Ideko Suomi Oy - Kierrä kaukaa, ota opiksesi minun kokemuksestani

Minun 2,5 vuoden keittiöpainajainen on nyt vihdoin ohi

Jos Ideko Suomi Oy:n edustaja soittaa, SULJE puhelin.
Jos heidän myyjä on ovellasi, VEDÄ OVI KIINNI.
Jos kuitenkin kutsut myyjä sisälle ja aloitat keskustelun, ÄLÄ USKO SANAAKAAN.

Jos päätät kaikesta huolimatta asioida heidän kanssaan VAADI ENNEN kauppasopimuksen allekirjoittamista:
1) Keittiösuunnitelma, jossa on NÄKYVISSÄ tarkat mitat sovitusta uudistuksesta. ÄLÄ tyydy 3D-kuvan esittämiseen, ERITYISESTI jos kalusteesi poikkeavat vakiomitoista.
2) Laskuerittely, jossa näkyvissä eri kalusteiden hinnat ja työn osuus. ÄLÄ tyydy näkemään loppusummaa myyjän koneelta. ÄLÄ USKO, että myyjä lähettää sinulle mitään allekirjoittamisen jälkeen.
3) ÄLÄ missään nimessä SUOSTU siihen, että Ideko hankkii LVIS-työntekijät ja sinä maksat. Minä maksoin kalliit oppirahat tästä.

VAADI sopimukseen KIRJALLISESTI näkyviin aloitusajankohdan lisäksi valmistumisaika ja viivästymisestä tuleva HYVITYS kauppasummasta sekä KAIKKI suullisesti sopimanne asiat.
Ennen purkamisen/asennuksen aloittamista VAADI nähdä kalusteet ja katso että ne ovat kunnossa sekä sovitun mukaiset.
Kun asennus alkaa puutu tarvittaessa heti työn laatuun ja vaadi korjaamaan. ÄLÄ ALLEKIRJOITA asennustyön vastaanottopöytäkirjaa ennen kuin olet katsonut läpi millilleen kaikki asennukset.

Jos mielenkiintosi heräsi, alla kokemukseni mihin tämä suositukseni perustuu.

Allekirjoitin kauppasopimuksen 6/22. Uudistus sovittiin toteutettavaksi keittiöni entisten mittojen mukaisesti, ei siis vakiomitoilla. Myyjän lupauksesta (lähetän heti huomenna) ja useasta pyynnöstäni huolimatta en saanut sovittujen mittojen mukaista keittiöpiirustusta enkä laskuerittelyä. Myöhemmin sain tietää, että Ideko oli muuttanut kalusteiden mitat vakiomitoiksi, jolloin osa kaapeista muuttui eri kokoisiksi. Tavarat oli jo valmistettu tehtaalla tietämättäni. En hyväksynyt näitä muutoksia ja koin että minua suostuteltiin siihen aika vahvasti.

Minua pyydettiin mittaamaan kalusteet ja asentaja kävi ne myös mittaamassa (koska en ole rakentamisen ammattilainen). Purku ja asennus toteutettiin 11/22. Tein pitkiä työpäiviä noina päivinä. Allekirjoitus vastaanottopöytäkirjaan pyydettiin harhaanjohtavilla tiedoilla ja asentaja lähti kotiin ilman, että kävimme yhdessä läpi asennettua keittiötä. Luotin, että keittiö olisi sellainen mitä sovittiin. Ei olisi pitänyt, minun virheeni.

Asennettu keittiö ei vastannut sovittuja mittoja. Lisäksi lähes jokaisessa osassa oli vääriä/rikkinäisiä/rikottuja/puuttuvia osia. Työnjälki oli paikoin ala-arvoista. Reklamoin ja lukuisiin tapaamispyyntöihini ei suostuttu. Viestittelyssä työnjohtajan kanssa minun mielipiteeni ohitettiin täysin, kysymyksiini ei vastattu ja minulle kerrottiin vain puolitotuuksia/valheita.

Olin yhteydessä kuluttajaneuvontaa ja lopulta lähetin kuluttajariitalautakunnalle ratkaisupyynnön 4/23.

Kaiken lisäksi Ideko ilmoitti OP:lle kohteen valmistuneen ja luoton laskutusprosessi käynnistyi. Todistin keittiön keskeneräisyyden pankille, mutta silti luotto erääntyi minulle maksettavaksi. Teimme maksusuunnitelman ja OP lupasi laittaa perinnäneston KRL:n käsittelyn ajaksi. Lupauksesta seuraavana päivänä OP kuitenkin pyysi Idekoa palauttamaan rahat. Tästä minulle ei ilmoitettu.

Viimeisin viesti työnjohtajalta tuli 4/23 , että yksi kaluste on tuotannossa, katsotaan muut korjaukset samalla kun saamme sen. Toisin kävi.

Sain Botnia Law asianajotoimistolta viestin 2/24: Maksa koko kauppasumma tai he vievät asian käräjille. Keittiö oli siis yhä kesken, laskua en ollut saanut. Palkkasin asianajajan ja hän pyysi asian jättämistä lepäämään KRL:n käsittelyn ajaksi, mutta tämä ei sopinut Idekolle (KRL käsittelyt ovat julkisia). Asia eteni käräjäoikeuteen, jolloin KRL ei voinut jatkaa asian käsittelyä.

Tuomioistuinsovittelussa kävimme läpi ”väitettyjä virheitä”, jotka olivat heidän mielestään ”rakentamiseen liittyviä hyväksyttäviä virhetoleransseja”. Mittavirhettä ei muka ole tapahtunut, vaikka asennus ei vastaa yhtään keittiöpiirustusta (viisi erilaista) jotka minulle on lähetetty. Kalusteiden mitat olivat kuulemma tehty minun mittausteni perusteella, vaikka heidän asentajansa kävi ne mittaamassa ja kauppasopimuksessa lukee ”Ideko vastaa keittiön mitoista”.
Sovimme 19 kohdan korjauksesta, jotka työnjohtajan mukaan olivat pieniä ja korjattavissa 1 pvän aikana. Kauppahinnasta pieni hyvitys, ei kattanut edes asianajan palkkiota. Korjauskertoja tarvittiin yhteensä kahdeksan, korjausten yhteydessä löytyi kaikkea ”yllättävää” alkuperäisen asennuksen jäljiltä.

Nyt se on ohi. Seuraavaksi yritän sopeutua siihen, että tulin huijatuksi ja päästä asian yli. Taitavia ovat…
Ole sinä minua viisaampi ja älä asioi tämä firman kanssa!

0

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

        Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
        Ikävä
        85
        4990
      2. Olenko saanut sinut koukkuun?

        Hyvä. Rakastan sua.
        Ikävä
        98
        3158
      3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

        Kerro yksi aiheista
        Ikävä
        47
        3052
      4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

        Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
        Ikävä
        199
        2433
      5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

        Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
        Äänekoski
        30
        2190
      6. Ei sua pysty unohtamaan

        Ei vaan yksinkertaisesti pysty
        Ikävä
        133
        1989
      7. Kerro todelliset motiivit

        kaivattuasi kohtaan?
        Ikävä
        178
        1580
      8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

        Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
        Ikävä
        16
        1521
      9. Alavuden sairaala

        Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
        Ähtäri
        5
        1489
      10. Sisäsiittosuus

        Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
        Suomussalmi
        17
        1385
      Aihe