Corollan ovien tiivistekumit

04 mallin corolla wagon 1.4 d4d ongelmana on suhinat ja veto, kiinnitin jo uutena huomiota ovien tiivisteiden huonoon laatuun. Kumeissa on erilaisia monttuja ja epätasaisuuksia. Lisäksi takaluukku ei tahdo sulkeutua kuin kovalla voimalla iskien. Onko kellään vastaavia ongelmia ja miten on saatu korjattua?
71284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ovien tiivisteet vatn tiiviit ja suhinattomat. Takaluukku ei sulkeudu kevyesti painamalla vaan vaatii hiukan vauhtia. Ei tosin enempää kuin missään edellisissäkään autoissani. Auto on valmistettu Turkissa ja toistaiseksi ollut täysin ongelmaton.

Äänestä

Ei kuvatunlaisia ongelmia, mutta eikös nuo ole aivan selvästi takuunalaisia juttuja?

Äänestä
  • Sedanissani aikoinaan kiinnitin huomiota myös että takaluukun sulkeminen ei mennyt aivan omalla painollaan. Ei sitä nyt tietenkään hulluna kiinni paukuttaa pidä, mutta tietty tiukkuus lienee ominaisuus. Asiaan auttaa kumitiivisteiden voitelu silikonilla.

    Äänestä

Itsellä myös Sedanina vastaava Japanissa valmistettu peli. Tiivisteet vaikuttaa itselläni korkealaatuisilta, mutta ovissa on eroja. Itselläni kuskinpuolen takaovi vaatii hieman kovemman työnnön kiinni. Joka kerta joutuu melkein kahdesti paukauttamaan. Ei kuitenkaan sellainen ongelma että valittaisin, kun edellisessä autossa renkkasi kaikki ovet ja takaluukku:)

Äänestä
  • kun aukaisette pikkuisen jotain ikkunaa ja sitten koitatta ovet ja luukut niin jos silloin vielä joku tuntuu menevän huonosti kiinni niin olisi syytä säätää!

    Äänestä

  • testi siitä kirjoitti:

    kun aukaisette pikkuisen jotain ikkunaa ja sitten koitatta ovet ja luukut niin jos silloin vielä joku tuntuu menevän huonosti kiinni niin olisi syytä säätää!

    joo tervehdys,mun corollani takaluukku farkun vm.05 oli kans tiukka sulkea, käytin huollossa,saivat löysemmäksi sulkea,ei tarvii enää paukutella luukkua voimalla kiinni ei tarvinut maksaa mitään.

    Äänestä

Ei meilläkään meinannut millään sulkeutua takaovi farkussa uutena. Pakkasella ei mennyt ollenkaan kiinni. Nyt kun on ajettu 17 tkm menee jo paljon helpommin, mutta huonosti vieläkin. Ei oulussa juhan autossa tehty asialle mitään, eikä paljon muillekkaan vioille.. Että semmonen pulju se.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suhinaa ja vetoa kirjoitti:

04 mallin corolla wagon 1.4 d4d ongelmana on suhinat ja veto, kiinnitin jo uutena huomiota ovien tiivisteiden huonoon laatuun. Kumeissa on erilaisia monttuja ja epätasaisuuksia. Lisäksi takaluukku ei tahdo sulkeutua kuin kovalla voimalla iskien. Onko kellään vastaavia ongelmia ja miten on saatu korjattua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu