"Tutkimuksen tulokset osoittivat, että taloudellisen riippumattomuuden saavuttaminen osinkosijoittamisen avulla on mahdollista 25 vuodessa, mikäli henkilön säästämisaste on riittävä ja sijoitukset kohdistuvat jatkuvasti osinkojaan kasvattaviin yrityksiin. Tuloksista voidaan päätellä myös, että pitkäjänteinen osinkosijoittaminen ja erityisesti osinkoaristokraattien hyödyntäminen on varteenotettava keino passiivisen tulon rakentamiseen ja taloudellisen itsenäisyyden saavuttamiseen. Sijoitussalkun laajempi diversifioiminen on kuitenkin suositeltavaa."
https://www.theseus.fi/handle/10024/876131
Taloudellisesti riippumattomaksi osinkosijoittamalla
21
366
Vastaukset
- Anonyymi
Erittäin kiinnostava tutkimus firettäjälle ja antaa toivoa, kun esimerkissä on käytetty alle 950€ kuukausisäästöä. Tuon summan muuten pystyy aivan helposti tuplaamaan, jos kokee firetyksen tavoitteellisena harrastuksena eikä elämänlaatua laskevana kitumisena.
Metsätontti, jossa vesi tulee kaivosta ja kaikki lämmitys tapahtuu omilla puilla. Vaattet Torista/työpaikan roskista, iso osa ruokakuluista firman lounaskortilla jne.
Suurin riski on päätyä tahdosta riippumattomaan hoitoon. - Anonyymi
Ennen kuolemaa jos ehtii saada
600 000 salkun,
niin sitten verojen jälkeen nettoa n 2500€/kk osingoista.
vai miten se laskelma oli? - Anonyymi
Taloudellista riippumattoa etsisin esim. tokmannilta. Todella lamamallia sitten Temusta.
- Anonyymi
Täähän tässä on tavoitteena. Nyt osingot reilu30k€ vuodessa ja osinko-osakkeiden ostot jatkuu vielä, ei tolla vielä pois töistä voi jäädä , mutta ennen eläke ikää kumminkin. Jos vaikka 60 vuotiaana pystyis himmailee niin oishan se kumminkin ihan ok.
Nordeaa, tietoevryä , keskoa, fortumia ,upmmää ja uusimpana kunnon hinta pudonnut reilusti nokian renkaat.- Anonyymi
jos on yli puolen miljoonan salkku niin ei voi vielä jäädä töistä pois?
ilmeisesti on tavoitteena jättää perikunnalle tuo pääoma kun sitä ei voi käyttää elämän loppuaikana? - Anonyymi
Kannattaako tuo tehdä suomi-osakkeilla? Itse olen pitänyt rahat kiinni sp500 ja jos joskus osinkoja alan kaipaamaan, sitten vaihdan suomalaisiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jos on yli puolen miljoonan salkku niin ei voi vielä jäädä töistä pois?
ilmeisesti on tavoitteena jättää perikunnalle tuo pääoma kun sitä ei voi käyttää elämän loppuaikana?Mikäs siinä, jos työt maistuu.
Ja tuosta turvaa talouteen.
Mun mielestä ihan hyvin pelattu.
Olis itsekin pitänyt tehdä ihan toisenlaisia valintoja :),
t: jälkiviisas - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jos on yli puolen miljoonan salkku niin ei voi vielä jäädä töistä pois?
ilmeisesti on tavoitteena jättää perikunnalle tuo pääoma kun sitä ei voi käyttää elämän loppuaikana?Puolen miljoonan salkusta osa on voittoa, eli sitä ei saa verottomana käyttöön. Jos syöt pääomaa niin tuo on kuitenkin alle 10v palkka. Sen mukaan pitää laskea voiko jäädä pois töistä. Samalla myös eläke pienenee.
Perinnön jättämisessäkään ei ole mitään väärää. Suvun rikastuminen vaatisi muutenkin pari säästäväistö sukupolvea, niin potti alkaisi olla sellainen, että saa nimensä Iltalehteen töissä käymättä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolen miljoonan salkusta osa on voittoa, eli sitä ei saa verottomana käyttöön. Jos syöt pääomaa niin tuo on kuitenkin alle 10v palkka. Sen mukaan pitää laskea voiko jäädä pois töistä. Samalla myös eläke pienenee.
Perinnön jättämisessäkään ei ole mitään väärää. Suvun rikastuminen vaatisi muutenkin pari säästäväistö sukupolvea, niin potti alkaisi olla sellainen, että saa nimensä Iltalehteen töissä käymättä.Eläkkeen kerryttäminen on ihan yhtä tyhjän kanssa. Palkan siinä menettää jos jää töistä pois.
Kuten tuossa joku sanoikin että mikäs siinä jos työnteko maistuu, voihan sitä tehdä vaikka 68 vuotiaaksi, siinä vaiheessa useimmat työnantajat alkaa rykimään siihen malliin että olis aika poistua paikalta.
Elämää on rajallinen aika, väitän että useimmille meistä työnteko ei ole se suurin nautinto. Itse olen ainakin niin vähän töissä kuin mahdollista ja siirryn eläkkeelle samantien kun mahdollista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolen miljoonan salkusta osa on voittoa, eli sitä ei saa verottomana käyttöön. Jos syöt pääomaa niin tuo on kuitenkin alle 10v palkka. Sen mukaan pitää laskea voiko jäädä pois töistä. Samalla myös eläke pienenee.
Perinnön jättämisessäkään ei ole mitään väärää. Suvun rikastuminen vaatisi muutenkin pari säästäväistö sukupolvea, niin potti alkaisi olla sellainen, että saa nimensä Iltalehteen töissä käymättä."Puolen miljoonan salkusta osa on voittoa, eli sitä ei saa verottomana käyttöön."
Okei, tehdään täysin yläkanttiin oleva oletus. Salkustasi on 90 prosenttia voittoa.
"Jos syöt pääomaa niin tuo on kuitenkin alle 10v palkka. Sen mukaan pitää laskea voiko jäädä pois töistä. Samalla myös eläke pienenee."
Oletetaan että olet tällä hetkellä 57 vuotias ja elämää on jäljellä noin 30 vuotta.
Oletetaan myös että keskimääräinen osinko tulee olemaan 6 prosenttia ja osakkeiden arvo nousee keskimäärin 5 prosenttia vuodessa.
Oletetaan myös, tämäkin varmasti alakanttiin, että nyt olet kerryttänyt eläkettä itsellesi sen verran että saisit sitä 65-vuotiaana 1500 euroa kuukaudessa.
Kun nämä lähtöarvot laitetaan excel taulukkoon joka laskee kuinka paljon, verotus huomioiden, voit käyttää loppuelämäsi aikana, joka kuukausi rahaa, tasaisella kulutuksella.
Päädymme lukuun 3900 euroa kuukaudessa.
Sitä pääomaasi kun ei tarvise realisoida kaikkea kerralla, vaan aina sen verran kuin tarvitset, kuukauden - parin kuukauden verran.
Kun sitä pääomaa ei realisoida kerralla, se loppu jää sitten salkkuun tuottamaan edelleenkin, arvonnousun ja osinkojen johdosta.
Riippuu tietysti minkälaiseen elintasoon on tottunut, mutta itse jäisin välittömästi pois työelämästä tuolla pääomalla ja alkaisin tekemään asioita, jotka koen tärkeäksi elämässäni. Jollekin se työnteko voi tietysti olla tuollainen asia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jos on yli puolen miljoonan salkku niin ei voi vielä jäädä töistä pois?
ilmeisesti on tavoitteena jättää perikunnalle tuo pääoma kun sitä ei voi käyttää elämän loppuaikana?Joo ei ymmärrys riitä kun lisää vaan pitää saada vaikka omaisuutta on enemmin kuin kerkee käyttämään loppuelämässään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo ei ymmärrys riitä kun lisää vaan pitää saada vaikka omaisuutta on enemmin kuin kerkee käyttämään loppuelämässään.
Noissa laskelmissa ei oteta huomioon sellaista totaalista pörssiromahdusta.
Esimerkiksi nyt Trumppi on luomassa aika voimakasta kaaosta osakemarkkinoilla.
Kuvitellaan että on se miljoonan salkku josta osinkotuotto on 30 000€/v ja arvonkehitys toiset mokoman.
Mitä sitten kun nuo tyrehtyy vaikka pariksi kolmeksi vuodeksi?
Salkkusi arvo syöksyy sinne 500 000€ ja osinkojen maksut tyrehtyy, myytkö silloin tappiolla osakkeita jotta saat syömärahaa?
Tällaisesta pörssikriisitähän ei tule osakesijoittajalle tappiota jos ei tarvitse sitä tuottoa mutta jos on tuotosta riippuvainen niin mitä sitten? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noissa laskelmissa ei oteta huomioon sellaista totaalista pörssiromahdusta.
Esimerkiksi nyt Trumppi on luomassa aika voimakasta kaaosta osakemarkkinoilla.
