Onko hamsteri i normaamk

Anonyymi-ap

Hamsteri i ei näyttäydy koskaan ei pidä ihmisten seurasta on huomattavasti iso kokoinen uros vaikka on vasta noin 6viikkoa vanha pitää sitä stressaus ääntä jos yritti houkutella jaloittelemaan pelkää kaikkia pikku ääniä ja kättä vaikka olaan rauhallisesti yritetty vähän käsitellä

5

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis piisi lukea onko hamsterini normaalk

    • Anonyymi

      Ei se vielä olekkaan kesy nostakaa hanskoilla tai ostakaa putki jolla sen saa nostettua laatikkoon sinne laitat käden ei nopeita liikeiträ ja sitten kun hamsteri alkaa tulla boksissa käteen nosta sitä ja kun se tottuu ala ottamaan syliin ei vikaa ei ole vielä kesy

    • Anonyymi

      sen kanssa menee vain enmmän aikaa jotkut ovat arempia jos ei totu viekää lääkärille

    • Anonyymi

      Syysrialainen hamsteri;
      Kyllä hamsterisi on lähellä aikuisen kokoa ja ei välttämättä enää kasva. Hamsteri voi tula raskaaksi jopa 5vk iässä, viimeistään 6vk iässä, joten toivottavasti se ei ole ollut samassa häkissä veljiensä kanssa jos se on naaraspuolinen.
      Hamsteri kantaa poikasiaan keskimäärin 17pv, jopa 15pv riittää ja niitä voi tulla keskimäärin 6-8 tai jopa 11 riippuen lajista. Yleensä n.8 poikasta.
      Naaras tulee toimeen uroksen kanssa vain muutaman tunnin kun sillä on kiima-aika, joka toistuu monta kertaa vuodessa. Sitä ennen ja jälkeen se ei hyväksu urosta ja voi pahoinpidellä sitä vakavasti. Ne ovat erakko eläimiä ja nukkuvat päivisin ja valvovat öisin. Ne saattavat valvottaa öisin omistajiaan juoksemalla juoksupyörällä tai nakertavalla vaikka muovista kotikoppiaan. Poikaset tykkäävät leikkiä esim. laskemalla liukumäkeä ja ne olisi hyvä sosiaalistaa ottamalla niitä häkistä syliin ja silittämällä niitä sekä syöttämällä niille sopivia herkkuja. Emohamsteri voi olla äkäinen jos on pentuja, muista varoa.
      Hamsterit ovat siistejä ja niille tulisi tarjota pieni hiekkalaatikko jossa ne voisivat ottaa hiekkakylpyjä. Enimmäkseen ne ovat sisä- ja häkkisiistejä tehden tarpeensa yhteen tietttyyn paikkaan häkissä.
      Varo ettei hamsteri pääse puremaan johtoja. tarjoa sille porkkanaa purtavaksi ja riehumiseen esim. tyhjiä talouspaperirullia. Hommaa sille häkkiin trapeksikeinu ja miksei peilikin, niin tulee viihdyttävämpää.
      Vaikka hamsteri juo vähän niin muista vaihtaa vesi usein ja tarkasta että vesijuomasäiliö on paikoilaan.
      Hamsteri sopii yöihmiselle.
      Muista hamsteri tarvitsee lämpöä ja jos lämpötila laskee 15 asteen alapuolella se vaipuu horrokseen. Suomen oloissa sitä ei saa pitää ulkona eikä vetoisessa paikassa.
      Sorry että laitoin tähän jotakin tietoja enempi kun kyselit.

      • Anonyymi

        Anteeksi, sinun hamsusi oliki uros. No se alkaa olla jo täysikokoinen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5132
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      34
      4523
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      12
      3169
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      1872
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe