Kummallista touhua joillakin "motoristeilla" kun ei saa kunnon ajovarusteita päälleen.
Yksi pyörittelee customilla farkuissa ja flanelipaidassa kylillä koko kesän.
Tapasin sen yhdessä kokoontumisessa ja sanoin että eikö kannattaisi hieman paremmin pukeutua. Sanoi vain että haluaa homman olevan mukavaa ja jos kaatuu ja nahka lähtee niin sitten lähtee. Käytti kyllä ajobuutseja ja hanskoja. Täysin välinpitämätön asenne ja ottaisin kortin pois heti.
Yksi pyörittelee customilla farkuissa ja flanelipaidassa kylillä koko kesän.
Tapasin sen yhdessä kokoontumisessa ja sanoin että eikö kannattaisi hieman paremmin pukeutua. Sanoi vain että haluaa homman olevan mukavaa ja jos kaatuu ja nahka lähtee niin sitten lähtee. Käytti kyllä ajobuutseja ja hanskoja. Täysin välinpitämätön asenne ja ottaisin kortin pois heti.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Siinä on taas yksi sosialisti, joka kyttää muiden tekemisiä ja haluaa rajoittaa yksilön vapauksia aina pukeutumiseen saakka. Miksi ei muuta pohjoiskoreaan, siellä on sääntöjä tämänkin hyypiön tarpeisiin ihan riittävästi, hiustyylinkin voi valita vain muutamasta hallituksen hyväksymästä mallista, jos poikkeat massasta, pakkotyöleiri kutsuu koko sukua.
Elämä on siellä paljon helpompaa kun pitää vain elää kuten sanotaan.
Se on niin naurettavan ja homon näköistä, kun ajetaan jollain jawalla tai viragolla nurkka-ajoa ja kaikki ajovaatteet topattuna ja varustettuna kaatumissuojilla ja päällimmäisenä huomioliivit. Jos kaatuminen kovasti pelottaa, niin voi jäädä kotiin ja katsella oikeiden motoristien kypäräkameravideoita juutuupista.
Mikä vika Jawassa tai Viragossa? Moottoripyöriä siinä missä muutkin.
Ne on ihan hyviä, mutta mopoja.
Ei ole. Mopo on ihan eri asia. Kannattaa tutustua ajokortteihin ja ajoneuvoluokkiin.
Moni moottoripyöräilijä puhuu omasta ajokistaan mopona vaikka kyse on isosta moottoripyörästä?
Et sattumoisin ole huomannut että niitä farkkuja ja flanellipaitoja tehdään myös motoristeile. Niissä on kevlaria ja kaatumissuojat.
Eihän työmatka-ajeluissa ole mitää järkeä jos täytyy viettää pukukaapilla vartti suuntaansa. Itsellä ei koskaan ole ollut kypärää enempää ajoasua.
Sama aika siihen menee oli "oikeat" ajokamat tai ei. Kuitenkin ne arkivaatteet joutuu vaihtamaan työvaatteisiin.
Riippuu työvaatteista, itsellä menee kauluspaita aamukylmällä ohuen takin alla ja hellepäivänä kotimatkalla ilman takkia. Takki menee aamulla työhuoneen naulakkoon ja paluumatkalla läppärireppuun sullottuna.
Nyt puhuttiin työvaatteista. Tietokoneella tehty "työ" ei ole työtä eikä kauluspaita ole työvaate.
Joo, haalarit on työvaate ja työn tekemisessä tulee hiki ja likaiseksi. Valkokaulus köyhät ei ole oikeita motoristeja.
Yksi ongelmahan on ettei varusteita ole saatavilla isokokoisille. Esim 190cm/100kg miehelle Motonetin Richa ajotakki 6XL kokoisenakin pienehkö eikö suurempaa kokoa ole.
Lisäksi ajovaatteet usein hyvin kömpelöitä, hiostavia ja epämukavia, istuvuus lähes aina huono. Suuri vaiva joka kerta pukea päälle ja pois, sitten vielä jos matkan varrella haluaa käydä jossain kuumana kesäpäivänä.
Ajokengätkään ei aina hyviä, omat ei mene kunnolla vaihdepolkimen alle ja ovat pohjalta hyvin liukkaita, siksi käytän mielummin tavallisia kenkiä.
Yleensä minulla vain kypärä ja hanskat, muuten tavalliset vaatteet. En toki päiviä kestäviä reissuja tee vaan pysyttelen maakunnassa/vierusmaakunnissa ja lähinä hyvällä säällä ajelen.
On taatusti saatavilla. Olet vielä ihan pikkupoika pariin tuntemaani motoristiin ja heillekin löytyy ihan motonetistä varusteet.
Täällä huutelee mopopojat, jotka ei ole motoristeja! Sama kokemus on ajovaatteista, että hiostaa, puristaa ja tekee olon kankeaksi! Eihän sitä mikään laki käske käyttämään muita ajovaatteita, kuin kypärää! Kesähelteelläkin farkut ja flanellipaita on mukavimmat lyhyillä matkoilla! Jos motarilla ajelee pidempään, pukeutuu sitten vähän lisää!
Kyllä ajovaatteita on myös monikäyttöisiä, mulla 4 season takki ja housut. On irrotettavat sadekalvo ja lämpövuoret ja ilmastointi aukot, sitten kun yli +25 niin todella ohut summer malli suojilla? Tosin ajelen myös pitkiä matkoja, mutta ajot ei jää ajamatta ilmojen takia?
Kyllä niitä ajovaatteita saa jos ei muuten niin mittatilauksena? Mä ainakin tykkään ajella kun kunnon kamat, ei palele tai hikoile liian kuumassa? 4 season puku josta vuoret ja sadekalvo pois jos haluaa ilmastointi aukot käyttöön lämpimällä, joskus myös nahkaa päällä ja sopivat alle ilman mukaan?
Rumat ne vaatteilla koreilee!
Klassikkoelokuva Easy Rider-Matkalla kertoo tuosta punaniskojen motoristeja kohtaan tuntemasta suvaitsemattomuudesta ja vihasta! Pelkkä pitkä tukka riittää väkivaltaan ja hengen riistämiseen!
Taisi olla se Easy Rider leffa 60 luvulla, tuskinpa enää on tilanne sama? Se on maailma muuttunut 60 vuodessa?
https://www.youtube.com/watch?v=GQ_YwxxPbkQ
Tällä tytöllä ei ollut varaa ajovaatteisiin...
Joissain osavaltioissa USAssa voit täysi-ikäisenä ajaa ilman kypärää (21v) eli jos olet aikuinen sinulla on oikeus halkaista pääsi onnettomuudessa? Sehän on sinun pää, tosin vakuutukset ei ole silloin voimassa.
Se on amerikkalaista vapautta. Verojen keruu on orjuutta eli sosialismia. Samoin sosiaalietuuksien jakaminen on sosialismia, eikä kuulu amerikkalaiseen vapaus ajatteluun. Meillä trumpistit hehkuttaa sitä vapausajattelua ymmärtämättä, mitä kaikkea se pitää sisällään.
Olin Kreikassa ajelemassa prätkällä 2022.
Ajoin motaria pitkin ja edessä meni paikallinen prätkäkuski raksavaatteet päällä ja kypärä päässä.
Tultiin isolta tieltä kaupunkiin kääntyvään risteykseen.
Edellä ajava paikallinen motoristi riisui kypärän ja laittoi sen keilapalloon.
Siinä sitten ajeltiin peräkkäin kaupungin keskustaan, edellä ajava ilman kypärää...