Pietarissa herää kriittisiä ääniä Moskovan vallasta

Anonyymi-ap

Tyytymättömyys Moskovan politiikkaan, sotaan ja sen seurauksiin, on kasvanut suurkaupungeissa. Pietarissa esiintyy kriittisiä näkemyksiä Moskovan keskitetystä vallasta ja sotapolitiikasta, ja keskustelua Pietarin alueen itsenäistymisestä on herännyt. Kaupungin kulttuuri ja taloudellinen merkitys ovat saaneet jotkut pohtimaan itsenäisyysajatuksia. Venäjän keskusjohtoinen hallinto on huolissaan tällaisista itsenäistymispyrkimyksistä ja pyrkii aktiivisesti torjumaan kaikki tällaiset ajatukset.

19

624

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pietarista ne on ennenkin vallankaappaukset lähteny liikkeelle,ja syynä on ollu aina sotaväsymys ja sen tuoma kurjuus.

    • Anonyymi

      Oltermanni-vallankumousta pukkaa.

    • Anonyymi

      Venäjä jakautuu ja siihen ei tarvita muiden apua.

    • Anonyymi

      Miksi ne vässykät ei tee asialle mitään!
      Parasta venäläisille olisi rökäletappio putininsodassa. Autetaan niitä siihen!

    • Anonyymi

      Kriittisiä ääniä on aina kuultu demokratioissa ja niissä ne sallitaan.
      Suomessa kuullaan huomattavan vähän.
      Viimeksi yksi tunnettu tapaus oli vaikka Kimmo Kiljunen.
      Ja muillekin "asemissa" oleville käy samoin jos alkavat vääriä ajatuksia ääneen esittämään.

    • Anonyymi

      Höpö höpö.
      Sota menestyksen myötä Putini suosio vaan kasvaa.

      • Anonyymi

        Kyllä Stalin sen voittaa Pulterin, tappoi tapatti vielä paljon enemmän ja ainavain sille hurrataan ja nyökyttelevät ...


    • Anonyymi

      Jos Pietari sijaitsee Aasian puolella, sitten sijaitsee Suomikin!

    • Anonyymi00011

      Tästä syystä Venäjän armeija joutuu yhä enemmän värväämään ulkomaisia sotilaita maista kuten Intia, Pakistan, Nepal, Kuuba ja Senegal. Healey muistutti, että Venäjä värvää ulkomaalaisia usein valheellisilla tiedoilla ja painostamalla, eivätkä nämä aina edes tiedä olevansa lähdössä sotimaan.

      Tämä on venäjä aina ollut

    • Anonyymi00012

      Hakekaas venäjän luonteisuuden esitelmää tuolla pätkällä paholais venäjästä :

      - >> Suuri Vaino dokumentti <<

      VENÄLÄISYYS KAIKKI ON SAIDASTA RO-PASKAA KAIKKI
      -mitä Yle areenakin esittää

      • Anonyymi00013

        Toisen maailmansodan jälkimainingeissa Itä-Euroopan maat joutuivat Neuvostoliiton etupiiriin. Millaista oli elämä rautaesiripun takana? Sarjassa perehdytään elämään DDR:ssä, Unkarissa ja Puolassa aikalaiskertomusten ja rikkaan arkistomateriaalin avulla. (Iron Curtain: Life under Soviet Occupation. Tuotanto: Roche Productions/Arte, Ranska, 2024.)
        https://areena.yle.fi/1-71666107

        Rauta esitiipan takaa paljastuvaa venäläisyyttä


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Toisen maailmansodan jälkimainingeissa Itä-Euroopan maat joutuivat Neuvostoliiton etupiiriin. Millaista oli elämä rautaesiripun takana? Sarjassa perehdytään elämään DDR:ssä, Unkarissa ja Puolassa aikalaiskertomusten ja rikkaan arkistomateriaalin avulla. (Iron Curtain: Life under Soviet Occupation. Tuotanto: Roche Productions/Arte, Ranska, 2024.)
        https://areena.yle.fi/1-71666107

        Rauta esitiipan takaa paljastuvaa venäläisyyttä

        Tulosten manipulointi oli normaalia aina venakoissa ja eikä se mitään poikkeusta ollut

        VENÄLÄISYYS ON KAIKEN MAAILMAN VALEHTELUN VÄÄRISTYMÄN MAAILMAN HELVETTI

        niin kiero jottei sitä voi sanoin kuvata


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Tulosten manipulointi oli normaalia aina venakoissa ja eikä se mitään poikkeusta ollut

        VENÄLÄISYYS ON KAIKEN MAAILMAN VALEHTELUN VÄÄRISTYMÄN MAAILMAN HELVETTI

        niin kiero jottei sitä voi sanoin kuvata

        Venäläisnaiset eli venakot tekivät hurjia tuloksia. Varsinkin Pressin "veljekset " Irina ja Tamara.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Venäläisnaiset eli venakot tekivät hurjia tuloksia. Varsinkin Pressin "veljekset " Irina ja Tamara.

        Nevala muistelee, että sisarukset olivat 1960-luvulla monellakin tavalla mieleenpainuvia hahmoja. Kummankin todellisesta sukupuolistatuksesta puhuttiin tuolloin paljon.


        – Puhuttiin ihan suoraan Pressin veljeksistä ja vitsailtiin, että kumpikin ajoi partansa joka aamu. Kyllä minä heidät hyvin muistan, sanotaan, että rotevan puoleisia kumpikin.

        Yleisurheilun dopingvalvonta alkoi vasta 1960-luvun loppupuolella, mutta sukupuolitestaus alkoi jo vuonna 1966. Syystä tai toisesta sekä Irina että Tamara Pressin ura päättyi kuin seinään Länsi-Saksan Dortmundissa 27. maaliskuuta 1966 pidettyjen kisojen jälkeen.
        https://www.is.fi/yleisurheilu/art-2000007944395.html

        Jos kaikki tietäisimme, mitä venäjä pitää sisuksissaan suljettu maa

        Mutta jalalalamme ei meitin piä sinne ikuna astua


    • Anonyymi00017
    • Anonyymi00019

      Venäjä tuhoutuu omiinsa - ilman laukaustakaan länsimaitten laukaisua

      • Anonyymi00020

        tuhoisuus on venäläistä ominaisuutta:
        - jotta koko maapallon ilmastokin on jo aivan sekaisin


    • Anonyymi00021

      Ymmärrettävää on, että Pietarissakin kaivataan kehitystä kohti Pohjoismaiden vaurauden tasoa. Kysytään miksi rajalla on niin suuri elintasokuilu.

    • Anonyymi00022

      Venäjä voi hyvinkin olla hajoava valtio. Pietari ja Moskova eivät toki toisistaan eroa, mutta maan äärialueet saattavat.

      Onko Venäjällä voimaa ja auktoriteettia pian enää pitää kaukaisia osiaan Moskovan hallinnassa? Tuo on hyvä kysymys, vastaus voi olla, että ei kauaa enää ole.

      En minäkään toivo Venäjän hajoamista, vaikka se ehkä olisi tarpeellista. Suurvallan hajoaminen naapurissa ei ole naapureille kiva juttu. Meidän tulee siihen varautua.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      871
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      838
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      716
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      670
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      539
    8. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      533
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      506
    Aihe