Hyvää joulupäivän aamua.

Anonyymi-ap

Toivotan näin hyvät huomenet ja rauhaisaa joulua kaikille teille punanenäisille Pettereille.

Selväähän on että kaikki herää vasta kellonaikaan joka on viisarissa siellä missä paikkakuntasidonnainen uinuu, eikä satu edes yöpisulle feikkaamaan aamulenkkiä.

Pukki toki kävi kaikkien rakkaiden vaimojen sängyssä ainakin ja ehkä lapsiakin on muistettu.

Hyviä ruokia on syöty niin että vatsa pömpöttää mutta sehän on nyt sallittua, eikä kaloreita ja ravintoarvoja ainakaan kaikki laske.

Toivottavasti kylmäketjut on ollut ok ja tällä kertaa muistettu myös paistomittari hankkia ja netistä katsoa asteet joita tulee tarkkailla.

Toivottavasti kukaan ei kaatanut kuumaa kinkun rasvalientä viemäriin, koska se on paha virhe, sen tietää kaikki sukittajat ja di-insinöörit, kuin myös rakennusteknikot.

Nyt on lupa rentoutua, jopa tissuttella ilman että arvostellaan tai tuomitaan, joten Kuksaan jalojuomaa mutta maltilla.

Kattaukset on varmasti ollut kattavia, laadukkaita ja toinen toistaan parempia kulloistenkin ruokailijoiden toiveiden mukaisia.

Meillä ei niinkään satsattu monipuolisuuteen vaan sen sijaan perheenjäsenten toiveiden mukaan.
Suosikkeja oli ja on monta päivää kinkku tietysti ja sitten laatikoista lanttu on ehdoton, ei niinkään muut, lohi neljässä eri muodossaan, ja tottakai joulupuuro kauan haudutettuna.

Tänään täytyy käydä hieman kommuunia tervehtimässä ja muistamassa jouluaiheisesti, mutta ei sen kummempaa.

Niin ja kotosuomessahan meillä oli tapana käydä kuten muillakin, viemässä kynttilät rakkaiden haudoille ja hiljentyä hetkeksi, joten se asia on hoidettu täällä kynttilöin myös, kyllä ne saman asian ajaa kun muistaa muistaa.

Toivottavasti kukaan ei heitä ensimmäistä kiveä, niin kivitykset laantuu. Nähtäväksi jää.

> § <

3

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikka tuota aidsheimeria pukkaakin niin on olemassa muistoja jotka ei kuole koskaan...
      Kerran paskansin niin paljon housuuni että meinasin tulla hulluksi... aimo kysyi mitä teet vessassa jos kerta housuun lasket? Sanoin että kaikki vanhat Annat ja Seurat on täällä ja teen sana ristikkoa samalla kun kakastan housua.
      Aimo suuttui ja koetti kaataa vessan vänkärillä, minä lällätin lautojen raosta että lieru lieru lälläti lällää wuuf wuuf ja tuut tuut... silloin vessa kaatui ja vieri rinnettä pitkin alas puroon... vettä tulvi sisään, koetin lanta luukusta pelastautua turvaan mutta pääni ei mahtunut siitä kun jäi poskista kiinni.. onneksi en ollut veden alla kuin 2,5 tuntia niin ei tullut pahempaa happi vajausta aivoon. Aimo sai ehdollista ankeutta ja joutui asumaan kanssani koti arestissa kaali vellillä puoli vuotta rakkaus liitossa...

    • Anonyymi

      Petteri se pistääkin hulinaksi. Cookin-saaret Suomen siirtomaaksi. Maorit on mitä ovat, tuodaan sinne tytöt Pattayalla ja saa ruski rauhassa nirhata itse kaapeliaan. Etenkin laskee kaapelia.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      95
      7461
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7331
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      137
      5078
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      131
      4749
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4555
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      86
      4251
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4070
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1731
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1509
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      244
      1385
    Aihe