta.

9

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos lähdettäisiin siitä, että hankkisit itse ensin töitä. Ja vasta sitten arvostelisit muiden työntekoa. Loisijat töihin yhteiskunnan varoja kuluttamasta.

      • Anonyymi

        Mitähän sinäkään kenenkin työn teosta luulet tietäväsi ? Hoida sinä vain oma postisi vaikka olisitkin kunnassa.


    • Anonyymi

      Teknisen toimen vetäjät? Nyt on kyllä hämärä ilmaus.

    • Anonyymi

      Onkohan ne saaneet uudet työvaattetkin,oli käyttömestarilla niin keltainen ja puhdas takki torin työmaalla.

      • Anonyymi

        Pitäiskö teidän hankkia oikea elämä.


      • Anonyymi

        Ei ne ainakaan työn teossa likaannu. Autossa istutaan ja ajellaan kylää ympäri. Ole kuunaan kuskia nähnyt missään työn touhussa, edes raapimassa päätään, pakun vieressä patsastellessaan. Ehkä takit on porukalla haettu Jämsästä heijastinten takia ettei toinen kunnan paku aja päälle kun seistään rohkeasti työn vieressä sitä pelkäämättä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ne ainakaan työn teossa likaannu. Autossa istutaan ja ajellaan kylää ympäri. Ole kuunaan kuskia nähnyt missään työn touhussa, edes raapimassa päätään, pakun vieressä patsastellessaan. Ehkä takit on porukalla haettu Jämsästä heijastinten takia ettei toinen kunnan paku aja päälle kun seistään rohkeasti työn vieressä sitä pelkäämättä.

        Ne kaksi kaveria, jotka ajaa omalla autolla, huhkii sitten toistenkin edestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne kaksi kaveria, jotka ajaa omalla autolla, huhkii sitten toistenkin edestä.

        Työsuhde-autojen pomot erikseen, joista eivät kyllä mitään (esim veroja) itse maksa. Riittää kun katselevat päältä eli ohjaamosta suorittavaa porrasta, hieman ylempää toki.


    • Anonyymi

      Kyllä mä kerran näin ,että joku liikahti ja tais raapia muniaan,oiskohan se mahdollista.?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      211
      4880
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      22
      4013
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      227
      3783
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      134
      3072
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      158
      3024
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      2942
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2631
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      65
      2540
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      85
      2325
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2145
    Aihe