Edunvalvonta

Anonyymi-ap

Kysymys on voiko edunvalvoja (oma lapsi)myydä päämiehen (muisti sairas vanhus)auton ilmoittamatta tästä päämiehen muille lapsille

13

596

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tietääkseni, siitä on oltava perusteet miksi myynyt?

      • Anonyymi

        Eikö siinä ole tarpeeksimoerusteita kun ihminen on muistisairas . Hän ei tarvitse silloin autoa vaan on vaara liikenteessä,.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö siinä ole tarpeeksimoerusteita kun ihminen on muistisairas . Hän ei tarvitse silloin autoa vaan on vaara liikenteessä,.

        Kysymys kuuluukin että voiko tehdä sen salaa kysymättä muilta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysymys kuuluukin että voiko tehdä sen salaa kysymättä muilta

        "Kysymys kuuluukin että voiko tehdä sen salaa kysymättä muilta"

        Hän on edunvalvoja, kuten päämiehen puoliso olisi normaalitapauksessa. EI hänen tarvitse kysyä naapureilta lupia.
        Toki kirjaa kaiken ja tekee raportit vuosittain.

        Jos minäkin myisin vaimoni auton, ei tarvitse kysyä lapsilta.


    • Anonyymi

      Ja niin taas on yksi perheriita käynnissä jos joku vanha auto myydään niin ei kai se mitenkään pitäisi vaikuttaa muiden elämään . Edunvalvojan usein se joka in sen muistisairaan luona silloin kun muut hihkuu ainoastaan jotain lapsellista asiaa jossa luulevat häviämänsä muutaman euron. .
      Muistisairaan auto yritetään aina myydä sil he ovat kovasti omasta mielestään kelvollisia ajamaan , vaikka eivät sit ole. Monessa perheessä on ollut kova pulma juuri siinä että muistisairas ottaa auton ja lähtee sillä töppäilemaan liikenteeseen . Joten se joka hoitelee asioita tekee ihan oikein kun myy pois auton .
      Mielestäni se lapsi joka todella hoitelee asiat vanhukselle. On aina se joka välittää.

      • Anonyymi

        Auto on melkein pakasta revitty, mutta se että tehdään ja myydään auto selän takana eikä hiiskuta sanaakaan muille on tässä pointti.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Auto on melkein pakasta revitty, mutta se että tehdään ja myydään auto selän takana eikä hiiskuta sanaakaan muille on tässä pointti.

        Eihän tuossa ongelmaa ole, jos autosta on saatu markkinahinta ja myynnistä saadut rahat on vanhuksen tilillä.

        Muuten perillisten keskinäisen sovun ylläpitämiseksi olisi edunvalvojan hyvä keskustella toimenpiteistä myös muiden perillisten kesken.

        Autohan on tuossa vaiheessa tarpeeton ja ei sen arvo seistessä ainakaan nouse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Auto on melkein pakasta revitty, mutta se että tehdään ja myydään auto selän takana eikä hiiskuta sanaakaan muille on tässä pointti.

        𝐀𝐮𝐭𝐨 𝐨𝐧 𝐦𝐞𝐥𝐤𝐞𝐢𝐧 𝐩𝐚𝐤𝐚𝐬𝐭𝐚 𝐫𝐞𝐯𝐢𝐭𝐭𝐲, 𝐦𝐮𝐭𝐭𝐚 𝐬𝐞 𝐞𝐭𝐭𝐚̈ 𝐭𝐞𝐡𝐝𝐚̈𝐚̈𝐧 𝐣𝐚 𝐦𝐲𝐲𝐝𝐚̈𝐚̈𝐧 𝐚𝐮𝐭𝐨 𝐬𝐞𝐥𝐚̈𝐧 𝐭𝐚𝐤𝐚𝐧𝐚 𝐞𝐢𝐤𝐚̈ 𝐡𝐢𝐢𝐬𝐤𝐮𝐭𝐚 𝐬𝐚𝐧𝐚𝐚𝐤𝐚𝐚𝐧 𝐦𝐮𝐢𝐥𝐥𝐞 𝐨𝐧 𝐭𝐚̈𝐬𝐬𝐚̈ 𝐩𝐨𝐢𝐧𝐭𝐭𝐢.

        jos se on oikeaan hintaan myyty, eikä kaverihintaan, se on luvallista


    • Anonyymi

      Niin, ne muut lapset ovat kovasti peloissaan ettei vaan vedetä linssiin . Voi hyvä Sylvi sentään että ihmiset jaksaa . Jos yksi lapsista katsoo vanhuksen perään ja hoitelee asiat niin eikö se riitä vai rahan menetyskö,tässä,on pelkona .

      • Tärkeintähän on, et edunvalvoja pitää omat rahat ja päämiehen rahat tiukasti erillään, eli edunvalvoja ei saa käyttää päämiehen rahoja omiin menoihinsa. Jokaisesta suorituksesta pitää löytyä dokumentti ja kuitit pitää olla tallessa pernnönjakoa varten.


      • Anonyymi

        Kyllä kaikki lapset huolehtii hänen hyinvoinnistaan


    • Anonyymi

      No nyt meni ohi tämäkin. Kysyin vaan mitä tehdä kun edunvalvoja koijaa kohta koko omaisuuden. Auto on vaan alku herkkua ♥️

    • Anonyymi

      Niin edunvalvoja voi ja läheltä seuranneena on usein todella tuhlaava tyyppi. Jokainen minuutti maksaa. Eikä niin kovin hintoja katso , ym.

      𝗧𝗘𝗛𝗞𝗔̈𝗔̈ 𝗲𝗱𝘂𝗻𝘃𝗮𝗹𝘃𝗼𝗻𝘁𝗮𝘃𝗮𝗹𝘁𝗮𝗸𝗶𝗿𝗷𝗮 𝘃𝗮𝗶𝗸𝗸𝗮 𝗷𝗼 𝟮𝟱𝘃 , 𝗸𝗼𝘀𝗸𝗮𝗮𝗻 𝗲𝗶 𝘁𝗶𝗲𝗱𝗮̈ 𝗺𝗶𝘁𝗮̈ 𝗲𝗹𝗮̈𝗺𝗮̈𝘀𝘀𝗮̈ 𝘁𝗮𝗽𝗮𝗵𝘁𝘂𝘂, 𝗷𝗮 𝘀𝗶𝘁𝗮̈ 𝗲𝗶 𝘃𝗼𝗶 𝘁𝗲𝗵𝗱𝗮̈ 𝗸𝘂𝗻 𝘁𝘂𝗹𝗲𝗲 𝘃𝗮𝗸𝗮𝘃𝗮𝘀𝘁𝗶 𝗺𝘂𝗶𝘀𝘁𝗶𝘀𝗮𝗶𝗿𝗮𝗮𝗸𝘀𝗶
      Tai loukkaantuu tai jotain vakavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2436
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2076
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      117
      1707
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1547
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1487
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      122
      1032
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      957
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      949
    Aihe