Futisjunnu sai lähtöpassit joukkueesta
Vähälle peliajalle jäänyt nuori tyttö joutui isän ja valmentajan välirikon takia jättämään jalkapalloharrastuksen kokonaan.
Porilaisen tytön, 14, monivuotinen jalkapalloharrastus sai viime syksynä tylyn lopun, kun hänet erotettiin Nice Futiksen ikäistensä juniorijoukkueesta. Ilmoitus lähtöpasseista tuli tekstiviestinä tytön äidin kännykkään sen jälkeen, kun tytön isä oli soittanut suorasanaisen ja kovaäänisen puhelinsoiton joukkueen valmentajalle.
- Viestissä kerrottiin, että tuon puhelinsoiton takia naispelaajan ei voi enää jatkaa joukkueessa. Soitosta tehtiin myös rikosilmoitus, joka on tällä hetkellä sovittelussa, kertoo tytön äiti Piia.
Tytön isä oli tarttunut puhelimeen, kun tyttö palasi itkien joukkueen harjoituksista. Tyttö oli kertomansa mukaan joutunut valmentajan syrjimäksi, eikä saanut kunnolla peliaikaa. Tytön kertoman mukaan häntä oli myös haukuttu hitaaksi lihavaksi joukkueen aikaisemmissa harjoituksissa.
- Siellä on sellainen 5-6 pelaajan kokoinen ryhmä, joka joutuu aina seisomaan kentän reunalla. Meidän tyttö laitettiin aina kentälle viimeisenä kentälle ja otettiin ensimmäisenä pois, Piia Peltola sanoo.
Piia myöntää, ettei tyttö ole välttämättä ole kaikkein paras pelaaja, mutta tykkää kovasti jalkapallosta. Äiti ihmetteleekin, miksi juniorijoukkue tavoittelee ennemmin mitaleita kuin tukee nuorten liikuntaharrastusta.
Tyttö menetti erottamisen seurauksena pitkäksi aikaa yöunensa. Tätä ennen ei seitsemän ja puolen vuoden aikana ollut joutunut jättämään harjoituksia väliin muuten kuin yksittäisten sairastumisen takia. Äskettäin hän sentään löysi uuden harrastuksen vesipallosta, mutta veri vetää edelleen futiksen pariin.
Ulvilalaisen seuran riveihin hän olisi tervetullut, mutta tytöllä ei ole kiinnostusta lähteä pelaamaan naapurikaupunkiin. Hän ei halua myöskään Nice Futiksen vuotta nuorempien joukkueeseen, sillä kaikki kaverit ovat omanikäisiä.
Nice Futiksen kanssa asiat ovat edelleen solmussa, eikä kukaan tunnu Piian mukaan olevan kykenevä niiden selvittämiseen. Valmentaja on äidin mukaan ilmoittanut, ettei enää aio valmentaa joukkuetta, johon tyttö kuuluu.
- Melkein ymmärtäisin tilanteen, jos puhuttaisiin SM-liigan joukkueesta, mutta tämähän on lasten harrastustoimintaa, Piia tuhahtaa.
Lähde: Porin Sanomat 30.1.2009, sivu 16
Kirjoittanut: Kimmo Lehto
Jalkapallo
Anonyymi-ap
1
128
Vastaukset
- Anonyymi
Muistaakohan ketään tämöistä lehtijuttua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2455937Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k304354Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,212500Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3112279Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481461Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1741364Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611339Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331257- 351034
- 172986