Kuvitellaan että on se miljoonan salkku josta osinkotuotto on 30 000€/v ja arvonkehitys toiset mokoman.
Mitä sitten kun nuo tyrehtyy vaikka pariksi kolmeksi vuodeksi?
Salkkusi arvo syöksyy sinne 500 000€ ja osinkojen maksut tyrehtyy, myytkö silloin tappiolla osakkeita jotta saat syömärahaa?
Tällaisesta pörssikriisitähän ei tule osakesijoittajalle tappiota jos ei tarvitse sitä tuottoa mutta jos on tuotosta riippuvainen niin mitä sitten?Voihan sitä pohtia sitäkin että mitä jos metoriitti iskee maapalloon, silloin tulee olla puskurirahastoa jotta selviää.
Noin kun oikein pihisti elää pahan päivän varalle, riskejä odotellen, selviää toki hengissä, mutta elämä jää elämättä jos rahaa ei voi käyttää mihinkään, kun aina voi tapahtua joku kriisi.
Mihin sitä miljoonan omaisuutta tarvitsee jos sitä ei voi käyttää?
- Anonyymi
Tuo osingoilla eläminen on aika epävarmaa.
Eräs henkilö haali outokummun osakkeita ja kehui että tienaa kuin lääkäri kun saa niin hyvät osingot.
No mites on, paljonko maksavat osinkoa?
Yhtiö voi milloin hyvänsä lopettaa osingon maksun ja jos koko talous on osinkojen varassa niin nälkä tulee.- Anonyymi
Et ole hajautuksesta kuullut?
- Anonyymi
Olen taloudellisesti riippumaton
Lisäksi hoidan neljän eläkesalkun tapaista ryhmää lähipiirissä samalla periaatteella
Kun salkku kasvaa, jokainen tulee varovaiseksi eli salkussa on myös osinko- osakkeita ja kiinteitörahastoja jne
Perjantaina lisäsin muutaman prosentin salkun kokoa Nordealla
Tuoreet tiedot perjantaina USAn inflaatio marraskuussa, henkilökohtaisten kulutusmenojen hintaindeksillä laskettuna , hieman vähemmän kuin odotettiin
Siis hitaampaa hintojen nousua marraskuussa
Usa-osakemarkkinat hieman nousivat perjantaina, kun ennustettua heikommat inflaatiotiedot saivat helpotusta
Silti kaikki kolme pääosakeindeksiä päätyivät viikoittaisilla tappioilla, eivätkä kyenneet nousemaan ylös viikon pudotuksesta- Anonyymi
Vielä lisää
""Eräs henkilö haali outokummun osakkeita ja kehui että tienaa kuin lääkäri kun saa niin hyvät osingot""
Ettekö tienneet että Kurikan kaupunki elää Fortumilla ja Outokummulla? Tämä ei ole suositus. En omista salkkuryhmässä kumpaakaan
Sinänsä on hyvä että keskuskelette firettämisestä täällä
Ettei keskustelu ole vain joidenkin firmojen haukkumista tai pelottelua tappioista
Lopetin aikanaan Hesarin tilauksen kun sen vähän vasemmistolainen toimitus koko ajan pelotteli osakelaskulla, psykologisesti turhauttavaa
- Anonyymi
Aloitin pienellä potilla ja parikytä vuotta kasvattanut sitä. Nyt saan n 5000 t /kk osinkoja.Korkoa korolle systeemi toimi. Nyt en tiedä maailmantilanteesta onko homma enää järkevää. Sijoittaisin nyt enemmän usa, kiina ym.
- Anonyymi
Jos on miljoonan salkku niin tarviiko sitä enää niin stressata sijoittamisesta, raha riittää ihan mukavasti loppuelämää varten.
- Anonyymi
Hyvä, että on monenlaista tuloa. Yksi on juuri osinkotulo. Tosin osakkeiden arvonnousu on nyt olematonta. Mutta tilanne voi tulevaisuudessa taas muuttua.
Itsellä on 3-4 eri tulonlähdettä. Sillä tavalla ei ole liian riippuvainen vain yhdestä tulonlähteestä.Eikä joudu myymään osakkeita liian herkällä kädellä. Osta ja pidä on usein ihan hyvä strategia. Mietin tuon asian jo ihan nuorena. - Anonyymi
Osingoilla saa suhteellisen helposti tuottoa. Se korvaa perinteisen korkeakorkoisen pankkitilin. Vaatii vain vähän syventymistä ja selkeän tavoitteen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?
Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa421986En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos311640Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly141424Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa
Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin3421381Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel681285- 81201
- 121068
En muuttaisi sinusta mitään
Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul7971- 20959
- 80929