Kun aloitin amiksen niin eka viikko meni vessassa itkien koska ikävöin silloin vanhaa kouluani. Silloin todellisuus niinku iski suoraan naamaan että nyt "aikuistutaan" enkä voi mennä taaksepäin ollenkaan. Välillä on kyllä tullut syksyn mittaa ikävä vanhaa koulua. Miksi koska oli kivoja koulu frendejä joitenka kanssa sai hengata välillä koulussa välkällä, kivat opet oli ja muutenkin peruskoulussa on semmonen omanlainen fiilis omasta mielestäni. Tässä nykyisessä koulussani on aika vähän nuoria ja olin ainoa joka tuli suoraan peruskoulusta (yhteishausta) tähän kouluun kun taas muut niinku haki tähän kouluun. Kerroin mutsilleni kun aloitin amiksen että mulla on ikävä vanhaan kouluun ja hän kyllä ymmärti. Mutta haluan kuulla teiltä muilta että onko teillä ollut ikävä Amiksen/lukion alussa ja onko välillä tullut ikävä muuloin sinne peruskouluun jos se on ollut kivaa aikaa?
Ikävöin välillä peruskoulua
3
378
Vastaukset
- Anonyymi
Minä olen jo 34-vuotias. Kaksi ammattitutkintoa olen suorittanut.
Päivitystä tähän eli ikävöin edelleekin ja myöskin olisi kiva nähdä joitain opettajia tai mennä muutaman vuoden päästä vanhaan peruskouluun vierailemaan tai en tiedä voiko enää:/ Mutta yhtä opettajaa nään kun menen treeneihin bussilla ja hän oli/on edelleenkin yks mun lemppareista opettajista.
- Anonyymi
Ei erityisesti ole ollut ikävä mutta kyllä peruskoulusta jäi useampia kivoja muistoja. Sulla on varmaan vähän erilaista, jos siellä ei ole paljon nuoria. Kyllä se varmaan on mahdollista mennä vierailemaan. Varmaan ainakin joistain opettajista olisi kiva nähdä vanhoja oppilaita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1796517Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6933973SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1443266Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3813044Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti242574"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1632085Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a7091949SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?711603Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii5121566Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re331560
