Perussuomalaisten kovat sananvapauden puolustajat eivät itse kestä sananvapautta

Anonyymi-ap

15

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On kyse persujen kaksinaismoralismista. Heitä ei saa kritisoida,
      mutta heidän vihapuheensa muita kohtaan pitää kuulua sananvapauteen.

      • Anonyymi

        Ihan niin , olen huomannut että ihmiset kritisöivät poliittisia päätöksiä joita oikeisto on aikaan saanut, sehän on asia mistä saa olla mielipide, koska leikkaukset koskee kansaa . Mutta persut ne haukkuu netissä ihmisiä köyhiksi, rumiksi, idiooteiksi ja vassuiksi jne siis persupojat harvoin puhuvat politiikasta , siinä ohella kommentoivat esim Sanna Marinin yksityistä elämää , sekään ei ole poliitiikka mitenkään . Siis ihmiset joita leikkaukset koskee ovat huolissaan pärjäämisestä miten saa ruokaa ja lääkkeitä, kun taas persut netissä haukkuvat yksittäisiä ihmisiä asioista mitkä eivät edes kosketa politiikkaa. . Niin että persu kokee poliittisen kritiikin itselleen henkilökohtaisena , kun taas muut puhuvat poliittista päätöksistä. Persuilla on kumma luulo että heitä henkilökohtaisesti parjataan jotenkin jos joku kritisöi puoluetta. Äensinnäkin olen huomannut että persupojat netissä eivät edes osaa mitään poliittisista asioista vaan haluavat riidellä ainoastaan , se jos jokin on alkukantaista (, ei muuta åinönsä ole odotettukaan)
        Mutta että aletaan käymään politiikkojen kimppuun ei ole koskaan okay , asioita on hoidettava asioina, ei ole kenenkään oikeus syljeksiä toista ihmistä .on totta että lista on pitkä kun katsoo kaikkia muutoksia mitä ovat tehneet politiikassa , se saa ihmiset pelkäämään tulevaisuutta. Esim aikuiskoulutus olisi pitänyt olla että saataisiin uusia ammattilaisia tekemään töitä . Sillä työtä on jokaisen tehtävä elääkseen . Suomella ei ole varaa elättää ihmisiä koteihin , samoja leikkauksia on tehty naapuri maassakin vaan ihmiset ovat enemmän tietoisia politiikasta ja osaavat valittaa oikeisiin pisteisiin. Ihmisellä tulee olla ihmisarvo oli hänellä poliittinen näkemys oikealle tai vasemmalle.


      • Anonyymi

        Persujen politiikka päätöksiä saa toki kritisoida .
        Mutta persujen vihapuheet tavallisesti koskettaa yksityisiä ihmisiä yksikin netteimtrolli joka päivä nimittelee ihmisiä vassuiksi tietämättä kenelle sanansa osoittaa äse osoittaa hyvin paljon ihmisen typeryydestä mkoska ei näytä edes tietävän kenestä puhuu.


    • Anonyymi

      Persujen sanan vapautta käytettiin hävyttömästi hyväksi entisen hallituksen ollessa vallassa . Vaan silloinkaan ei haukuttu poliittisista päätöksistä vaan Sannan kehosta ihailtiin, hönen vaatteista, hänen avioerostaan mikä ei suinkaan kuulu persuille mitenkään, hänen perheestään , jopa hänen lapsestaan alkoivat huolehtimaan . Se oli hyvin loukkaavaa puhetta sinänsä . Mutta tänään kohdistuu kritiikki poliittisiin päätöksiin , joka ihan ymmärrettävää koska leikkaukset koskettavat niin monien ihmisten elämää, siis persu haukkuu yksityis tasolla ihmistä, mutta kansa taas reagoi voimakkaasti leikkauksiin . Ja sen ymmärtää
      Onhan se niin että ihmiset joilta on viety oikeudet monella sektorilla reagoivat siihen voimakkaasti. Siis politiikka kuuluu kaikille. Mutta Sannan yksityiselämä taas ei kuulu kenellekkään . Persujen äänestäjien tulee ruveta ottamaan selvää mitä sana politiikka tarkoittaa , kun ovat käsittäneet sen hieman väärin. Luulevat että se tarkoittaa ulkomaalaisten haukkumista ja pois ajamista , niin ei ole kuitenkaan aopimuksia on maiden välillä asioista kuten juuri siirtolaista , joten sitä eivät ilmeisesti ole ymmärtäneet vieläkään .sitten on väärin että jotain politiikkoa aletaan syljeskelemään. Kun hän toimittaa asioitaan kaupassa . Ihmisyyttä kaivataan monella sektorilla

    • Anonyymi

      "Perussuomalaiset ovat pitkään myllyttäneet ”sananvapauden” nimiin somessa. Heidän mallissaan sananvapaus on sitä, että vihapuhe rehottaa ja kaikkia eri mieltä olevia saa haukkua perusteetta vaikka millä alatermisillä ilmauksilla. Lisäksi on ok uhata eri mieltä olevan henkeä ja terveyttä."

    • Anonyymi

      Suomella on nyt täystuhohallitus, joka syyttää ja haukkua kaikesta edellistä
      hallitusta. Muuta se ei keksi.

      • Anonyymi

        Muuhun ei pysty.


    • Anonyymi

      Aloituksen linkissä on mitä osuvin juttu persujen Venäjäperua olevasta
      sananvapaudesta.

      • Anonyymi

        PS:n kannattajaraukat uskovat Purran valheita.


    • Anonyymi

      Mitä muuta voi hönöiltä odottaa ?

    • Anonyymi

      Putinin renki aloittaa paattina tällaisia psyko
      Järjetöntä panettelua yrittäessään mielialansa korotusta häiriköiden

    • Anonyymi

      Persut haluavat itselleen lisää rasistista sananvapautta.

    • Anonyymi

      Persujen äänestäjät eivät ole älyn lahjoilla pilattuja.

    • Anonyymi

      Persut eivät millään soisi muille sananvapautta.

      • Anonyymi

        Niitä harmittaa, kun "paha kello kauas kuuluu". Ei niistä ole hyvää sanottavaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1098
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      863
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe